Bahçelievler Seçim Sonuçları

2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Bahçelievler’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %44,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 2,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bahçelievler’de Recep Tayyip Erdoğan %50,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%47,2
2024 katılım
%78,8
yerel seçim
Seçmen
420.018
2024
Sandık
1.223
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Bahçelievler sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBahçelievler, İstanbul · katılım %78,8BahçelievlerİstanbulAK Parti%47,23%39,68CHP%44,33%47,16Yeniden Refah%2,57%3,41Zafer Partisi%2,51%2,68İYİ Parti%0,85%1,20Saadet%0,68%0,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBahçelievler, İstanbul · katılım %90,3BahçelievlerİstanbulErdoğan%48,98%46,69Kılıçdaroğlu%46,13%48,55Sinan Oğan%4,67%4,50Muharrem İnce%0,22%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBahçelievler, İstanbul · katılım %87,5BahçelievlerİstanbulErdoğan%50,49%48,22Kılıçdaroğlu%49,51%51,78Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBahçelievler, İstanbul · katılım %90,3BahçelievlerİstanbulAK Parti%37,60%35,48CHP%25,09%28,31Yeşil Sol Parti%9,36%8,11İYİ Parti%8,12%8,15MHP%6,40%6,03TİP%3,66%4,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Bahçelievler’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Bahçelievler’de oyların %7,3’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 0,9 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti11 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%48,2
CHP%35,6
MHP%6,1
Katılım %88,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,0
Muharrem İnce%33,7
Selahattin Demirtaş%8,3
Katılım %87,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%43,6
CHP%23,6
HDP%13,4
Katılım %87,2
2019 YerelYerel
AK Parti%49,9
CHP%45,2
Saadet%1,8
Katılım %82,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,0
Kemal Kılıçdaroğlu%46,1
Sinan Oğan%4,7
Katılım %90,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%37,6
CHP%25,1
Yeşil Sol Parti%9,4
Katılım %90,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,5
Kemal Kılıçdaroğlu%49,5
Katılım %87,5
2024 YerelYerel
AK Parti%47,2
CHP%44,3
Yeniden Refah%2,6
Katılım %78,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Bahçelievler’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahçelievler Mah.CHP %60,1%82,9
Cumhuriyet Mah.AK Parti %49,8%79,0
Fevzi Çakmak Mah.AK Parti %54,5%78,2
Hürriyet Mah.AK Parti %51,5%76,2
Kocasinan Merkez Mah.AK Parti %47,6%79,3
Siyavuşpaşa Mah.CHP %51,0%78,0
Soğanlı Mah.AK Parti %46,5%77,9
Yenibosna Merkez Mah.AK Parti %48,6%80,0
Zafer Mah.AK Parti %52,8%78,6
Çobançeşme Mah.AK Parti %56,2%79,1
Şirinevler Mah.AK Parti %49,9%77,6

Altın sandık

Bahçelievler’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Bahçelievler’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Çobançeşme Mah.%56,2
Fevzi Çakmak Mah.%54,5
Zafer Mah.%52,8
En zayıf
Bahçelievler Mah.%32,5
Siyavuşpaşa Mah.%40,9
Soğanlı Mah.%46,5
CHP
En güçlü
Bahçelievler Mah.%60,1
Siyavuşpaşa Mah.%51,0
Soğanlı Mah.%45,5
En zayıf
Çobançeşme Mah.%35,0
Fevzi Çakmak Mah.%37,2
Zafer Mah.%38,7

Seçime katılım

2024 Yerel%78,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,5 / TR %84,1
2019 Yerel%82,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bahçelievler Mah.%82,9
Yenibosna Merkez Mah.%80,0
Kocasinan Merkez Mah.%79,3
Çobançeşme Mah.%79,1
Cumhuriyet Mah.%79,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hürriyet Mah.%76,2
Şirinevler Mah.%77,6
Soğanlı Mah.%77,9
Siyavuşpaşa Mah.%78,0
Fevzi Çakmak Mah.%78,2

Bahçelievler seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Bahçelievler’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Bahçelievler’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %44,3 ile ikinci oldu.

Bahçelievler’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Bahçelievler’de 420.018 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.223 sandıkta kullanıldı.

Bahçelievler’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %49,0, Kemal Kılıçdaroğlu %46,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,5 ile önde çıktı.

Bahçelievler’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %37,6, CHP %25,1, Yeşil Sol Parti %9,4, İYİ Parti %8,1, MHP %6,4.

Bahçelievler’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Bahçelievler’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,3 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Bahçelievler’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Bahçelievler’de oyların %7,3’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 0,9 puan.

Bahçelievler’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Bahçelievler’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Bahçelievler’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Bahçelievler’de etkin parti sayısı 2,38; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 2,9 puan.

Bahçelievler’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Bahçelievler’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Bahçelievler’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Bahçelievler’de geçersiz oy oranı %2,65 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 17 sandık var.

Bahçelievler’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bahçelievler’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Bahçelievler hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bahçelievler’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Bahçelievler’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Bahçelievler’deki 11 mahallenin 9 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde CHP birinci çıktı.

Bahçelievler’in altın sandığı hangisi?

Bahçelievler’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Bahçelievler, Kocasinan Merkez Mah., 2279 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,4 puan saptı.

Bahçelievler’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çobançeşme (%56,2) mahallesinde, en düşük oyu Bahçelievler (%32,5) mahallesinde aldı.

Bahçelievler’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Bahçelievler (%60,1) mahallesinde, en düşük oyu Çobançeşme (%35,0) mahallesinde aldı.

Bahçelievler’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bahçelievler Mah. (%82,9), en düşük katılım Hürriyet Mah. (%76,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İstanbul il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.