Bağcılar Seçim Sonuçları

2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Bağcılar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,5 oyla AK Parti kazandı. CHP %32,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 2,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bağcılar’da Recep Tayyip Erdoğan %59,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%55,5
2024 katılım
%78,2
yerel seçim
Seçmen
511.524
2024
Sandık
1.483
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Bağcılar sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBağcılar, İstanbul · katılım %78,2BağcılarİstanbulAK Parti%55,45%39,68CHP%32,90%47,16Yeniden Refah%3,88%3,41Zafer Partisi%2,82%2,68Saadet%1,04%0,87İYİ Parti%1,01%1,20Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBağcılar, İstanbul · katılım %90,5BağcılarİstanbulErdoğan%57,90%46,69Kılıçdaroğlu%37,03%48,55Sinan Oğan%4,84%4,50Muharrem İnce%0,22%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBağcılar, İstanbul · katılım %87,6BağcılarİstanbulErdoğan%59,68%48,22Kılıçdaroğlu%40,32%51,78Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBağcılar, İstanbul · katılım %90,5BağcılarİstanbulAK Parti%43,95%35,48CHP%16,52%28,31Yeşil Sol Parti%12,33%8,11MHP%7,70%6,03İYİ Parti%6,31%8,15Yeniden Refah%4,08%3,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Bağcılar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Bağcılar’da oyların %22,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 7,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti22 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%57,3
CHP%19,7
HDP%9,4
Katılım %88,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,3
Muharrem İnce%21,4
Selahattin Demirtaş%12,0
Katılım %87,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%51,0
HDP%15,2
CHP%14,7
Katılım %87,6
2019 YerelYerel
AK Parti%58,0
İYİ Parti%20,5
HDP%12,8
Katılım %83,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,9
Kemal Kılıçdaroğlu%37,0
Sinan Oğan%4,8
Katılım %90,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%44,0
CHP%16,5
Yeşil Sol Parti%12,3
Katılım %90,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,7
Kemal Kılıçdaroğlu%40,3
Katılım %87,6
2024 YerelYerel
AK Parti%55,5
CHP%32,9
Yeniden Refah%3,9
Katılım %78,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Bağcılar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
100. Yıl Mah.AK Parti %59,7%79,7
15 Temmuz Mah.AK Parti %57,8%74,7
Barbaros Mah.AK Parti %57,8%78,1
Bağlar Mah.CHP %47,3%77,0
Demirkapı Mah.AK Parti %55,8%78,9
Fatih Mah.AK Parti %53,7%77,9
Fevzi Çakmak Mah.AK Parti %54,8%77,0
Göztepe Mah.AK Parti %56,5%75,6
Güneşli Mah.AK Parti %58,0%78,3
Hürriyet Mah.AK Parti %45,6%79,1
Kazım Karabekir Mah.AK Parti %57,4%79,9
Kemalpaşa Mah.AK Parti %49,8%79,9
Kirazlı Mah.AK Parti %56,1%79,5
Mahmutbey Mah.AK Parti %53,7%76,8
Merkez Mah.AK Parti %54,6%78,1
Sancaktepe Mah.AK Parti %52,9%80,1
Yavuz Selim Mah.AK Parti %58,4%78,6
Yenigün Mah.AK Parti %59,1%78,6
Yenimahalle Mah.AK Parti %52,6%79,0
Yıldıztepe Mah.AK Parti %57,4%77,6

Altın sandık

Bağcılar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Bağcılar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
100. Yıl Mah.%59,7
Yenigün Mah.%59,1
Yavuz Selim Mah.%58,4
En zayıf
Bağlar Mah.%42,8
Hürriyet Mah.%45,6
Kemalpaşa Mah.%49,8
CHP
En güçlü
Bağlar Mah.%47,3
Hürriyet Mah.%44,7
Kemalpaşa Mah.%38,8
En zayıf
100. Yıl Mah.%28,1
Yenigün Mah.%29,1
15 Temmuz Mah.%29,9

Seçime katılım

2024 Yerel%78,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,6 / TR %84,1
2019 Yerel%83,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Sancaktepe Mah.%80,1
Kemalpaşa Mah.%79,9
Kazım Karabekir Mah.%79,9
100. Yıl Mah.%79,7
Kirazlı Mah.%79,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
15 Temmuz Mah.%74,7
Göztepe Mah.%75,6
Mahmutbey Mah.%76,8
Fevzi Çakmak Mah.%77,0
Bağlar Mah.%77,0

Bağcılar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Bağcılar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Bağcılar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,5 oyla AK Parti kazandı. CHP %32,9 ile ikinci oldu.

Bağcılar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Bağcılar’da 511.524 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.483 sandıkta kullanıldı.

Bağcılar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,9, Kemal Kılıçdaroğlu %37,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,7 ile önde çıktı.

Bağcılar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %44,0, CHP %16,5, Yeşil Sol Parti %12,3, MHP %7,7, İYİ Parti %6,3.

Bağcılar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Bağcılar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Bağcılar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Bağcılar’da oyların %22,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 7,9 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Bağcılar’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Bağcılar’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Bağcılar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Bağcılar’da etkin parti sayısı 2,39; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 22,6 puan.

Bağcılar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Bağcılar’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Bağcılar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Bağcılar’da geçersiz oy oranı %3,68 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 16 sandık var.

Bağcılar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bağcılar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Bağcılar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bağcılar’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Bağcılar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Bağcılar’daki 22 mahallenin 21 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Bağcılar’ın altın sandığı hangisi?

Bağcılar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Bağcılar, Göztepe Mah., 4301 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,6 puan saptı.

Bağcılar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu 100. Yıl (%59,7) mahallesinde, en düşük oyu Bağlar (%42,8) mahallesinde aldı.

Bağcılar’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Bağlar (%47,3) mahallesinde, en düşük oyu 100. Yıl (%28,1) mahallesinde aldı.

Bağcılar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sancaktepe Mah. (%80,0), en düşük katılım 15 Temmuz Mah. (%74,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İstanbul il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.