Avcılar Seçim Sonuçları

2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Avcılar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,3 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 1,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Avcılar’da Kemal Kılıçdaroğlu %57,9 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%53,4
2024 katılım
%77,2
yerel seçim
Seçmen
302.286
2024
Sandık
877
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Avcılar sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAvcılar, İstanbul · katılım %77,2AvcılarİstanbulCHP%53,41%47,16AK Parti%38,31%39,68Zafer Partisi%2,86%2,68Yeniden Refah%1,97%3,41İYİ Parti%0,95%1,20Saadet%0,45%0,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAvcılar, İstanbul · katılım %89,3AvcılarİstanbulKılıçdaroğlu%54,63%48,55Erdoğan%40,84%46,69Sinan Oğan%4,28%4,50Muharrem İnce%0,25%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAvcılar, İstanbul · katılım %86,6AvcılarİstanbulKılıçdaroğlu%57,93%51,78Erdoğan%42,07%48,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAvcılar, İstanbul · katılım %89,3AvcılarİstanbulCHP%33,45%28,31AK Parti%30,60%35,48Yeşil Sol Parti%8,31%8,11İYİ Parti%8,29%8,15MHP%6,32%6,03TİP%4,64%4,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Avcılar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Avcılar’da oyların %8,7’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 4,2 puan.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti10 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%44,0
AK Parti%40,9
MHP%9,1
Katılım %88,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%45,0
Recep Tayyip Erdoğan%42,7
Selahattin Demirtaş%7,0
Katılım %87,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%35,2
CHP%33,4
HDP%13,1
Katılım %87,1
2019 YerelYerel
CHP%52,2
AK Parti%45,5
DSP%0,8
Katılım %82,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%54,6
Recep Tayyip Erdoğan%40,8
Sinan Oğan%4,3
Katılım %89,3
2023 MVMilletvekili
CHP%33,5
AK Parti%30,6
Yeşil Sol Parti%8,3
Katılım %89,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%57,9
Recep Tayyip Erdoğan%42,1
Katılım %86,6
2024 YerelYerel
CHP%53,4
AK Parti%38,3
Zafer Partisi%2,9
Katılım %77,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Avcılar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ambarlı Mah.CHP %55,7%76,9
Cihangir Mah.CHP %53,0%76,1
Denizköşkler Mah.CHP %56,2%75,9
Firuzköy Mah.CHP %70,5%80,6
Gümüşpala Mah.CHP %50,2%77,3
Merkez Mah.CHP %56,9%77,0
Mustafa Kemalpaşa Mah.CHP %52,2%78,3
Tahtakale Mah.AK Parti %50,0%78,8
Yeşilkent Mah.CHP %55,3%75,9
Üniversite Mah.CHP %57,3%75,9

Altın sandık

Avcılar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Avcılar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Firuzköy Mah.%70,5
Üniversite Mah.%57,3
Merkez Mah.%56,9
En zayıf
Tahtakale Mah.%41,3
Gümüşpala Mah.%50,2
Mustafa Kemalpaşa Mah.%52,2
AK Parti
En güçlü
Tahtakale Mah.%50,0
Gümüşpala Mah.%41,0
Mustafa Kemalpaşa Mah.%39,1
En zayıf
Firuzköy Mah.%22,8
Üniversite Mah.%34,2
Merkez Mah.%34,3

Seçime katılım

2024 Yerel%77,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,6 / TR %84,1
2019 Yerel%82,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Firuzköy Mah.%80,6
Tahtakale Mah.%78,8
Mustafa Kemalpaşa Mah.%78,3
Gümüşpala Mah.%77,3
Merkez Mah.%77,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Denizköşkler Mah.%75,9
Üniversite Mah.%75,9
Yeşilkent Mah.%75,9
Cihangir Mah.%76,1
Ambarlı Mah.%76,9

Avcılar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Avcılar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Avcılar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,3 ile ikinci oldu.

Avcılar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Avcılar’da 302.286 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 877 sandıkta kullanıldı.

Avcılar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %54,6, Recep Tayyip Erdoğan %40,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,9 ile önde çıktı.

Avcılar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %33,5, AK Parti %30,6, Yeşil Sol Parti %8,3, İYİ Parti %8,3, MHP %6,3.

Avcılar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Avcılar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Avcılar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Avcılar’da oyların %8,7’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 4,2 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Avcılar’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Avcılar’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Avcılar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Avcılar’da etkin parti sayısı 2,31; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 15,1 puan.

Avcılar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Avcılar’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Avcılar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Avcılar’da geçersiz oy oranı %2,67 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 10 sandık var.

Avcılar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Avcılar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Avcılar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Avcılar’da CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Avcılar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Avcılar’daki 10 mahallenin 9 tanesinde CHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Avcılar’ın altın sandığı hangisi?

Avcılar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Avcılar, Cihangir Mah., 1151 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,29 puan saptı.

Avcılar’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Firuzköy (%70,5) mahallesinde, en düşük oyu Tahtakale (%41,3) mahallesinde aldı.

Avcılar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Tahtakale (%50,0) mahallesinde, en düşük oyu Firuzköy (%22,8) mahallesinde aldı.

Avcılar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Firuzköy Mah. (%80,6), en düşük katılım Denizköşkler Mah. (%75,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İstanbul il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.