Ataşehir Seçim Sonuçları

2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ataşehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,0 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 5,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ataşehir’de Kemal Kılıçdaroğlu %58,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%56,4
2024 katılım
%80,5
yerel seçim
Seçmen
314.652
2024
Sandık
919
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ataşehir sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAtaşehir, İstanbul · katılım %80,5AtaşehirİstanbulCHP%56,42%47,16AK Parti%35,02%39,68Zafer Partisi%2,64%2,68Yeniden Refah%1,69%3,41İYİ Parti%1,46%1,20Saadet%0,67%0,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAtaşehir, İstanbul · katılım %91,3AtaşehirİstanbulKılıçdaroğlu%55,23%48,55Erdoğan%40,38%46,69Sinan Oğan%4,15%4,50Muharrem İnce%0,24%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAtaşehir, İstanbul · katılım %89,0AtaşehirİstanbulKılıçdaroğlu%58,25%51,78Erdoğan%41,75%48,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAtaşehir, İstanbul · katılım %91,3AtaşehirİstanbulCHP%36,07%28,31AK Parti%30,98%35,48İYİ Parti%7,91%8,15TİP%5,66%4,08Yeşil Sol Parti%5,44%8,11MHP%5,38%6,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ataşehir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ataşehir’de oyların %12,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 7,6 puan.

0 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti17 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%49,7
AK Parti%41,9
MHP%3,8
Katılım %90,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%45,8
Recep Tayyip Erdoğan%44,1
Selahattin Demirtaş%4,6
Katılım %89,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%36,9
CHP%33,6
HDP%11,5
Katılım %89,2
2019 YerelYerel
CHP%51,4
AK Parti%45,2
Saadet%1,6
Katılım %85,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%55,2
Recep Tayyip Erdoğan%40,4
Sinan Oğan%4,2
Katılım %91,3
2023 MVMilletvekili
CHP%36,1
AK Parti%31,0
İYİ Parti%7,9
Katılım %91,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%58,3
Recep Tayyip Erdoğan%41,8
Katılım %89,0
2024 YerelYerel
CHP%56,4
AK Parti%35,0
Zafer Partisi%2,6
Katılım %80,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ataşehir’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Atatürk Mah.CHP %80,6%82,6
Aşıkveysel Mah.CHP %76,4%79,9
Barbaros Mah.CHP %66,8%80,3
Esatpaşa Mah.CHP %51,1%80,9
Ferhatpaşa Mah.AK Parti %59,7%77,0
Fetih Mah.CHP %52,5%83,7
Kayışdağı Mah.AK Parti %47,5%78,7
Küçükbakkalköy Mah.CHP %64,6%82,2
Mevlana Mah.CHP %46,2%80,3
Mimar Sinan Mah.AK Parti %61,0%79,2
Mustafa Kemal Mah.CHP %71,3%78,9
Yeni Çamlıca Mah.AK Parti %46,4%81,2
Yenisahra Mah.AK Parti %48,8%75,7
Yenişehir Mah.CHP %78,6%83,7
Örnek Mah.CHP %53,1%79,8
İnönü Mah.CHP %47,6%79,0
İçerenköy Mah.CHP %58,6%81,6

Altın sandık

Ataşehir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ataşehir’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Atatürk Mah.%80,6
Yenişehir Mah.%78,6
Aşıkveysel Mah.%76,4
En zayıf
Mimar Sinan Mah.%30,0
Ferhatpaşa Mah.%31,2
Yenisahra Mah.%41,3
AK Parti
En güçlü
Mimar Sinan Mah.%61,0
Ferhatpaşa Mah.%59,7
Yenisahra Mah.%48,8
En zayıf
Atatürk Mah.%12,2
Yenişehir Mah.%13,9
Aşıkveysel Mah.%17,5

Seçime katılım

2024 Yerel%80,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,0 / TR %84,1
2019 Yerel%85,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Fetih Mah.%83,7
Yenişehir Mah.%83,7
Atatürk Mah.%82,6
Küçükbakkalköy Mah.%82,2
İçerenköy Mah.%81,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yenisahra Mah.%75,7
Ferhatpaşa Mah.%77,0
Kayışdağı Mah.%78,7
Mustafa Kemal Mah.%78,9
İnönü Mah.%79,0

Ataşehir seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ataşehir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ataşehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,0 ile ikinci oldu.

Ataşehir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ataşehir’de 314.652 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 919 sandıkta kullanıldı.

Ataşehir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %55,2, Recep Tayyip Erdoğan %40,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %58,2 ile önde çıktı.

Ataşehir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %36,1, AK Parti %31,0, İYİ Parti %7,9, TİP %5,7, Yeşil Sol Parti %5,4.

Ataşehir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ataşehir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ataşehir’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ataşehir’de oyların %12,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 7,6 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Ataşehir’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Ataşehir’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Ataşehir’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ataşehir’de etkin parti sayısı 2,26; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 21,4 puan.

Ataşehir’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 14,4 puan daha yüksek; AK Parti oyu ortalama 14,2 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Ataşehir’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ataşehir’de geçersiz oy oranı %2,64 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 12 sandık var.

Ataşehir’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ataşehir’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ataşehir hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ataşehir’de CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Ataşehir’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ataşehir’deki 17 mahallenin 12 tanesinde CHP, 5 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Ataşehir’in altın sandığı hangisi?

Ataşehir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ataşehir, Fetih Mah., 2248 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,54 puan saptı.

Ataşehir’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Atatürk (%80,5) mahallesinde, en düşük oyu Mimar Sinan (%30,0) mahallesinde aldı.

Ataşehir’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Mimar Sinan (%61,0) mahallesinde, en düşük oyu Atatürk (%12,2) mahallesinde aldı.

Ataşehir’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Fetih Mah. (%83,7), en düşük katılım Yenisahra Mah. (%75,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İstanbul il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.