Tuzluca Seçim Sonuçları

2014–2024 · Iğdır · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Tuzluca’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %30,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %28,3 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 4,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Tuzluca’da Kemal Kılıçdaroğlu %67,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%30,6
2024 katılım
%82,2
yerel seçim
Seçmen
6.550
2024
Sandık
20
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Tuzluca sonuçları Iğdır geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıTuzluca, Iğdır · katılım %82,2TuzlucaIğdırCHP%30,64%5,30AK Parti%28,27%38,89DEM Parti%27,55%41,04Yeniden Refah%11,40%4,54MHP%0,71%2,81İYİ Parti%0,44%3,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurTuzluca, Iğdır · katılım %75,1TuzlucaIğdırKılıçdaroğlu%65,20%62,49Erdoğan%26,28%25,29Sinan Oğan%8,12%11,94Muharrem İnce%0,40%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurTuzluca, Iğdır · katılım %69,0TuzlucaIğdırKılıçdaroğlu%67,46%66,78Erdoğan%32,54%33,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiTuzluca, Iğdır · katılım %75,1TuzlucaIğdırYeşil Sol Parti%45,26%44,82AK Parti%29,27%34,81İYİ Parti%11,07%6,62CHP%5,93%5,93MHP%3,97%4,52SOL Parti%0,61%0,57Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Tuzluca’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Tuzluca’da oyların %28,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 1,0 puan.

3 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Aşağı Mah.Saadet → AK Parti54,41,8
Yeni Mah.CHP → DEM Parti29,95,2
Yukarı Mah.AK Parti → DEM Parti26,79,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%51,7
AK Parti%38,3
CHP%5,7
Katılım %85,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%48,2
Recep Tayyip Erdoğan%31,6
Muharrem İnce%14,9
Katılım %76,8
2018 MVMilletvekili
HDP%47,4
AK Parti%23,9
MHP%16,9
Katılım %76,7
2019 YerelYerel
Saadet%28,7
CHP%26,0
AK Parti%25,5
Katılım %83,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%65,2
Recep Tayyip Erdoğan%26,3
Sinan Oğan%8,1
Katılım %75,1
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%45,3
AK Parti%29,3
İYİ Parti%11,1
Katılım %75,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%67,5
Recep Tayyip Erdoğan%32,5
Katılım %69,0
2024 YerelYerel
CHP%30,6
AK Parti%28,3
DEM Parti%27,6
Katılım %82,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Tuzluca’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aşağı Mah.AK Parti %41,4%92,1
Cumhuriyet Mah.CHP %41,6%80,3
Orta Mah.CHP %38,0%86,0
Yeni Mah.DEM Parti %29,9%79,2
Yukarı Mah.DEM Parti %38,2%80,8

Altın sandık

Tuzluca’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Tuzluca’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%41,6
Aşağı Mah.%39,6
Orta Mah.%38,0
En zayıf
Yeni Mah.%22,4
Yukarı Mah.%22,7
Orta Mah.%38,0
AK Parti
En güçlü
Aşağı Mah.%41,4
Yukarı Mah.%28,7
Orta Mah.%28,3
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%22,2
Yeni Mah.%24,7
Orta Mah.%28,3
DEM Parti
En güçlü
Yukarı Mah.%38,2
Yeni Mah.%29,9
Cumhuriyet Mah.%21,3
En zayıf
Aşağı Mah.%17,2
Orta Mah.%17,8
Cumhuriyet Mah.%21,3

Seçime katılım

2024 Yerel%82,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%75,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%69,0 / TR %84,1
2019 Yerel%83,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Aşağı Mah.%92,1
Orta Mah.%86,0
Yukarı Mah.%80,8
Cumhuriyet Mah.%80,3
Yeni Mah.%79,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%79,2
Cumhuriyet Mah.%80,3
Yukarı Mah.%80,8
Orta Mah.%86,0
Aşağı Mah.%92,1

Tuzluca seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Tuzluca’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Tuzluca’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %30,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %28,3 ile ikinci oldu.

Tuzluca’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Tuzluca’da 6.550 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 20 sandıkta kullanıldı.

Tuzluca’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %65,2, Recep Tayyip Erdoğan %26,3 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %67,5 ile önde çıktı.

Tuzluca’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %45,3, AK Parti %29,3, İYİ Parti %11,1, CHP %5,9, MHP %4,0.

Tuzluca’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Tuzluca’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Tuzluca’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Tuzluca’da oyların %28,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 1,0 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Tuzluca’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Aşağı Mah., Yeni Mah., Yukarı Mah..

Tuzluca’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Tuzluca’da etkin parti sayısı 3,81; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 2,4 puan.

Tuzluca’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Tuzluca’da geçersiz oy oranı %6,2 (Iğdır: %6,16). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Tuzluca’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Tuzluca’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Tuzluca hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Tuzluca’da BDP 1 kez, HDP 1 kez, Saadet 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Tuzluca’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Tuzluca’daki 5 mahallenin 2 tanesinde CHP, 2 tanesinde DEM Parti, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Tuzluca’nın altın sandığı hangisi?

Tuzluca’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Tuzluca, Cumhuriyet Mah., 1007 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 5,35 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,66 puan sapmayla verdi.

Tuzluca’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Cumhuriyet (%41,6) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%22,4) mahallesinde aldı.

Tuzluca’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Aşağı (%41,4) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%22,2) mahallesinde aldı.

Tuzluca’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Aşağı Mah. (%92,0), en düşük katılım Yeni Mah. (%79,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Iğdır il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.