Yayladağı Seçim Sonuçları
2014–2024 · Hatay · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Yayladağı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %60,9 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %36,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 5,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yayladağı’da Recep Tayyip Erdoğan %82,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Yayladağı sonuçları Hatay geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Yayladağı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Yayladağı’da oyların %37,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 36,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Hisarcık Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 60,7 | 21,8 |
| Aydınbahçe Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 58,3 | 16,7 |
| Yayıkdamlar Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 53,9 | 9,4 |
| Bezge Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 53,1 | 7,7 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Yayladağı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Arslanyazı Mah. | AK Parti %53,2 | %87,8 |
| Aydınbahçe Mah. | Yeniden Refah %57,5 | %98,8 |
| Ayışığı Mah. | AK Parti %52,1 | %89,4 |
| Aşağıpulluyazı Mah. | AK Parti %72,7 | %82,8 |
| Bezge Mah. | Yeniden Refah %52,9 | %88,8 |
| Bozlu Mah. | AK Parti %57,7 | %88,3 |
| Cakikoy Mah. | AK Parti %57,0 | %91,1 |
| Denizgören Mah. | Yeniden Refah %64,9 | %97,5 |
| Dusduru Mah. | AK Parti %58,9 | %97,4 |
| Eğerci Mah. | AK Parti %57,9 | %92,2 |
| Görentaş Mah. | AK Parti %74,6 | %89,4 |
| Gözlüce Mah. | AK Parti %57,9 | %95,9 |
| Gürışık Mah. | AK Parti %54,6 | %90,8 |
| Güveççi Mah. | AK Parti %68,7 | %94,2 |
| Güzelyurt Mah. | AK Parti %53,6 | %91,5 |
| Hisarcık Mah. | Yeniden Refah %59,4 | %93,0 |
| Karacurun Mah. | AK Parti %57,1 | %95,6 |
| Karaköse Mah. | AK Parti %52,2 | %89,1 |
| Kulaç Mah. | AK Parti %73,0 | %90,9 |
| Kurtuluş Mah. | AK Parti %61,8 | %78,4 |
Altın sandık
Yayladağı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Yayladağı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Yayladağı seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Yayladağı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Yayladağı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %60,9 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %36,2 ile ikinci oldu.
Yayladağı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Yayladağı’da 28.127 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 105 sandıkta kullanıldı.
Yayladağı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,5, Kemal Kılıçdaroğlu %16,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %82,1 ile önde çıktı.
Yayladağı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %58,5, MHP %17,8, CHP %9,5, İYİ Parti %5,2, Yeniden Refah %1,8.
Yayladağı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Yayladağı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Yayladağı’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Yayladağı’da oyların %37,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 36,3 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.
Yayladağı’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Hisarcık Mah., Aydınbahçe Mah., Yayıkdamlar Mah..
Yayladağı’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Yayladağı’da etkin parti sayısı 1,99; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 24,6 puan.
Yayladağı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 5,0 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Yayladağı’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Yayladağı’da geçersiz oy oranı %5,55 (Hatay: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Yayladağı’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yayladağı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Yayladağı hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yayladağı’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Yayladağı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Yayladağı’daki 47 mahallenin 40 tanesinde AK Parti, 7 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Yayladağı’nın altın sandığı hangisi?
Yayladağı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yayladağı, Sürütme Mah., 1071 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,59 puan saptı.
Yayladağı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yoncakaya (%82,4) mahallesinde, en düşük oyu Hisarcık (%37,7) mahallesinde aldı.
Yayladağı’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Hisarcık (%59,4) mahallesinde, en düşük oyu Yoncakaya (%16,1) mahallesinde aldı.
Yayladağı’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %86,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Aydınbahçe Mah. (%98,8), en düşük katılım Çamaltı Mah. (%78,1).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.