Kumlu Seçim Sonuçları
2014–2024 · Hatay · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Kumlu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,8 oyla BBP kazandı. MHP %32,9 ile ikinci oldu. BBP, 2019’a göre oyunu 41,3 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kumlu’da Recep Tayyip Erdoğan %74,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Kumlu sonuçları Hatay geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Kumlu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Kumlu’da oyların %44,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma BBP lehine 34,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Akkerpiç Mah. | Millet İttifakı → BBP | 74,6 | 57,6 |
| Cumhuriyet Mah. | MHP → BBP | 60,5 | 26,8 |
| Kaletepe Mah. | MHP → BBP | 53,1 | 6,7 |
| Gülova Mah. | MHP → BBP | 52,6 | 7,2 |
| Aktaş Mah. | MHP → Millet İttifakı | 48,5 | 25,8 |
| Kırcaoğlu Mah. | MHP → BBP | 48,5 | 10,0 |
| Gökçeoğlu Mah. | MHP → BBP | 48,3 | 12,1 |
| Akpınar Mah. | MHP → BBP | 45,8 | 17,7 |
| Batıayrancı Mah. | MHP → BBP | 43,9 | 1,1 |
| Doğuayrancı Mah. | Millet İttifakı → BBP | 36,4 | 0,0 |
| Kelli Mah. | Millet İttifakı → BBP | 33,4 | 1,8 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Kumlu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akkerpiç Mah. | BBP %71,9 | %91,8 |
| Akkuyu Mah. | MHP %47,9 | %95,8 |
| Akpınar Mah. | BBP %43,4 | %95,2 |
| Aktaş Mah. | İYİ Parti %44,1 | %87,1 |
| Batıayrancı Mah. | BBP %39,9 | %90,3 |
| Cumhuriyet Mah. | BBP %57,6 | %79,0 |
| Doğuayrancı Mah. | BBP %33,8 | %85,3 |
| Fevzi Çakmak Mah. | MHP %40,8 | %75,1 |
| Gökçeoğlu Mah. | BBP %47,1 | %83,9 |
| Gülova Mah. | BBP %41,2 | %91,9 |
| Hatayhamamı Mah. | MHP %48,2 | %94,3 |
| Kaletepe Mah. | BBP %50,9 | %91,4 |
| Kelli Mah. | BBP %35,9 | %84,3 |
| Kırcaoğlu Mah. | BBP %46,6 | %91,8 |
| Muharrem Mah. | MHP %73,3 | %97,3 |
| Yenikoy Mah. | İYİ Parti %30,0 | %114,3 |
Altın sandık
Kumlu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Kumlu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Kumlu seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Kumlu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Kumlu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,8 oyla BBP kazandı. MHP %32,9 ile ikinci oldu.
Kumlu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Kumlu’da 9.647 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 36 sandıkta kullanıldı.
Kumlu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,6, Kemal Kılıçdaroğlu %23,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,9 ile önde çıktı.
Kumlu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %49,7, MHP %17,9, CHP %15,1, İYİ Parti %7,8, BBP %3,1.
Kumlu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Kumlu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Kumlu’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Kumlu’da oyların %44,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma BBP lehine 34,6 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.
Kumlu’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 11 salıncak mahalle var; en oynakları Akkerpiç Mah., Cumhuriyet Mah., Kaletepe Mah..
Kumlu’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Kumlu’da etkin parti sayısı 3,18; yani çok partili bir yapı var. Birinci BBP ile ikinci MHP arasındaki fark 10,0 puan.
Kumlu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Kumlu’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Kumlu’nun geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Kumlu’da geçersiz oy oranı %4,05 (Hatay: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Kumlu’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kumlu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Kumlu hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kumlu’da AK Parti 3 kez, MHP 1 kez, BBP 1 kez birinci oldu.
Kumlu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Kumlu’daki 16 mahallenin 10 tanesinde BBP, 4 tanesinde MHP, 2 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
Kumlu’nun altın sandığı hangisi?
Kumlu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kumlu, Gökçeoğlu Mah., 1025 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,51 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,95 puan sapmayla verdi.
Kumlu’da BBP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Akkerpiç (%71,8) mahallesinde, en düşük oyu Aktaş (%27,3) mahallesinde aldı.
Kumlu’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Fevzi Çakmak (%40,8) mahallesinde, en düşük oyu Akkerpiç (%14,3) mahallesinde aldı.
Kumlu’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %86,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Akpınar Mah. (%95,2), en düşük katılım Fevzi Çakmak Mah. (%75,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.