İskenderun Seçim Sonuçları

2014–2024 · Hatay · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

İskenderun’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %42,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 2,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İskenderun’da Recep Tayyip Erdoğan %50,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%43,2
2024 katılım
%75,0
yerel seçim
Seçmen
165.009
2024
Sandık
502
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

İskenderun sonuçları Hatay geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıİskenderun, Hatay · katılım %75,0İskenderunHatayAK Parti%43,21%32,68CHP%42,30%35,98İYİ Parti%6,83%3,50Yeniden Refah%2,07%5,74DEM Parti%1,54%0,87Zafer Partisi%1,47%1,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. Turİskenderun, Hatay · katılım %84,4İskenderunHatayErdoğan%47,47%48,17Kılıçdaroğlu%47,02%47,77Sinan Oğan%5,16%3,67Muharrem İnce%0,35%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. Turİskenderun, Hatay · katılım %82,0İskenderunHatayErdoğan%50,56%50,38Kılıçdaroğlu%49,44%49,62Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili Seçimiİskenderun, Hatay · katılım %84,4İskenderunHatayAK Parti%33,43%33,29CHP%28,07%28,21MHP%11,59%12,18İYİ Parti%10,76%8,08TİP%5,88%8,69Yeşil Sol Parti%3,58%3,00Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

İskenderun’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında İskenderun’da oyların %21,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 4,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

9 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti45 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kavaklıoluk Mah.DP → AK Parti55,526,1
Çınarlı Mah.AK Parti → Millet İttifakı55,538,7
Sarıseki Mah.AK Parti → Millet İttifakı35,513,4
Buluttepe Mah.Millet İttifakı → AK Parti34,43,2
Kaledibi Mah.AK Parti → Millet İttifakı34,27,4
Güzelçay Mah.AK Parti → Millet İttifakı33,16,2
Çay Mah.AK Parti → Millet İttifakı30,920,7
Karayılan Mah.AK Parti (aynı)28,02,0
Akarca Mah.AK Parti (aynı)23,82,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%37,6
CHP%35,5
MHP%23,3
Katılım %88,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,1
Muharrem İnce%40,2
Meral Akşener%7,5
Katılım %88,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%33,9
CHP%30,5
MHP%16,0
Katılım %88,4
2019 YerelYerel
AK Parti%40,4
CHP%36,7
DP%21,4
Katılım %84,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%47,5
Kemal Kılıçdaroğlu%47,0
Sinan Oğan%5,2
Katılım %84,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%33,4
CHP%28,1
MHP%11,6
Katılım %84,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,6
Kemal Kılıçdaroğlu%49,4
Katılım %82,0
2024 YerelYerel
AK Parti%43,2
CHP%42,3
İYİ Parti%6,8
Katılım %75,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde İskenderun’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akarca Mah.AK Parti %48,9%93,2
Akçay Mah.AK Parti %49,3%88,7
Azganlık Mah.AK Parti %55,4%86,7
Aşkarbeyli Mah.AK Parti %69,1%87,3
Barbaros Mah.CHP %50,1%73,9
Barıştepe Mah.AK Parti %59,0%78,4
Bekbele Mah.AK Parti %59,8%84,2
Bitişik Mah.AK Parti %62,5%90,7
Buluttepe Mah.AK Parti %33,9%72,2
Büyükdere Mah.CHP %76,8%83,8
Cebike Mah.AK Parti %64,8%79,6
Cumhuriyet Mah.CHP %53,0%72,8
Cırtıman Mah.AK Parti %67,5%90,3
Denizciler Mah.AK Parti %51,8%77,8
Dumlupınar Mah.CHP %54,0%69,6
Esentepe Mah.AK Parti %54,4%73,8
Fatih Sultan Mehmet Mah.AK Parti %54,6%82,4
Gültepe Mah.AK Parti %51,1%73,3
Gürsel Mah.CHP %72,0%82,9
Güzelçay Mah.AK Parti %42,0%88,8

Altın sandık

İskenderun’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin İskenderun’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Suçıkağı Mah.%69,8
Aşkarbeyli Mah.%69,1
Orhangazi Mah.%69,0
En zayıf
Yenişehir Mah.%14,8
Büyükdere Mah.%17,2
Hürriyet Mah.%19,2
CHP
En güçlü
Yenişehir Mah.%79,7
Büyükdere Mah.%76,8
Hürriyet Mah.%72,2
En zayıf
Çınarlı Mah.%7,0
Yıldırımtepe Mah.%16,9
Bitişik Mah.%17,1
İYİ Parti
En güçlü
Çınarlı Mah.%60,6
Bitişik Mah.%16,5
Bekbele Mah.%15,7
En zayıf
Gürsel Mah.%1,3
Pınarbaşı Mah.%2,4
Buluttepe Mah.%2,6

Seçime katılım

2024 Yerel%75,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%84,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%82,0 / TR %84,1
2019 Yerel%84,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Orhangazi Mah.%93,7
Akarca Mah.%93,2
Kaledibi Mah.%91,9
Çınarlı Mah.%91,2
Bitişik Mah.%90,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Çay Mah.%67,2
Numune Mah.%69,2
Dumlupınar Mah.%69,6
Kurtuluş Mah.%69,8
Yunus Emre Mah.%70,0

İskenderun seçimleri hakkında sık sorulan sorular

İskenderun’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

İskenderun’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %42,3 ile ikinci oldu.

İskenderun’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde İskenderun’da 165.009 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 502 sandıkta kullanıldı.

İskenderun’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %47,5, Kemal Kılıçdaroğlu %47,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,6 ile önde çıktı.

İskenderun’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %33,4, CHP %28,1, MHP %11,6, İYİ Parti %10,8, TİP %5,9.

İskenderun’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde İskenderun’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,7 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

İskenderun’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında İskenderun’da oyların %21,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 4,8 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

İskenderun’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Kavaklıoluk Mah., Çınarlı Mah., Sarıseki Mah..

İskenderun’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde İskenderun’da etkin parti sayısı 2,69; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 0,9 puan.

İskenderun’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 7,5 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 10,0 puan daha düşük; İYİ Parti oyu ortalama 2,9 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

İskenderun’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde İskenderun’da geçersiz oy oranı %4,13 (Hatay: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 7 sandık var.

İskenderun’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İskenderun’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

İskenderun hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İskenderun’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

İskenderun’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde İskenderun’daki 45 mahallenin 26 tanesinde AK Parti, 18 tanesinde CHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

İskenderun’un altın sandığı hangisi?

İskenderun’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık İskenderun, Meydan Mah., 1141 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,99 puan saptı.

İskenderun’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Suçıkağı (%69,8) mahallesinde, en düşük oyu Yenişehir (%14,8) mahallesinde aldı.

İskenderun’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yenişehir (%79,7) mahallesinde, en düşük oyu Çınarlı (%7,0) mahallesinde aldı.

İskenderun’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %75,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Orhangazi Mah. (%93,7), en düşük katılım Çay Mah. (%67,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Hatay il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.