Erzin Seçim Sonuçları

2014–2024 · Hatay · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Erzin’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,1 oyla CHP kazandı. MHP %34,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 16,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Erzin’de Recep Tayyip Erdoğan %50,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%44,1
2024 katılım
%82,7
yerel seçim
Seçmen
30.685
2024
Sandık
99
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Erzin sonuçları Hatay geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıErzin, Hatay · katılım %82,7ErzinHatayCHP%44,14%35,98MHP%34,40%5,56DEM Parti%9,44%0,87Yeniden Refah%5,94%5,74İYİ Parti%3,53%3,50Saadet%1,36%1,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurErzin, Hatay · katılım %88,9ErzinHatayErdoğan%47,45%48,17Kılıçdaroğlu%46,55%47,77Sinan Oğan%5,50%3,67Muharrem İnce%0,49%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurErzin, Hatay · katılım %86,0ErzinHatayErdoğan%50,34%50,38Kılıçdaroğlu%49,66%49,62Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiErzin, Hatay · katılım %88,9ErzinHatayAK Parti%28,65%33,29CHP%24,79%28,21MHP%17,51%12,18Yeşil Sol Parti%11,02%3,00İYİ Parti%10,20%8,08Zafer Partisi%1,90%1,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Erzin’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Erzin’de oyların %20,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 6,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

2 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti19 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Bahçelievler Mah.CHP → DEM Parti45,45,1
Gökgöl Mah.Cumhur İttifakı → CHP28,72,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%38,3
MHP%27,6
CHP%24,8
Katılım %91,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%45,6
Muharrem İnce%30,8
Selahattin Demirtaş%12,0
Katılım %88,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%29,0
CHP%23,4
MHP%19,1
Katılım %88,1
2019 YerelYerel
CHP%60,4
AK Parti%38,5
Saadet%0,8
Katılım %87,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%47,5
Kemal Kılıçdaroğlu%46,6
Sinan Oğan%5,5
Katılım %88,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%28,7
CHP%24,8
MHP%17,5
Katılım %88,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,3
Kemal Kılıçdaroğlu%49,7
Katılım %86,0
2024 YerelYerel
CHP%44,1
MHP%34,4
DEM Parti%9,4
Katılım %82,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Erzin’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aşağıburnaz Mah.CHP %39,4%84,3
Bahçelievler Mah.DEM Parti %33,5%75,8
Başlamış Mah.MHP %48,0%86,2
Cumhuriyet Mah.CHP %55,4%84,6
Gökdere Mah.CHP %43,9%89,7
Gökgöl Mah.CHP %39,1%99,1
Hürriyet Mah.CHP %47,8%79,5
Karamustafalı Mah.CHP %49,3%81,8
Kuyuluk Mah.MHP %49,0%91,0
Kızlarçayı Mah.MHP %46,9%90,5
Mahmutlu Mah.CHP %55,1%81,0
Mustafalı Mah.CHP %52,2%85,6
Turunçlu Mah.CHP %56,2%97,1
Yeni Mah.CHP %57,7%85,5
Yeşiltepe Mah.MHP %60,1%91,6
Yoncadüzü Mah.CHP %43,7%88,8
Yukarıburnaz Mah.MHP %57,1%95,2
İsali Mah.CHP %51,1%80,0
İstiklal Mah.CHP %43,1%82,2
Şükrü Paşa Mah.CHP %41,9%82,9

Altın sandık

Erzin’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Erzin’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yeni Mah.%57,7
Turunçlu Mah.%56,2
Cumhuriyet Mah.%55,4
En zayıf
Yeşiltepe Mah.%25,4
Bahçelievler Mah.%28,4
Yukarıburnaz Mah.%33,9
MHP
En güçlü
Yeşiltepe Mah.%60,1
Yukarıburnaz Mah.%57,1
Kuyuluk Mah.%49,0
En zayıf
Mahmutlu Mah.%22,8
Yeni Mah.%24,7
Bahçelievler Mah.%25,1
DEM Parti
En güçlü
Bahçelievler Mah.%33,5
Mahmutlu Mah.%13,4
Hürriyet Mah.%8,4
En zayıf
Gökdere Mah.%1,0
Cumhuriyet Mah.%1,9
İstiklal Mah.%2,1

Seçime katılım

2024 Yerel%82,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,0 / TR %84,1
2019 Yerel%87,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Turunçlu Mah.%97,1
Yukarıburnaz Mah.%95,2
Yeşiltepe Mah.%91,6
Kuyuluk Mah.%91,0
Kızlarçayı Mah.%90,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Bahçelievler Mah.%75,8
Hürriyet Mah.%79,5
İsali Mah.%80,0
Mahmutlu Mah.%81,0
Karamustafalı Mah.%81,8

Erzin seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Erzin’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Erzin’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,1 oyla CHP kazandı. MHP %34,4 ile ikinci oldu.

Erzin’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Erzin’de 30.685 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 99 sandıkta kullanıldı.

Erzin’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %47,5, Kemal Kılıçdaroğlu %46,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,3 ile önde çıktı.

Erzin’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %28,6, CHP %24,8, MHP %17,5, Yeşil Sol Parti %11,0, İYİ Parti %10,2.

Erzin’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Erzin’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,1 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Erzin’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Erzin’de oyların %20,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 6,1 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Erzin’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Bahçelievler Mah., Gökgöl Mah..

Erzin’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Erzin’de etkin parti sayısı 3,06; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 9,7 puan.

Erzin’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 11,2 puan daha yüksek; DEM Parti oyu ortalama 14,9 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Erzin’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Erzin’de geçersiz oy oranı %4,74 (Hatay: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Erzin’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Erzin’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Erzin hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Erzin’de AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Erzin’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Erzin’deki 20 mahallenin 14 tanesinde CHP, 5 tanesinde MHP, 1 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Erzin’in altın sandığı hangisi?

Erzin’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Erzin, Şükrü Paşa Mah., 1084 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,61 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,76 puan sapmayla verdi.

Erzin’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yeni (%57,7) mahallesinde, en düşük oyu Yeşiltepe (%25,4) mahallesinde aldı.

Erzin’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Yeşiltepe (%60,1) mahallesinde, en düşük oyu Mahmutlu (%22,8) mahallesinde aldı.

Erzin’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Turunçlu Mah. (%97,1), en düşük katılım Bahçelievler Mah. (%75,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Hatay il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.