Yavuzeli Seçim Sonuçları
2014–2024 · Gaziantep · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Yavuzeli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,9 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %32,0 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yavuzeli’de Recep Tayyip Erdoğan %66,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Yavuzeli sonuçları Gaziantep geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Yavuzeli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Yavuzeli’de oyların %37,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 28,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Büyükkarakuyu Mah. | Millet İttifakı → Yeniden Refah | 82,3 | 68,7 |
| Süleymanobası Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 55,8 | 17,1 |
| Beğendik Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 50,6 | 11,7 |
| Saraymağara Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 47,5 | 9,2 |
| Göçmez Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 44,7 | 63,2 |
| Üçgöl Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 44,4 | 11,7 |
| Tokaçlı Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 40,7 | 32,7 |
| Çiltoprak Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 40,2 | 4,2 |
| Hacımallı Mah. | AK Parti (aynı) | 37,9 | 1,7 |
| Aşağıhöçüklü Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 37,8 | 24,4 |
| Sultan Selim Mah. | AK Parti (aynı) | 28,5 | 2,7 |
| Yöreli Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 27,6 | 9,5 |
| Ballık Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 27,5 | 15,9 |
| Fevzi Çakmak Mah. | Millet İttifakı (aynı) | 26,9 | 2,4 |
| Hürriyet Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 22,8 | 19,8 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Yavuzeli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akbayır Mah. | AK Parti %47,8 | %92,3 |
| Aşağıhöçüklü Mah. | CHP %48,0 | %87,2 |
| Aşağıkayabaşı Mah. | CHP %77,8 | %97,8 |
| Aşağıkekliktepe Mah. | AK Parti %38,6 | %97,8 |
| Bakırca Mah. | AK Parti %48,8 | %92,2 |
| Ballık Mah. | AK Parti %44,0 | %95,6 |
| Bağtepe Mah. | CHP %34,9 | %83,7 |
| Beğendik Mah. | Yeniden Refah %50,0 | %94,6 |
| Bülbül Mah. | CHP %97,2 | %87,8 |
| Büyükkarakuyu Mah. | Yeniden Refah %81,3 | %95,7 |
| Cingife Mah. | AK Parti %50,0 | %94,9 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %38,7 | %89,9 |
| Değirmitaş Mah. | AK Parti %56,4 | %95,7 |
| Düzce Mah. | CHP %62,8 | %94,2 |
| Fevzi Çakmak Mah. | CHP %36,3 | %86,1 |
| Göçmez Mah. | CHP %75,5 | %87,8 |
| Gülpınar Mah. | AK Parti %85,1 | %89,7 |
| Hacımallı Mah. | AK Parti %36,7 | %81,1 |
| Havuz Mah. | Yeniden Refah %45,4 | %66,4 |
| Hürriyet Mah. | CHP %47,9 | %84,7 |
Altın sandık
Yavuzeli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Yavuzeli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Yavuzeli seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Yavuzeli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Yavuzeli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,9 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %32,0 ile ikinci oldu.
Yavuzeli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Yavuzeli’de 14.635 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 63 sandıkta kullanıldı.
Yavuzeli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,9, Kemal Kılıçdaroğlu %33,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,7 ile önde çıktı.
Yavuzeli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %49,4, CHP %22,9, Yeniden Refah %6,3, İYİ Parti %6,1, MHP %6,0.
Yavuzeli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Yavuzeli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Yavuzeli’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Yavuzeli’de oyların %37,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 28,7 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Yavuzeli’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 15 salıncak mahalle var; en oynakları Büyükkarakuyu Mah., Süleymanobası Mah., Beğendik Mah..
Yavuzeli’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Yavuzeli’de etkin parti sayısı 3,16; yani çok partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci AK Parti arasındaki fark 3,9 puan.
Yavuzeli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda Yeniden Refah oyu ortalama 14,6 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 12,4 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Yavuzeli’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Yavuzeli’de geçersiz oy oranı %4,74 (Gaziantep: %5,98). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Yavuzeli’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yavuzeli’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Yavuzeli hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yavuzeli’de AK Parti 4 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.
Yavuzeli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Yavuzeli’deki 44 mahallenin 17 tanesinde CHP, 14 tanesinde AK Parti, 13 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Yavuzeli’nin altın sandığı hangisi?
Yavuzeli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yavuzeli, Kasaba Mah., 1040 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 4,0 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,04 puan sapmayla verdi.
Yavuzeli’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Büyükkarakuyu (%81,2) mahallesinde, en düşük oyu Kuzuyatağı (%1,3) mahallesinde aldı.
Yavuzeli’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Tokaçlı (%56,5) mahallesinde, en düşük oyu Büyükkarakuyu (%12,6) mahallesinde aldı.
Yavuzeli’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %89,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Süleymanobası Mah. (%96,5), en düşük katılım Sultan Selim Mah. (%78,5).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.