Nurdağı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Gaziantep · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Nurdağı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,2 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %46,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 7,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Nurdağı’da Recep Tayyip Erdoğan %77,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%47,2
2024 katılım
%78,7
yerel seçim
Seçmen
27.485
2024
Sandık
105
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Nurdağı sonuçları Gaziantep geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıNurdağı, Gaziantep · katılım %78,7NurdağıGaziantepAK Parti%47,17%38,63Yeniden Refah%46,92%15,44CHP%2,74%29,83Saadet%0,59%1,07DEM Parti%0,54%4,85İYİ Parti%0,47%1,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurNurdağı, Gaziantep · katılım %81,4NurdağıGaziantepErdoğan%74,06%59,73Kılıçdaroğlu%21,39%34,68Sinan Oğan%4,14%5,17Muharrem İnce%0,41%0,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurNurdağı, Gaziantep · katılım %79,1NurdağıGaziantepErdoğan%77,80%62,68Kılıçdaroğlu%22,20%37,32Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiNurdağı, Gaziantep · katılım %81,3NurdağıGaziantepAK Parti%50,87%44,54MHP%16,39%9,59CHP%12,00%20,15İYİ Parti%5,02%5,44Yeşil Sol Parti%4,25%9,15Yeniden Refah%2,90%4,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Nurdağı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Nurdağı’da oyların %48,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 38,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

24 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti33 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Başpınar Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah71,043,2
Mehmet Akif Ersoy Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah60,722,2
Fatih Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah59,317,5
Alpaslan Türkeş Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah58,518,6
Terken Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah58,314,0
Esenyurt Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah57,115,8
Durmuşlar Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah56,513,0
Kırışkal Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah56,30,9
Kurudere Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah55,315,3
Hisar Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah55,314,2
İncirli Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah55,011,1
Atatürk Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah55,012,7
Kırkpınar Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah53,97,8
Yeni Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah53,67,5
İçerisu Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah53,016,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%43,4
MHP%30,4
Saadet%20,1
Katılım %90,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,1
Muharrem İnce%13,7
Meral Akşener%6,4
Katılım %86,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%55,1
MHP%21,3
CHP%10,7
Katılım %86,4
2019 YerelYerel
AK Parti%39,6
BBP%38,3
İYİ Parti%19,3
Katılım %88,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,1
Kemal Kılıçdaroğlu%21,4
Sinan Oğan%4,1
Katılım %81,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%50,9
MHP%16,4
CHP%12,0
Katılım %81,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,8
Kemal Kılıçdaroğlu%22,2
Katılım %79,1
2024 YerelYerel
AK Parti%47,2
Yeniden Refah%46,9
CHP%2,7
Katılım %78,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Nurdağı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alpaslan Türkeş Mah.Yeniden Refah %56,9%87,3
Altınova Mah.AK Parti %50,9%94,0
Aslanlı Mah.AK Parti %47,4%82,2
Ataköy Mah.AK Parti %80,8%70,7
Atatürk Mah.Yeniden Refah %53,7%60,2
Atmalı Mah.Yeniden Refah %51,1%87,0
Bademli Mah.Yeniden Refah %49,9%74,1
Bahçelievler Mah.Yeniden Refah %49,8%73,8
Balıkalan Mah.AK Parti %54,4%67,2
Başpınar Mah.Yeniden Refah %70,2%90,4
Belpınar Mah.AK Parti %61,4%96,5
Demirler Mah.AK Parti %91,4%92,5
Durmuşlar Mah.Yeniden Refah %55,6%93,3
Emirler Mah.AK Parti %42,7%73,8
Esenyurt Mah.Yeniden Refah %56,2%84,6
Fatih Mah.Yeniden Refah %55,2%77,4
Gedikli Mah.AK Parti %73,2%94,1
Gökçedere Mah.AK Parti %50,9%95,6
Gözlühüyük Mah.AK Parti %65,4%91,2
Hamidiye Mah.AK Parti %62,0%95,6

Altın sandık

Nurdağı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Nurdağı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Şatırhüyük Mah.%74,3
Gedikli Mah.%73,2
Nogaylar Mah.%57,1
En zayıf
Başpınar Mah.%27,0
Mehmet Akif Ersoy Mah.%35,6
İçerisu Mah.%35,8
Yeniden Refah
En güçlü
Başpınar Mah.%70,2
Mehmet Akif Ersoy Mah.%57,8
Alpaslan Türkeş Mah.%56,9
En zayıf
Gedikli Mah.%10,9
Şatırhüyük Mah.%23,1
Nogaylar Mah.%40,3

Seçime katılım

2024 Yerel%78,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%81,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%79,1 / TR %84,1
2019 Yerel%88,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Terken Mah.%100,5
Gökçedere Mah.%95,6
İncirli Mah.%94,6
Gedikli Mah.%94,1
Nogaylar Mah.%93,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Şatırhüyük Mah.%54,2
Atatürk Mah.%60,2
Sakçagözü Mah.%69,8
Yavuzselim Mah.%71,8
Bahçelievler Mah.%73,8

Nurdağı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Nurdağı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Nurdağı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,2 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %46,9 ile ikinci oldu.

Nurdağı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Nurdağı’da 27.485 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 105 sandıkta kullanıldı.

Nurdağı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,1, Kemal Kılıçdaroğlu %21,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,8 ile önde çıktı.

Nurdağı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %50,9, MHP %16,4, CHP %12,0, İYİ Parti %5,0, Yeşil Sol Parti %4,2.

Nurdağı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Nurdağı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Nurdağı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Nurdağı’da oyların %48,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 38,8 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Nurdağı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 24 salıncak mahalle var; en oynakları Başpınar Mah., Mehmet Akif Ersoy Mah., Fatih Mah..

Nurdağı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Nurdağı’da etkin parti sayısı 2,25; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 0,2 puan.

Nurdağı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Nurdağı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Nurdağı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Nurdağı’da geçersiz oy oranı %5,08 (Gaziantep: %5,98). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Nurdağı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Nurdağı’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Nurdağı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Nurdağı’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Nurdağı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Nurdağı’daki 48 mahallenin 27 tanesinde Yeniden Refah, 21 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Nurdağı’nın altın sandığı hangisi?

Nurdağı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Nurdağı, Gökçedere Mah., 1040 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,91 puan saptı.

Nurdağı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Şatırhüyük (%74,3) mahallesinde, en düşük oyu Başpınar (%26,9) mahallesinde aldı.

Nurdağı’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Başpınar (%70,2) mahallesinde, en düşük oyu Gedikli (%10,9) mahallesinde aldı.

Nurdağı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Terken Mah. (%100,5), en düşük katılım Şatırhüyük Mah. (%54,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Gaziantep il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.