Nizip Seçim Sonuçları
2014–2024 · Gaziantep · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Nizip’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,9 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,9 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Nizip’te Recep Tayyip Erdoğan %66,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Nizip sonuçları Gaziantep geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Nizip’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Nizip’te oyların %28,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 10,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Kızılin Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 75,1 | 31,2 |
| Dayıdağı Mah. | AK Parti → HÜDA PAR | 56,6 | 10,1 |
| Çanakçı Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 53,0 | 1,0 |
| Duraklı Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 47,7 | 1,6 |
| Yeniyazı Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 45,1 | 0,2 |
| Belkıs Mah. | AK Parti (aynı) | 36,7 | 4,1 |
| Pazar Camii Mah. | AK Parti (aynı) | 35,3 | 1,5 |
| Fırat Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 34,6 | 3,8 |
| Dutlu Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 33,9 | 11,8 |
| Yunus Emre Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 33,5 | 15,6 |
| Kumla Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 33,3 | 19,1 |
| Mevlana Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 33,0 | 8,8 |
| İstiklal Mah. | AK Parti (aynı) | 33,0 | 2,7 |
| Uluyatır Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 31,2 | 24,0 |
| Kıbrıs Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 30,5 | 9,9 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Nizip’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Adaklı Mah. | CHP %44,2 | %73,8 |
| Akkuyu Mah. | CHP %49,4 | %83,7 |
| Akçakent Mah. | AK Parti %46,5 | %90,8 |
| Alahacı Mah. | AK Parti %50,0 | %87,3 |
| Altındağ Mah. | AK Parti %53,7 | %95,5 |
| Atatürk Mah. | CHP %43,5 | %76,0 |
| Aşağıbayındır Mah. | AK Parti %48,8 | %84,1 |
| Aşağıçardak Mah. | AK Parti %50,5 | %90,3 |
| Bahçeli Mah. | CHP %52,5 | %95,3 |
| Ballı Mah. | AK Parti %42,6 | %95,7 |
| Bağlıca Mah. | CHP %44,6 | %86,2 |
| Belkis (merkez) Mah. | AK Parti %50,5 | %100,0 |
| Belkıs Mah. | AK Parti %33,0 | %76,5 |
| Boyluca Mah. | Yeniden Refah %44,9 | %75,9 |
| Bozalioğlu Mah. | CHP %77,3 | %104,8 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %39,5 | %75,6 |
| Dayıdağı Mah. | HÜDA PAR %40,1 | %89,0 |
| Dazhüyük Mah. | AK Parti %48,3 | %101,3 |
| Dernek Mah. | AK Parti %39,8 | %90,7 |
| Doğrular Mah. | Yeniden Refah %32,0 | %86,6 |
Altın sandık
Nizip’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Nizip’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Nizip seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Nizip’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Nizip’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,9 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,9 ile ikinci oldu.
Nizip’te kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Nizip’te 97.413 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 345 sandıkta kullanıldı.
Nizip’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,7, Kemal Kılıçdaroğlu %31,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,8 ile önde çıktı.
Nizip’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %47,3, CHP %19,0, MHP %10,0, Yeşil Sol Parti %7,9, İYİ Parti %6,0.
Nizip’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Nizip’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Nizip’te oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Nizip’te oyların %28,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 10,4 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Nizip’te salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 31 salıncak mahalle var; en oynakları Kızılin Mah., Dayıdağı Mah., Çanakçı Mah..
Nizip’te kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Nizip’te etkin parti sayısı 3,34; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 6,0 puan.
Nizip’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 4,2 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Nizip’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Nizip’te geçersiz oy oranı %6,18 (Gaziantep: %5,98). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.
Nizip’te olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Nizip’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Nizip hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Nizip’te AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Nizip’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Nizip’teki 111 mahallenin 56 tanesinde CHP, 41 tanesinde AK Parti, 13 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde HÜDA PAR birinci çıktı.
Nizip’in altın sandığı hangisi?
Nizip’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Nizip, Mimar Sinan Mah., 1241 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,84 puan saptı.
Nizip’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Köseler (%89,9) mahallesinde, en düşük oyu Tatlıcak (%11,9) mahallesinde aldı.
Nizip’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu İkizce (%51,4) mahallesinde, en düşük oyu Köseler (%0,9) mahallesinde aldı.
Nizip’te seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %81,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Gökçeli Mah. (%96,7), en düşük katılım Köseler Mah. (%68,1).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.