İslahiye Seçim Sonuçları

2014–2024 · Gaziantep · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

İslahiye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %30,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 15,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İslahiye’de Recep Tayyip Erdoğan %63,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%34,0
2024 katılım
%81,0
yerel seçim
Seçmen
44.526
2024
Sandık
162
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

İslahiye sonuçları Gaziantep geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıİslahiye, Gaziantep · katılım %81,0İslahiyeGaziantepAK Parti%34,05%38,63CHP%30,73%29,83Yeniden Refah%25,99%15,44İYİ Parti%5,49%1,79DEM Parti%1,05%4,85DEVA%0,80%0,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. Turİslahiye, Gaziantep · katılım %82,5İslahiyeGaziantepErdoğan%58,67%59,73Kılıçdaroğlu%36,17%34,68Sinan Oğan%4,65%5,17Muharrem İnce%0,52%0,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. Turİslahiye, Gaziantep · katılım %80,1İslahiyeGaziantepErdoğan%63,06%62,68Kılıçdaroğlu%36,94%37,32Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili Seçimiİslahiye, Gaziantep · katılım %82,4İslahiyeGaziantepAK Parti%42,99%44,54CHP%19,45%20,15Yeşil Sol Parti%10,59%9,15MHP%10,44%9,59İYİ Parti%7,07%5,44Yeniden Refah%2,68%4,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

İslahiye’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında İslahiye’de oyların %29,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 5,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

30 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti48 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Karakaya Mah.AK Parti → Yeniden Refah57,427,2
Ortaklı Mah.AK Parti → Yeniden Refah53,711,2
Yeniceli Mah.AK Parti → Yeniden Refah50,416,5
Fevzi Çakmak Mah.AK Parti → Yeniden Refah49,410,7
Altınüzüm Mah.AK Parti → Millet İttifakı45,538,9
Cevdetpaşa Mah.AK Parti → Yeniden Refah43,36,1
Atatürk Mah.Millet İttifakı → Yeniden Refah41,64,7
Kayabaşı Mah.AK Parti → Millet İttifakı41,310,4
Beyler Mah.AK Parti → Yeniden Refah40,51,6
Akınyolu Mah.Millet İttifakı → AK Parti40,56,8
Sulumağara Mah.AK Parti → Millet İttifakı38,924,8
Türkbahçe Mah.Millet İttifakı (aynı)36,84,4
Bahçelievler Mah.AK Parti → Millet İttifakı36,32,5
Çamlıca Mah.Millet İttifakı (aynı)35,94,1
Cumhuriyet Mah.AK Parti (aynı)35,71,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%47,0
CHP%36,5
MHP%8,2
Katılım %90,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,9
Muharrem İnce%22,2
Meral Akşener%7,8
Katılım %86,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%52,4
CHP%14,8
HDP%12,7
Katılım %86,4
2019 YerelYerel
AK Parti%49,7
CHP%41,5
Saadet%5,1
Katılım %88,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,7
Kemal Kılıçdaroğlu%36,2
Sinan Oğan%4,7
Katılım %82,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%43,0
CHP%19,5
Yeşil Sol Parti%10,6
Katılım %82,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,1
Kemal Kılıçdaroğlu%36,9
Katılım %80,1
2024 YerelYerel
AK Parti%34,1
CHP%30,7
Yeniden Refah%26,0
Katılım %81,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde İslahiye’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akınyolu Mah.AK Parti %42,6%98,1
Alaca Mah.Yeniden Refah %35,7%97,5
Altınüzüm Mah.CHP %51,6%81,2
Arpalı Mah.AK Parti %36,9%93,2
Atatürk Mah.Yeniden Refah %37,1%77,8
Aydınlık Mah.CHP %34,1%77,0
Ağabey Mah.CHP %47,2%91,7
Ağalarobası Mah.AK Parti %64,8%86,9
Bahçelievler Mah.CHP %33,2%87,6
Bayraktepe Mah.CHP %52,8%83,9
Beyler Mah.Yeniden Refah %34,7%80,3
Boğaziçi Mah.CHP %34,6%82,9
Burhaniye Mah.CHP %51,6%80,3
Burunsuzlar Mah.AK Parti %50,5%88,8
Cevdetpaşa Mah.Yeniden Refah %40,8%75,2
Cumhuriyet Mah.AK Parti %32,7%69,4
Dervişpaşa Mah.AK Parti %32,6%72,1
Değirmencik Mah.AK Parti %39,6%82,2
Elbistanhüyüğü Mah.AK Parti %55,2%90,3
Erenler Mah.CHP %52,0%67,3

Altın sandık

İslahiye’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin İslahiye’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Kazıklı Mah.%55,1
Yesemek Mah.%51,5
Haydarkenli Mah.%46,7
En zayıf
Altınüzüm Mah.%22,1
Erenler Mah.%22,1
Türkbahçe Mah.%24,8
CHP
En güçlü
Erenler Mah.%52,0
Altınüzüm Mah.%51,6
Kozdere Mah.%46,7
En zayıf
Ortaklı Mah.%7,5
Yesemek Mah.%10,1
Yeniceli Mah.%11,6
Yeniden Refah
En güçlü
Yeniceli Mah.%49,6
Ortaklı Mah.%47,9
Fevzi Çakmak Mah.%44,9
En zayıf
Sulumağara Mah.%7,3
Boğaziçi Mah.%9,3
Şerikanlı Mah.%10,2

Seçime katılım

2024 Yerel%81,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%82,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%80,1 / TR %84,1
2019 Yerel%88,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Akınyolu Mah.%98,1
Haydarkenli Mah.%97,1
Yağızlar Mah.%95,1
Yesemek Mah.%95,1
Şerikanlı Mah.%94,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Haci Ali Öztürk Mah.%62,7
Çamlıca Mah.%64,2
Erenler Mah.%67,3
Yeniceli Mah.%68,5
Pınarbaşı Mah.%69,2

İslahiye seçimleri hakkında sık sorulan sorular

İslahiye’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

İslahiye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %30,7 ile ikinci oldu.

İslahiye’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde İslahiye’de 44.526 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 162 sandıkta kullanıldı.

İslahiye’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,7, Kemal Kılıçdaroğlu %36,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,1 ile önde çıktı.

İslahiye’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %43,0, CHP %19,4, Yeşil Sol Parti %10,6, MHP %10,4, İYİ Parti %7,1.

İslahiye’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde İslahiye’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

İslahiye’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında İslahiye’de oyların %29,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 5,2 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

İslahiye’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 30 salıncak mahalle var; en oynakları Karakaya Mah., Ortaklı Mah., Yeniceli Mah..

İslahiye’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde İslahiye’de etkin parti sayısı 3,56; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 3,3 puan.

İslahiye’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 2,9 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

İslahiye’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde İslahiye’de geçersiz oy oranı %5,44 (Gaziantep: %5,98). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

İslahiye’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İslahiye’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

İslahiye hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İslahiye’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

İslahiye’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde İslahiye’deki 72 mahallenin 36 tanesinde AK Parti, 25 tanesinde CHP, 11 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

İslahiye’nin altın sandığı hangisi?

İslahiye’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık İslahiye, Yeşilyurt Mah., 1150 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,92 puan saptı.

İslahiye’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kazıklı (%55,1) mahallesinde, en düşük oyu Altınüzüm (%22,1) mahallesinde aldı.

İslahiye’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Erenler (%52,0) mahallesinde, en düşük oyu Ortaklı (%7,5) mahallesinde aldı.

İslahiye’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Akınyolu Mah. (%98,1), en düşük katılım Haci Ali Öztürk Mah. (%62,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Gaziantep il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.