Tercan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Erzincan · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Tercan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,7 oyla MHP kazandı. AK Parti %31,2 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 0,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Tercan’da Recep Tayyip Erdoğan %59,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%42,7
2024 katılım
%78,8
yerel seçim
Seçmen
3.347
2024
Sandık
12
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Tercan sonuçları Erzincan geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıTercan, Erzincan · katılım %78,8TercanErzincanMHP%42,69%50,48AK Parti%31,17%11,09CHP%22,75%23,20DEM Parti%2,38%0,51İYİ Parti%0,56%1,66Yeniden Refah%0,28%3,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurTercan, Erzincan · katılım %87,6TercanErzincanErdoğan%57,23%59,30Kılıçdaroğlu%38,72%35,69Sinan Oğan%3,96%4,82Muharrem İnce%0,09%0,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurTercan, Erzincan · katılım %85,8TercanErzincanErdoğan%59,23%62,05Kılıçdaroğlu%40,77%37,95Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiTercan, Erzincan · katılım %87,6TercanErzincanCHP%37,08%36,38MHP%29,02%19,74AK Parti%28,24%38,11Yeşil Sol Parti%1,40%1,03Yeniden Refah%1,28%1,44ittifak)%0,76%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Tercan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Tercan’da oyların %23,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 9,9 puan.

4 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ahmet Yesevi Mah.AK Parti (aynı)37,40,0
Fatih Mah.MHP → CHP34,91,1
Mamahatun Mah.AK Parti (aynı)30,90,0
Kazım Karabekir Mah.AK Parti → MHP28,310,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%54,4
AK Parti%44,6
Saadet%0,8
Katılım %85,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,1
Muharrem İnce%36,5
Meral Akşener%4,3
Katılım %88,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%40,7
CHP%30,7
MHP%18,1
Katılım %88,0
2019 YerelYerel
AK Parti%51,9
MHP%43,5
CHP%2,2
Katılım %86,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,2
Kemal Kılıçdaroğlu%38,7
Sinan Oğan%4,0
Katılım %87,6
2023 MVMilletvekili
CHP%37,1
MHP%29,0
AK Parti%28,2
Katılım %87,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,2
Kemal Kılıçdaroğlu%40,8
Katılım %85,8
2024 YerelYerel
MHP%42,7
AK Parti%31,2
CHP%22,8
Katılım %78,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Tercan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahmet Yesevi Mah.AK Parti %35,1%87,1
Aksemsettin Mah.MHP %60,1%89,9
Atatürk Mah.MHP %48,5%74,1
Atatürk Mah.MHP %62,8%86,5
Camii Kebir Mah.MHP %46,0%89,3
Camii Serif Mah.Yeniden Refah %49,4%92,8
Fatih Mah.CHP %38,5%84,3
Fatih Mah.MHP %53,4%86,9
Gozeler Mah.Yeniden Refah %63,9%94,8
Istasyon Mah.Yeniden Refah %46,4%90,3
Kazım Karabekir Mah.MHP %39,8%78,6
Mamahatun Mah.AK Parti %34,5%78,9
Sehit Ahmet Aytekin Mah.AK Parti %47,3%96,1
Sucuali Mah.Yeniden Refah %55,6%95,1
Yavuz Selim Mah.MHP %52,5%79,3
Yeni Mah.MHP %44,0%83,7
Yollarustu Mah.Yeniden Refah %50,7%66,7

Altın sandık

Tercan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Tercan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Atatürk Mah.%62,8
Aksemsettin Mah.%60,1
Yavuz Selim Mah.%52,5
En zayıf
Sehit Ahmet Aytekin Mah.%2,0
Camii Serif Mah.%6,1
Istasyon Mah.%12,6
AK Parti
En güçlü
Sehit Ahmet Aytekin Mah.%47,3
Camii Serif Mah.%41,1
Aksemsettin Mah.%38,4
En zayıf
Fatih Mah.%24,2
Yeni Mah.%25,7
Camii Kebir Mah.%27,0
CHP
En güçlü
Fatih Mah.%38,5
Kazım Karabekir Mah.%29,8
Ahmet Yesevi Mah.%28,3
En zayıf
Camii Serif Mah.%0,4
Camii Kebir Mah.%1,5
Sehit Ahmet Aytekin Mah.%1,7

Seçime katılım

2024 Yerel%78,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,8 / TR %84,1
2019 Yerel%86,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Sehit Ahmet Aytekin Mah.%96,1
Camii Serif Mah.%92,8
Istasyon Mah.%90,3
Aksemsettin Mah.%89,9
Camii Kebir Mah.%89,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Atatürk Mah.%74,1
Kazım Karabekir Mah.%78,6
Yavuz Selim Mah.%79,3
Yeni Mah.%83,7
Fatih Mah.%84,3

Tercan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Tercan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Tercan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,7 oyla MHP kazandı. AK Parti %31,2 ile ikinci oldu.

Tercan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Tercan’da 3.347 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 12 sandıkta kullanıldı.

Tercan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,2, Kemal Kılıçdaroğlu %38,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,2 ile önde çıktı.

Tercan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %37,1, MHP %29,0, AK Parti %28,2, Yeşil Sol Parti %1,4, Yeniden Refah %1,3.

Tercan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Tercan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Tercan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Tercan’da oyların %23,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 9,9 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Tercan’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Ahmet Yesevi Mah., Fatih Mah., Mamahatun Mah..

Tercan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Tercan’da etkin parti sayısı 3,01; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 11,5 puan.

Tercan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Tercan’da geçersiz oy oranı %5,39 (Erzincan: %5,0). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Tercan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Tercan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Tercan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Tercan’da MHP 2 kez, AK Parti 2 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Tercan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Tercan’daki 17 mahallenin 8 tanesinde MHP, 5 tanesinde Yeniden Refah, 3 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Tercan’ın altın sandığı hangisi?

Tercan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Tercan, Ahmet Yesevi Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,22 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,35 puan sapmayla verdi.

Tercan’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Atatürk (%62,8) mahallesinde, en düşük oyu Sehit Ahmet Aytekin (%1,9) mahallesinde aldı.

Tercan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Sehit Ahmet Aytekin (%47,3) mahallesinde, en düşük oyu Fatih (%24,2) mahallesinde aldı.

Tercan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sehit Ahmet Aytekin Mah. (%96,1), en düşük katılım Atatürk Mah. (%74,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Erzincan il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.