Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Erzincan · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,2 oyla MHP kazandı. CHP %29,8 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 14,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %60,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%57,2
2024 katılım
%78,4
yerel seçim
Seçmen
100.585
2024
Sandık
324
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Erzincan geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Erzincan · katılım %78,4MerkezErzincanMHP%57,16%50,48CHP%29,78%23,20Yeniden Refah%2,77%3,37İYİ Parti%2,27%1,66Zafer Partisi%1,97%1,37BTP%1,43%1,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Erzincan · katılım %91,9MerkezErzincanErdoğan%57,96%59,30Kılıçdaroğlu%36,62%35,69Sinan Oğan%5,24%4,82Muharrem İnce%0,19%0,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Erzincan · katılım %89,8MerkezErzincanErdoğan%60,79%62,05Kılıçdaroğlu%39,21%37,95Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Erzincan · katılım %91,9MerkezErzincanAK Parti%38,50%38,11CHP%37,41%36,38MHP%18,33%19,74Yeniden Refah%1,31%1,44Yeşil Sol Parti%1,15%1,03Zafer Partisi%1,09%0,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %18,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 12,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

4 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti65 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ersevenler Mah.Cumhur İttifakı → CHP43,432,2
Keklikkayası Mah.Cumhur İttifakı → CHP31,847,2
Şehit Cengiz Topel Mah.Cumhur İttifakı → CHP23,016,6
İzzetpaşa Mah.Cumhur İttifakı → CHP18,523,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%54,7
MHP%30,1
CHP%12,2
Katılım %88,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,2
Muharrem İnce%32,0
Meral Akşener%6,1
Katılım %90,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%42,1
CHP%25,2
MHP%19,0
Katılım %90,5
2019 YerelYerel
MHP%42,4
AK Parti%33,0
CHP%23,1
Katılım %86,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,0
Kemal Kılıçdaroğlu%36,6
Sinan Oğan%5,2
Katılım %91,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%38,5
CHP%37,4
MHP%18,3
Katılım %91,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,8
Kemal Kılıçdaroğlu%39,2
Katılım %89,8
2024 YerelYerel
MHP%57,2
CHP%29,8
Yeniden Refah%2,8
Katılım %78,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aktoprak Mah.MHP %85,3%90,1
Akyazı Mah.MHP %75,5%82,0
Akşemsettin Mah.MHP %64,0%78,4
Alsancak Mah.MHP %82,5%83,4
Arslanlı Mah.MHP %56,2%76,2
Atatürk Mah.MHP %62,7%72,4
Aziz Baba Mah.CHP %89,7%85,4
Bahçelievler Mah.MHP %77,9%80,2
Barbaros Mah.CHP %69,4%76,7
Barış Mah.CHP %88,2%90,3
Bayrak Mah.CHP %84,0%89,2
Başbağlar Mah.CHP %61,7%70,9
Başpınar Mah.MHP %81,2%92,3
Bozyazı Mah.MHP %88,9%86,1
Bulutlu Mah.MHP %64,3%85,6
Buğdaylı Mah.MHP %89,5%88,7
Büyükçakırman Mah.MHP %85,5%90,4
Cemal Gürsel Mah.CHP %80,4%95,5
Cumhuriyet Mah.CHP %54,8%72,4
Davarlı Mah.MHP %88,1%100,0

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Aktoprak Mah.%85,3
Alsancak Mah.%82,5
Çukurkuyu Mah.%81,8
En zayıf
Mustafa Kemal Paşa Mah.%3,9
Özgürlük Mah.%4,9
Aziz Baba Mah.%5,0
CHP
En güçlü
Mustafa Kemal Paşa Mah.%92,6
Aziz Baba Mah.%89,7
Barış Mah.%88,2
En zayıf
Aktoprak Mah.%2,9
Osman Gazi Mah.%3,9
Alsancak Mah.%5,4

Seçime katılım

2024 Yerel%78,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,8 / TR %84,1
2019 Yerel%86,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Şehit Serhat Yurtbaşı Mah.%95,1
Ersevenler Mah.%92,9
Keklikkayası Mah.%91,2
Barış Mah.%90,3
Aktoprak Mah.%90,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yalnızbağ Mah.%52,6
Başbağlar Mah.%70,9
Cumhuriyet Mah.%72,4
Atatürk Mah.%72,4
Gülabibey Mah.%73,0

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,2 oyla MHP kazandı. CHP %29,8 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 100.585 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 324 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,0, Kemal Kılıçdaroğlu %36,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,8 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %38,5, CHP %37,4, MHP %18,3, Yeniden Refah %1,3, Yeşil Sol Parti %1,1.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %18,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 12,6 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Ersevenler Mah., Keklikkayası Mah., Şehit Cengiz Topel Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,39; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci CHP arasındaki fark 27,4 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %5,24 (Erzincan: %5,0). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 74 mahallenin 53 tanesinde MHP, 21 tanesinde CHP birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Yenimahalle Mah., 1307 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,97 puan saptı.

Merkez’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Aktoprak (%85,2) mahallesinde, en düşük oyu Mustafa Kemal Paşa (%3,9) mahallesinde aldı.

Merkez’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Mustafa Kemal Paşa (%92,6) mahallesinde, en düşük oyu Aktoprak (%2,9) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Şehit Serhat Yurtbaşı Mah. (%95,1), en düşük katılım Yalnızbağ Mah. (%52,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Erzincan il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.