İliç Seçim Sonuçları

2014–2024 · Erzincan · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

İliç’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,7 oyla MHP kazandı. AK Parti %41,9 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 27,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İliç’te Recep Tayyip Erdoğan %72,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%54,7
2024 katılım
%87,0
yerel seçim
Seçmen
4.014
2024
Sandık
13
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

İliç sonuçları Erzincan geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıİliç, Erzincan · katılım %87,0İliçErzincanMHP%54,71%50,48AK Parti%41,92%11,09CHP%1,78%23,20Yeniden Refah%1,07%3,37İYİ Parti%0,30%1,66Saadet%0,15%0,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. Turİliç, Erzincan · katılım %89,9İliçErzincanErdoğan%68,47%59,30Kılıçdaroğlu%27,19%35,69Sinan Oğan%4,05%4,82Muharrem İnce%0,28%0,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. Turİliç, Erzincan · katılım %87,8İliçErzincanErdoğan%72,10%62,05Kılıçdaroğlu%27,90%37,95Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili Seçimiİliç, Erzincan · katılım %89,8İliçErzincanAK Parti%40,03%38,11CHP%30,73%36,38MHP%21,79%19,74Yeniden Refah%3,24%1,44Yeşil Sol Parti%1,04%1,03Zafer Partisi%0,73%0,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

İliç’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında İliç’te oyların %29,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 20,7 puan.

4 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
İbrahim Çeçen Mah.AK Parti → MHP43,312,9
Kazım Karabekir Mah.AK Parti → MHP30,912,4
Abdullah Paşa Mah.AK Parti → MHP30,314,4
Fatih Mah.AK Parti → MHP20,611,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%50,7
AK Parti%43,9
Saadet%3,6
Katılım %87,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,9
Muharrem İnce%23,6
Meral Akşener%3,7
Katılım %89,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%55,1
CHP%21,8
MHP%15,2
Katılım %89,6
2019 YerelYerel
AK Parti%55,4
MHP%26,8
Saadet%11,0
Katılım %87,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,5
Kemal Kılıçdaroğlu%27,2
Sinan Oğan%4,1
Katılım %89,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,0
CHP%30,7
MHP%21,8
Katılım %89,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,1
Kemal Kılıçdaroğlu%27,9
Katılım %87,8
2024 YerelYerel
MHP%54,7
AK Parti%41,9
CHP%1,8
Katılım %87,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde İliç’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abdullah Paşa Mah.MHP %55,5%84,5
Fatih Mah.MHP %54,6%82,6
Kazım Karabekir Mah.MHP %55,4%88,8
İbrahim Çeçen Mah.MHP %54,1%92,0

Altın sandık

İliç’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin İliç’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Abdullah Paşa Mah.%55,5
Kazım Karabekir Mah.%55,4
Fatih Mah.%54,6
En zayıf
İbrahim Çeçen Mah.%54,1
Fatih Mah.%54,6
Kazım Karabekir Mah.%55,4
AK Parti
En güçlü
Kazım Karabekir Mah.%43,0
Fatih Mah.%42,7
İbrahim Çeçen Mah.%41,2
En zayıf
Abdullah Paşa Mah.%41,1
İbrahim Çeçen Mah.%41,2
Fatih Mah.%42,7

Seçime katılım

2024 Yerel%87,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,8 / TR %84,1
2019 Yerel%87,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
İbrahim Çeçen Mah.%92,0
Kazım Karabekir Mah.%88,8
Abdullah Paşa Mah.%84,5
Fatih Mah.%82,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Fatih Mah.%82,6
Abdullah Paşa Mah.%84,5
Kazım Karabekir Mah.%88,8
İbrahim Çeçen Mah.%92,0

İliç seçimleri hakkında sık sorulan sorular

İliç’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

İliç’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,7 oyla MHP kazandı. AK Parti %41,9 ile ikinci oldu.

İliç’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde İliç’te 4.014 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 13 sandıkta kullanıldı.

İliç’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,5, Kemal Kılıçdaroğlu %27,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,1 ile önde çıktı.

İliç’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,0, CHP %30,7, MHP %21,8, Yeniden Refah %3,2, Yeşil Sol Parti %1,0.

İliç’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde İliç’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

İliç’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında İliç’te oyların %29,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 20,7 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

İliç’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları İbrahim Çeçen Mah., Kazım Karabekir Mah., Abdullah Paşa Mah..

İliç’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde İliç’te etkin parti sayısı 2,1; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 12,8 puan.

İliç’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde İliç’te geçersiz oy oranı %3,29 (Erzincan: %5,0). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

İliç’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İliç’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

İliç hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İliç’te AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

İliç’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde İliç’teki 4 mahallenin 4 tanesinde MHP birinci çıktı.

İliç’in altın sandığı hangisi?

İliç’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık İliç, İbrahim Çeçen Mah., 1010 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,55 puan saptı.

İliç’te MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Abdullah Paşa (%55,5) mahallesinde, en düşük oyu İbrahim Çeçen (%54,1) mahallesinde aldı.

İliç’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kazım Karabekir (%43,0) mahallesinde, en düşük oyu Abdullah Paşa (%41,1) mahallesinde aldı.

İliç’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım İbrahim Çeçen Mah. (%92,0), en düşük katılım Fatih Mah. (%82,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Erzincan il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.