Çayırlı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Erzincan · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çayırlı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,5 oyla MHP kazandı. AK Parti %44,2 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 9,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çayırlı’da Recep Tayyip Erdoğan %57,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%52,5
2024 katılım
%81,8
yerel seçim
Seçmen
2.268
2024
Sandık
9
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çayırlı sonuçları Erzincan geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇayırlı, Erzincan · katılım %81,8ÇayırlıErzincanMHP%52,52%50,48AK Parti%44,24%11,09CHP%2,13%23,20Yeniden Refah%0,62%3,37İYİ Parti%0,28%1,66Saadet%0,17%0,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇayırlı, Erzincan · katılım %89,1ÇayırlıErzincanErdoğan%56,01%59,30Kılıçdaroğlu%41,88%35,69Sinan Oğan%2,06%4,82Muharrem İnce%0,05%0,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇayırlı, Erzincan · katılım %88,3ÇayırlıErzincanErdoğan%57,19%62,05Kılıçdaroğlu%42,81%37,95Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇayırlı, Erzincan · katılım %89,2ÇayırlıErzincanCHP%41,13%36,38AK Parti%35,53%38,11MHP%18,01%19,74Yeniden Refah%1,63%1,44Yeşil Sol Parti%1,12%1,03Zafer Partisi%0,63%0,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çayırlı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çayırlı’da oyların %10,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 7,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,4
MHP%34,4
CHP%6,9
Katılım %86,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,7
Muharrem İnce%37,4
Meral Akşener%2,5
Katılım %90,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%47,2
CHP%33,8
MHP%10,9
Katılım %90,3
2019 YerelYerel
AK Parti%49,8
MHP%43,1
İYİ Parti%6,8
Katılım %84,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,0
Kemal Kılıçdaroğlu%41,9
Sinan Oğan%2,1
Katılım %89,1
2023 MVMilletvekili
CHP%41,1
AK Parti%35,5
MHP%18,0
Katılım %89,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,2
Kemal Kılıçdaroğlu%42,8
Katılım %88,3
2024 YerelYerel
MHP%52,5
AK Parti%44,2
CHP%2,1
Katılım %81,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çayırlı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Atatürk Mah.MHP %49,3%82,9
Barbaros Mah.MHP %57,9%81,4
Fatih Mah.MHP %52,4%79,9

Altın sandık

Çayırlı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%81,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,3 / TR %84,1
2019 Yerel%84,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Atatürk Mah.%82,9
Barbaros Mah.%81,4
Fatih Mah.%79,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Fatih Mah.%79,9
Barbaros Mah.%81,4
Atatürk Mah.%82,9

Çayırlı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çayırlı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çayırlı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,5 oyla MHP kazandı. AK Parti %44,2 ile ikinci oldu.

Çayırlı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çayırlı’da 2.268 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 9 sandıkta kullanıldı.

Çayırlı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,0, Kemal Kılıçdaroğlu %41,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,2 ile önde çıktı.

Çayırlı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %41,1, AK Parti %35,5, MHP %18,0, Yeniden Refah %1,6, Yeşil Sol Parti %1,1.

Çayırlı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çayırlı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,9 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Çayırlı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çayırlı’da oyların %10,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 7,5 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Çayırlı’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Çayırlı’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Çayırlı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çayırlı’da etkin parti sayısı 2,12; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 8,3 puan.

Çayırlı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çayırlı’da geçersiz oy oranı %3,61 (Erzincan: %5,0). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Çayırlı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çayırlı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çayırlı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çayırlı’da AK Parti 3 kez, CHP 1 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Çayırlı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çayırlı’daki 3 mahallenin 3 tanesinde MHP birinci çıktı.

Çayırlı’nın altın sandığı hangisi?

Çayırlı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çayırlı, Atatürk Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,81 puan saptı.

Çayırlı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Atatürk Mah. (%82,9), en düşük katılım Fatih Mah. (%79,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Erzincan il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.