Sivrice Seçim Sonuçları

2014–2024 · Elazığ · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sivrice’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,9 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %34,0 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sivrice’de Recep Tayyip Erdoğan %79,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
Yeniden Refah
%35,9
2024 katılım
%90,5
yerel seçim
Seçmen
3.173
2024
Sandık
13
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sivrice sonuçları Elazığ geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSivrice, Elazığ · katılım %90,5SivriceElazığYeniden Refah%35,90%22,41AK Parti%34,00%38,28MHP%29,00%10,07Saadet%0,47%6,96Zafer Partisi%0,33%0,81HÜDA PAR%0,18%1,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSivrice, Elazığ · katılım %87,0SivriceElazığErdoğan%75,61%67,11Kılıçdaroğlu%21,15%28,31Sinan Oğan%3,03%4,30Muharrem İnce%0,22%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSivrice, Elazığ · katılım %83,6SivriceElazığErdoğan%79,32%70,11Kılıçdaroğlu%20,68%29,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSivrice, Elazığ · katılım %86,9SivriceElazığAK Parti%52,49%45,47CHP%18,65%23,44MHP%17,95%12,95Yeniden Refah%3,01%4,17Yeşil Sol Parti%2,34%8,13İYİ Parti%2,21%2,69Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sivrice’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sivrice’de oyların %36,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 25,5 puan.

5 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Sanayi Mah.AK Parti → Yeniden Refah52,121,3
Olgunlar Mah.MHP → Yeniden Refah44,812,7
Kültür Mah.MHP → AK Parti33,215,9
Gölbaşı Mah.MHP → AK Parti30,15,0
Hazar Mah.AK Parti → MHP29,52,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%50,1
Saadet%25,6
MHP%15,4
Katılım %91,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,2
Muharrem İnce%12,7
Meral Akşener%4,9
Katılım %86,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%62,9
MHP%16,0
CHP%11,1
Katılım %86,2
2019 YerelYerel
MHP%50,0
AK Parti%49,1
Saadet%0,8
Katılım %92,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,6
Kemal Kılıçdaroğlu%21,2
Sinan Oğan%3,0
Katılım %87,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%52,5
CHP%18,7
MHP%18,0
Katılım %86,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,3
Kemal Kılıçdaroğlu%20,7
Katılım %83,6
2024 YerelYerel
Yeniden Refah%35,9
AK Parti%34,0
MHP%29,0
Katılım %90,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sivrice’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akpınar Mah.Yeniden Refah %38,3%107,4
Gölbaşı Mah.AK Parti %37,3%86,6
Hazar Mah.MHP %36,4%94,4
Karaçalı Mah.AK Parti %47,3%97,5
Kültür Mah.AK Parti %45,8%89,6
Olgunlar Mah.Yeniden Refah %44,2%92,5
Sanayi Mah.Yeniden Refah %50,9%84,6

Altın sandık

Sivrice’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sivrice’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

Yeniden Refah
En güçlü
Sanayi Mah.%50,9
Olgunlar Mah.%44,2
Kültür Mah.%29,9
En zayıf
Gölbaşı Mah.%29,3
Hazar Mah.%29,3
Kültür Mah.%29,9
AK Parti
En güçlü
Kültür Mah.%45,8
Gölbaşı Mah.%37,3
Hazar Mah.%33,9
En zayıf
Sanayi Mah.%17,5
Olgunlar Mah.%31,4
Hazar Mah.%33,9
MHP
En güçlü
Hazar Mah.%36,4
Gölbaşı Mah.%32,3
Sanayi Mah.%29,7
En zayıf
Kültür Mah.%23,2
Olgunlar Mah.%23,5
Sanayi Mah.%29,7

Seçime katılım

2024 Yerel%90,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,6 / TR %84,1
2019 Yerel%92,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Hazar Mah.%94,4
Olgunlar Mah.%92,5
Kültür Mah.%89,6
Gölbaşı Mah.%86,6
Sanayi Mah.%84,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Sanayi Mah.%84,6
Gölbaşı Mah.%86,6
Kültür Mah.%89,6
Olgunlar Mah.%92,5
Hazar Mah.%94,4

Sivrice seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sivrice’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sivrice’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,9 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %34,0 ile ikinci oldu.

Sivrice’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sivrice’de 3.173 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 13 sandıkta kullanıldı.

Sivrice’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %75,6, Kemal Kılıçdaroğlu %21,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,3 ile önde çıktı.

Sivrice’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %52,5, CHP %18,6, MHP %17,9, Yeniden Refah %3,0, Yeşil Sol Parti %2,3.

Sivrice’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sivrice’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Sivrice’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sivrice’de oyların %36,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 25,5 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Sivrice’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Sanayi Mah., Olgunlar Mah., Kültür Mah..

Sivrice’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sivrice’de etkin parti sayısı 3,04; yani çok partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci AK Parti arasındaki fark 1,9 puan.

Sivrice’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sivrice’de geçersiz oy oranı %4,49 (Elazığ: %5,74). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Sivrice’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sivrice’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Sivrice hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sivrice’de AK Parti 3 kez, MHP 1 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.

Sivrice’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sivrice’deki 7 mahallenin 3 tanesinde Yeniden Refah, 3 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Sivrice’nin altın sandığı hangisi?

Sivrice’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sivrice, Hazar Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,93 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,01 puan sapmayla verdi.

Sivrice’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Sanayi (%50,9) mahallesinde, en düşük oyu Gölbaşı (%29,3) mahallesinde aldı.

Sivrice’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kültür (%45,8) mahallesinde, en düşük oyu Sanayi (%17,5) mahallesinde aldı.

Sivrice’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %90,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Hazar Mah. (%94,4), en düşük katılım Sanayi Mah. (%84,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Elazığ il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.