Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Elazığ · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,2 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %21,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 2,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %69,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%38,2
2024 katılım
%67,8
yerel seçim
Seçmen
268.702
2024
Sandık
813
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Elazığ geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Elazığ · katılım %67,9MerkezElazığAK Parti%38,20%38,28Yeniden Refah%21,15%22,41CHP%16,50%12,14MHP%10,93%10,07Saadet%6,82%6,96DEM Parti%2,33%3,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Elazığ · katılım %86,9MerkezElazığErdoğan%65,84%67,11Kılıçdaroğlu%28,97%28,31Sinan Oğan%4,92%4,30Muharrem İnce%0,26%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Elazığ · katılım %83,0MerkezElazığErdoğan%69,09%70,11Kılıçdaroğlu%30,91%29,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Elazığ · katılım %86,9MerkezElazığAK Parti%43,12%45,47CHP%26,96%23,44MHP%13,98%12,95Yeşil Sol Parti%5,95%8,13Yeniden Refah%3,98%4,17İYİ Parti%2,92%2,69Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %26,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 11,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

14 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti35 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Salı Baba Mah.AK Parti → Yeniden Refah47,010,6
Kırklar Mah.AK Parti → Yeniden Refah42,33,0
Ulu Kent Mah.AK Parti (aynı)39,21,5
Doğu Kent Mah.AK Parti (aynı)37,71,4
İcadiye Mah.MHP → AK Parti32,421,9
Rızaiye Mah.MHP → AK Parti29,616,2
Akpınar Mah.MHP → AK Parti29,322,9
Nail Bey Mah.MHP → AK Parti29,229,8
Harput Mah.MHP → AK Parti27,51,9
Sugözü Mah.MHP → AK Parti27,217,5
Kültür Mah.MHP → AK Parti26,931,3
Abdullah Paşa Mah.MHP → AK Parti26,817,9
Üniversite Mah.MHP → AK Parti25,422,4
Yeni Mah.MHP → AK Parti25,36,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%55,8
MHP%29,1
CHP%7,0
Katılım %86,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,8
Muharrem İnce%17,6
Meral Akşener%7,4
Katılım %85,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%51,4
MHP%15,1
CHP%11,9
Katılım %85,1
2019 YerelYerel
AK Parti%40,4
MHP%34,5
İYİ Parti%17,1
Katılım %78,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,8
Kemal Kılıçdaroğlu%29,0
Sinan Oğan%4,9
Katılım %86,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%43,1
CHP%27,0
MHP%14,0
Katılım %86,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,1
Kemal Kılıçdaroğlu%30,9
Katılım %83,0
2024 YerelYerel
AK Parti%38,2
Yeniden Refah%21,2
CHP%16,5
Katılım %67,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abdullah Paşa Mah.AK Parti %38,4%67,8
Akpınar Mah.AK Parti %42,2%68,6
Aksaray Mah.AK Parti %41,8%70,0
Ala Yaprak Mah.AK Parti %55,9%83,1
Asagidemirtas Mah.AK Parti %46,3%79,6
Ataşehir Mah.AK Parti %40,4%66,9
Cumhuriyet Mah.AK Parti %36,9%69,8
Doğu Kent Mah.AK Parti %34,8%63,4
Elazig 1 Nolu Yuksek Guvenlikli Ceza Infaz Kurumu Mah.DEM Parti %28,6%140,0
Elazig 2 Nolu Yuksek Guvenlikli Ceza Infaz Kurumu Mah.Yeniden Refah %50,0%125,0
Elazig E Tipi Kapali Cezaevi Mah.AK Parti %45,7%90,2
Elazig T Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.AK Parti %32,2%96,1
Esen Tepe Mah.CHP %77,2%78,5
Fevzi Çakmak Mah.CHP %77,1%72,1
Guneykent Mah.AK Parti %44,6%66,9
Göllü Bağ Mah.AK Parti %36,4%95,8
Gümüş Kavak Mah.AK Parti %46,2%81,5
Hankendi Mah.AK Parti %43,1%75,2
Harput Mah.AK Parti %34,0%82,4
Hicret Mah.AK Parti %41,9%70,8

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Olgunlar Mah.%50,6
Kültür Mah.%47,0
Sürsürü Mah.%46,3
En zayıf
Esen Tepe Mah.%2,8
Fevzi Çakmak Mah.%5,9
Yıldız Bağları Mah.%6,4
Yeniden Refah
En güçlü
Salı Baba Mah.%42,2
Kırklar Mah.%36,9
Doğu Kent Mah.%33,5
En zayıf
Fevzi Çakmak Mah.%5,1
Yıldız Bağları Mah.%5,5
Hankendi Mah.%6,5
CHP
En güçlü
Esen Tepe Mah.%77,2
Fevzi Çakmak Mah.%77,1
Yıldız Bağları Mah.%74,8
En zayıf
Gümüş Kavak Mah.%5,3
Yemislik Mah.%5,7
Kızılay Mah.%6,1

Seçime katılım

2024 Yerel%67,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,0 / TR %84,1
2019 Yerel%78,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Sugözü Mah.%95,7
Yemislik Mah.%83,4
Harput Mah.%82,4
Gümüş Kavak Mah.%81,5
Safran Mah.%80,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Sanayi Mah.%62,8
Çatal Çeşme Mah.%62,9
Rızaiye Mah.%63,2
Doğu Kent Mah.%63,4
Kırklar Mah.%64,3

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,2 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %21,1 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 268.702 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 813 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,8, Kemal Kılıçdaroğlu %29,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,1 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %43,1, CHP %27,0, MHP %14,0, Yeşil Sol Parti %6,0, Yeniden Refah %4,0.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %26,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 11,7 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 14 salıncak mahalle var; en oynakları Salı Baba Mah., Kırklar Mah., Ulu Kent Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 4,25; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 17,1 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %5,65 (Elazığ: %5,74). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 11 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 47 mahallenin 38 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP, 3 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde DEM Parti, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Çaydaçıra Mah., 1179 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,06 puan saptı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Olgunlar (%50,6) mahallesinde, en düşük oyu Esen Tepe (%2,8) mahallesinde aldı.

Merkez’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Salı Baba (%42,2) mahallesinde, en düşük oyu Fevzi Çakmak (%5,1) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %67,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sugözü Mah. (%95,7), en düşük katılım Sanayi Mah. (%62,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Elazığ il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.