Maden Seçim Sonuçları

2014–2024 · Elazığ · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Maden’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,6 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %32,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 38,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Maden’de Recep Tayyip Erdoğan %66,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%52,6
2024 katılım
%87,0
yerel seçim
Seçmen
3.543
2024
Sandık
12
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Maden sonuçları Elazığ geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMaden, Elazığ · katılım %87,0MadenElazığAK Parti%52,60%38,28Yeniden Refah%32,29%22,41MHP%11,90%10,07CHP%1,42%12,14DEM Parti%0,78%3,10Saadet%0,54%6,96Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMaden, Elazığ · katılım %82,8MadenElazığErdoğan%63,60%67,11Kılıçdaroğlu%33,01%28,31Sinan Oğan%2,79%4,30Muharrem İnce%0,59%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMaden, Elazığ · katılım %80,4MadenElazığErdoğan%66,79%70,11Kılıçdaroğlu%33,21%29,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMaden, Elazığ · katılım %82,8MadenElazığAK Parti%42,41%45,47CHP%28,16%23,44MHP%12,47%12,95Yeşil Sol Parti%5,76%8,13İYİ Parti%4,15%2,69Yeniden Refah%2,80%4,17Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Maden’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Maden’de oyların %72,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 3,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

2 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti2 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Bahçelievler Mah.MHP → AK Parti72,912,9
Camii Kebir Mah.MHP → AK Parti71,425,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
DP%47,5
AK Parti%44,1
CHP%3,6
Katılım %92,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,4
Muharrem İnce%21,4
Meral Akşener%7,8
Katılım %80,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%53,1
CHP%15,9
MHP%10,6
Katılım %80,2
2019 YerelYerel
MHP%44,6
İYİ Parti%40,2
AK Parti%14,4
Katılım %90,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,6
Kemal Kılıçdaroğlu%33,0
Sinan Oğan%2,8
Katılım %82,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%42,4
CHP%28,2
MHP%12,5
Katılım %82,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,8
Kemal Kılıçdaroğlu%33,2
Katılım %80,4
2024 YerelYerel
AK Parti%52,6
Yeniden Refah%32,3
MHP%11,9
Katılım %87,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Maden’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahçelievler Mah.AK Parti %49,8%87,2
Camii Kebir Mah.AK Parti %54,6%86,9

Altın sandık

Maden’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%87,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%82,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%80,4 / TR %84,1
2019 Yerel%90,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bahçelievler Mah.%87,2
Camii Kebir Mah.%86,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Camii Kebir Mah.%86,9
Bahçelievler Mah.%87,2

Maden seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Maden’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Maden’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,6 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %32,3 ile ikinci oldu.

Maden’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Maden’de 3.543 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 12 sandıkta kullanıldı.

Maden’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,6, Kemal Kılıçdaroğlu %33,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,8 ile önde çıktı.

Maden’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %42,4, CHP %28,2, MHP %12,5, Yeşil Sol Parti %5,8, İYİ Parti %4,2.

Maden’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Maden’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Maden’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Maden’de oyların %72,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 3,0 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Maden’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Bahçelievler Mah., Camii Kebir Mah..

Maden’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Maden’de etkin parti sayısı 2,53; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 20,3 puan.

Maden’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Maden’de geçersiz oy oranı %3,83 (Elazığ: %5,74). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Maden’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Maden’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Maden hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Maden’de AK Parti 3 kez, DP 1 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Maden’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Maden’deki 2 mahallenin 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Maden’in altın sandığı hangisi?

Maden’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Maden, Bahçelievler Mah., 1001 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,98 puan saptı.

Maden’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,0 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Elazığ il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.