Arıcak Seçim Sonuçları

2014–2024 · Elazığ · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Arıcak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %71,9 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %25,6 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 34,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Arıcak’ta Recep Tayyip Erdoğan %76,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%71,9
2024 katılım
%83,2
yerel seçim
Seçmen
2.933
2024
Sandık
13
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Arıcak sonuçları Elazığ geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıArıcak, Elazığ · katılım %83,2ArıcakElazığAK Parti%71,86%38,28Yeniden Refah%25,56%22,41Zafer Partisi%1,32%0,81Saadet%0,59%6,96BTP%0,41%0,17MHP%0,27%10,07Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurArıcak, Elazığ · katılım %76,9ArıcakElazığErdoğan%73,08%67,11Kılıçdaroğlu%24,25%28,31Sinan Oğan%2,31%4,30Muharrem İnce%0,36%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurArıcak, Elazığ · katılım %73,8ArıcakElazığErdoğan%76,86%70,11Kılıçdaroğlu%23,14%29,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiArıcak, Elazığ · katılım %76,9ArıcakElazığAK Parti%58,67%45,47Yeşil Sol Parti%15,33%8,13CHP%9,80%23,44Yeniden Refah%5,94%4,17MHP%4,89%12,95İYİ Parti%1,51%2,69Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Arıcak’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Arıcak’ta oyların %27,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 26,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
DP%26,5
BBP%21,0
AK Parti%18,5
Katılım %93,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,1
Selahattin Demirtaş%14,8
Muharrem İnce%5,4
Katılım %80,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%69,2
HDP%16,9
MHP%4,7
Katılım %80,5
2019 YerelYerel
AK Parti%37,3
BBP%36,8
MHP%25,2
Katılım %92,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,1
Kemal Kılıçdaroğlu%24,3
Sinan Oğan%2,3
Katılım %76,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%58,7
Yeşil Sol Parti%15,3
CHP%9,8
Katılım %76,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,9
Kemal Kılıçdaroğlu%23,1
Katılım %73,8
2024 YerelYerel
AK Parti%71,9
Yeniden Refah%25,6
Zafer Partisi%1,3
Katılım %83,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Arıcak’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bolukbasi Mah.AK Parti %50,0%93,5
Cami Mah.AK Parti %70,5%86,6
Cay Mah.Yeniden Refah %72,9%77,9
Cumhuriyet Mah.AK Parti %54,9%92,5
Gulec Mah.AK Parti %73,5%95,5
Guvenevler Mah.AK Parti %69,5%92,3
Gümüşyaka Mah.AK Parti %67,6%87,6
Haberci Mah.Yeniden Refah %51,3%94,4
Halil Yavuz Mah.AK Parti %59,6%61,4
Hürriyet Mah.AK Parti %80,1%91,0
Kaplanbag Mah.BBP %39,5%80,7
Kisla Mah.AK Parti %69,8%88,5
Kutlu Dugun Mah.AK Parti %68,7%96,0
Merkez Mah.Yeniden Refah %54,3%91,1
Mustafa Çelebi Mah.AK Parti %74,3%81,6
Pinarbasi Mah.Yeniden Refah %68,5%80,9
Saman Mah.AK Parti %94,0%82,8
Serinevler Mah.AK Parti %68,1%91,3
Simserkis Mah.AK Parti %70,3%76,6
Vali Göktayoğlu Mah.AK Parti %60,6%86,1

Altın sandık

Arıcak’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Arıcak’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Hürriyet Mah.%80,1
Mustafa Çelebi Mah.%74,3
Cami Mah.%70,5
En zayıf
Kaplanbag Mah.%25,1
Zeynet Mah.%39,6
Haberci Mah.%46,9
Yeniden Refah
En güçlü
Zeynet Mah.%52,3
Haberci Mah.%51,3
Ziyaret Mah.%43,3
En zayıf
Hürriyet Mah.%18,0
Mustafa Çelebi Mah.%22,5
Kutlu Dugun Mah.%24,4

Seçime katılım

2024 Yerel%83,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%76,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%73,8 / TR %84,1
2019 Yerel%92,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kutlu Dugun Mah.%96,0
Haberci Mah.%94,4
Ziyaret Mah.%93,8
Zeynet Mah.%92,3
Guvenevler Mah.%92,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Simserkis Mah.%76,6
Kaplanbag Mah.%80,7
Mustafa Çelebi Mah.%81,6
Vali Göktayoğlu Mah.%86,1
Cami Mah.%86,6

Arıcak seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Arıcak’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Arıcak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %71,9 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %25,6 ile ikinci oldu.

Arıcak’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Arıcak’ta 2.933 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 13 sandıkta kullanıldı.

Arıcak’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,1, Kemal Kılıçdaroğlu %24,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,9 ile önde çıktı.

Arıcak’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %58,7, Yeşil Sol Parti %15,3, CHP %9,8, Yeniden Refah %5,9, MHP %4,9.

Arıcak’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Arıcak’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Arıcak’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Arıcak’ta oyların %27,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 26,4 puan.

Arıcak’ta salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Arıcak’ta salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Arıcak’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Arıcak’ta etkin parti sayısı 1,72; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 46,3 puan.

Arıcak’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Arıcak’ta geçersiz oy oranı %9,71 (Elazığ: %5,74). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Arıcak’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Arıcak’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Arıcak hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Arıcak’ta AK Parti 4 kez, DP 1 kez birinci oldu.

Arıcak’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Arıcak’taki 23 mahallenin 16 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde Yeniden Refah, 2 tanesinde BBP birinci çıktı.

Arıcak’ın altın sandığı hangisi?

Arıcak’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Arıcak, Serinevler Mah., 1008 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,97 puan saptı.

Arıcak’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Hürriyet (%80,0) mahallesinde, en düşük oyu Kaplanbag (%25,1) mahallesinde aldı.

Arıcak’ta Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Zeynet (%52,3) mahallesinde, en düşük oyu Hürriyet (%18,0) mahallesinde aldı.

Arıcak’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kutlu Dugun Mah. (%96,0), en düşük katılım Simserkis Mah. (%76,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Elazığ il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.