Ağın Seçim Sonuçları

2014–2024 · Elazığ · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ağın’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,6 oyla AK Parti kazandı. MHP %42,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 18,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ağın’da Recep Tayyip Erdoğan %62,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%47,6
2024 katılım
%81,8
yerel seçim
Seçmen
1.460
2024
Sandık
8
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ağın sonuçları Elazığ geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAğın, Elazığ · katılım %81,8AğınElazığAK Parti%47,57%38,28MHP%42,09%10,07CHP%8,40%12,14Saadet%0,88%6,96Yeniden Refah%0,71%22,41HÜDA PAR%0,18%1,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAğın, Elazığ · katılım %87,0AğınElazığErdoğan%58,96%67,11Kılıçdaroğlu%35,51%28,31Sinan Oğan%5,21%4,30Muharrem İnce%0,32%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAğın, Elazığ · katılım %84,7AğınElazığErdoğan%62,22%70,11Kılıçdaroğlu%37,78%29,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAğın, Elazığ · katılım %86,6AğınElazığAK Parti%37,30%45,47CHP%29,06%23,44MHP%17,68%12,95İYİ Parti%7,72%2,69Yeniden Refah%3,20%4,17Yeşil Sol Parti%0,86%8,13Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ağın’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ağın’da oyların %25,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 6,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti1 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Merkez Mah.Millet İttifakı → AK Parti26,012,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%50,9
AK Parti%40,0
Saadet%3,5
Katılım %84,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,5
Muharrem İnce%25,8
Meral Akşener%10,6
Katılım %86,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%50,6
CHP%21,1
İYİ Parti%11,0
Katılım %86,2
2019 YerelYerel
MHP%37,0
AK Parti%28,8
CHP%20,7
Katılım %83,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,0
Kemal Kılıçdaroğlu%35,5
Sinan Oğan%5,2
Katılım %87,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%37,3
CHP%29,1
MHP%17,7
Katılım %86,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,2
Kemal Kılıçdaroğlu%37,8
Katılım %84,7
2024 YerelYerel
AK Parti%47,6
MHP%42,1
CHP%8,4
Katılım %81,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ağın’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akpınar Mah.AK Parti %52,4%95,6
Başpınar Mah.AK Parti %56,1%97,7
Merkez Mah.AK Parti %51,2%79,2
Şenpınar Mah.MHP %76,4%86,6

Altın sandık

Ağın’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%81,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,7 / TR %84,1
2019 Yerel%83,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%79,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%79,2

Ağın seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ağın’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ağın’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,6 oyla AK Parti kazandı. MHP %42,1 ile ikinci oldu.

Ağın’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ağın’da 1.460 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 8 sandıkta kullanıldı.

Ağın’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,0, Kemal Kılıçdaroğlu %35,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,2 ile önde çıktı.

Ağın’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %37,3, CHP %29,1, MHP %17,7, İYİ Parti %7,7, Yeniden Refah %3,2.

Ağın’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ağın’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ağın’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ağın’da oyların %25,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 6,8 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Ağın’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Merkez Mah..

Ağın’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ağın’da etkin parti sayısı 2,44; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 5,5 puan.

Ağın’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ağın’da geçersiz oy oranı %5,28 (Elazığ: %5,74). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Ağın’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ağın’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ağın hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ağın’da AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

Ağın’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ağın’daki 4 mahallenin 3 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Ağın’ın altın sandığı hangisi?

Ağın’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ağın, Merkez Mah., 1005 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,94 puan saptı.

Ağın’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,8 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Elazığ il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.