Uzunköprü Seçim Sonuçları

2014–2024 · Edirne · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Uzunköprü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,2 oyla İYİ Parti kazandı. CHP %32,9 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Uzunköprü’de Kemal Kılıçdaroğlu %67,8 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
İYİ Parti
%33,2
2024 katılım
%81,1
yerel seçim
Seçmen
30.978
2024
Sandık
96
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Uzunköprü sonuçları Edirne geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıUzunköprü, Edirne · katılım %81,1UzunköprüEdirneİYİ Parti%33,22%8,29CHP%32,87%46,33AK Parti%31,81%40,26MHP%0,70%1,31Zafer Partisi%0,47%1,27Saadet%0,30%0,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurUzunköprü, Edirne · katılım %90,2UzunköprüEdirneKılıçdaroğlu%65,09%62,82Erdoğan%31,26%32,77Sinan Oğan%2,89%3,79Muharrem İnce%0,76%0,61Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurUzunköprü, Edirne · katılım %87,9UzunköprüEdirneKılıçdaroğlu%67,75%66,56Erdoğan%32,25%33,44Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiUzunköprü, Edirne · katılım %90,2UzunköprüEdirneCHP%37,73%39,02İYİ Parti%26,46%20,41AK Parti%24,01%23,35MHP%3,95%7,63ittifak)%1,42%0,85Zafer Partisi%1,00%1,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Uzunköprü’nün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Uzunköprü’de oyların %10,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 7,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

3 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti16 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Aşçıoğlu Mah.AK Parti (aynı)26,31,4
Mescit Mah.AK Parti → Millet İttifakı21,320,5
Küçük Şehsuvarbey Mah.AK Parti → Millet İttifakı19,111,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%54,8
AK Parti%30,3
MHP%13,4
Katılım %89,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%56,4
Recep Tayyip Erdoğan%29,0
Meral Akşener%13,2
Katılım %89,1
2018 MVMilletvekili
CHP%48,3
AK Parti%25,7
İYİ Parti%18,1
Katılım %89,0
2019 YerelYerel
CHP%56,5
AK Parti%36,5
MHP%5,3
Katılım %84,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%65,1
Recep Tayyip Erdoğan%31,3
Sinan Oğan%2,9
Katılım %90,2
2023 MVMilletvekili
CHP%37,7
İYİ Parti%26,5
AK Parti%24,0
Katılım %90,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%67,8
Recep Tayyip Erdoğan%32,3
Katılım %87,9
2024 YerelYerel
İYİ Parti%33,2
CHP%32,9
AK Parti%31,8
Katılım %81,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Uzunköprü’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Atatürk Mah.CHP %41,3%79,5
Aşçıoğlu Mah.AK Parti %49,5%84,6
Balaban Mah.CHP %65,7%95,9
Büyük Şehsuvarbey Mah.CHP %34,4%79,8
Cumhuriyet Mah.İYİ Parti %37,5%80,7
Cumhuriyet Mah.AK Parti %54,5%94,7
Demirtaş Mah.AK Parti %43,5%91,3
Habib Hoca Mah.İYİ Parti %37,7%81,9
Halise Hatun Mah.CHP %37,0%80,4
Istiklal Mah.AK Parti %66,8%92,2
Kavak Mah.CHP %39,9%79,1
Küçük Şehsuvarbey Mah.AK Parti %43,0%83,5
Mareşal Fevzi Çakmak Mah.AK Parti %37,9%79,7
Mescit Mah.AK Parti %38,5%80,9
Muradiye Cami Mah.İYİ Parti %33,6%82,3
Muradiye Mah.CHP %43,7%78,7
Okullar Mah.CHP %49,0%91,9
Rızaefendi Mah.İYİ Parti %35,8%77,9
Yeniköy Mah.CHP %72,5%90,8
Çöpköy Mah.CHP %39,4%88,1

Altın sandık

Uzunköprü’nün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Uzunköprü’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

İYİ Parti
En güçlü
Aşçıoğlu Mah.%39,7
Habib Hoca Mah.%37,7
Cumhuriyet Mah.%37,5
En zayıf
Okullar Mah.%0,7
Istiklal Mah.%1,0
Cumhuriyet Mah.%1,3
CHP
En güçlü
Yeniköy Mah.%72,5
Okullar Mah.%49,0
Muradiye Mah.%43,7
En zayıf
Aşçıoğlu Mah.%8,4
Mescit Mah.%23,6
Mareşal Fevzi Çakmak Mah.%28,1
AK Parti
En güçlü
Istiklal Mah.%66,8
Cumhuriyet Mah.%54,5
Aşçıoğlu Mah.%49,5
En zayıf
Yeniköy Mah.%10,7
Muradiye Mah.%24,6
Halise Hatun Mah.%27,1

Seçime katılım

2024 Yerel%81,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,9 / TR %84,1
2019 Yerel%84,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%94,7
Istiklal Mah.%92,2
Okullar Mah.%91,9
Yeniköy Mah.%90,8
Çöpköy Mah.%88,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Rızaefendi Mah.%77,9
Muradiye Mah.%78,7
Kavak Mah.%79,1
Atatürk Mah.%79,5
Mareşal Fevzi Çakmak Mah.%79,7

Uzunköprü seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Uzunköprü’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Uzunköprü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,2 oyla İYİ Parti kazandı. CHP %32,9 ile ikinci oldu.

Uzunköprü’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Uzunköprü’de 30.978 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 96 sandıkta kullanıldı.

Uzunköprü’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %65,1, Recep Tayyip Erdoğan %31,3 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %67,8 ile önde çıktı.

Uzunköprü’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %37,7, İYİ Parti %26,5, AK Parti %24,0, MHP %4,0, Millet İttifakı (yalnız ittifak) %1,4.

Uzunköprü’nün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Uzunköprü’nün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Uzunköprü’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Uzunköprü’de oyların %10,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 7,1 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Uzunköprü’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Aşçıoğlu Mah., Mescit Mah., Küçük Şehsuvarbey Mah..

Uzunköprü’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Uzunköprü’de etkin parti sayısı 3,13; yani çok partili bir yapı var. Birinci İYİ Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 0,4 puan.

Uzunköprü’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Uzunköprü’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Uzunköprü’nün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Uzunköprü’de geçersiz oy oranı %3,78 (Edirne: %3,23). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Uzunköprü’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Uzunköprü’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Uzunköprü hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Uzunköprü’de CHP 4 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

Uzunköprü’nün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Uzunköprü’deki 20 mahallenin 9 tanesinde CHP, 7 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Uzunköprü’nün altın sandığı hangisi?

Uzunköprü’nün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Uzunköprü, Cumhuriyet Mah., 1039 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,27 puan saptı.

Uzunköprü’de İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Aşçıoğlu (%39,7) mahallesinde, en düşük oyu Okullar (%0,7) mahallesinde aldı.

Uzunköprü’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yeniköy (%72,5) mahallesinde, en düşük oyu Aşçıoğlu (%8,4) mahallesinde aldı.

Uzunköprü’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Cumhuriyet Mah. (%94,7), en düşük katılım Rızaefendi Mah. (%77,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Edirne il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.