Meriç Seçim Sonuçları

2014–2024 · Edirne · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Meriç’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,8 oyla AK Parti kazandı. CHP %36,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 8,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Meriç’te Kemal Kılıçdaroğlu %58,4 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%43,8
2024 katılım
%85,3
yerel seçim
Seçmen
2.055
2024
Sandık
8
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Meriç sonuçları Edirne geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMeriç, Edirne · katılım %85,3MeriçEdirneAK Parti%43,79%40,26CHP%36,30%46,33İYİ Parti%8,40%8,29MHP%7,92%1,31Zafer Partisi%2,44%1,27Yeniden Refah%0,43%0,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMeriç, Edirne · katılım %88,9MeriçEdirneKılıçdaroğlu%56,27%62,82Erdoğan%40,82%32,77Sinan Oğan%2,15%3,79Muharrem İnce%0,76%0,61Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMeriç, Edirne · katılım %86,5MeriçEdirneKılıçdaroğlu%58,41%66,56Erdoğan%41,59%33,44Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMeriç, Edirne · katılım %88,9MeriçEdirneCHP%40,97%39,02AK Parti%32,95%23,35İYİ Parti%14,93%20,41MHP%3,65%7,63ittifak)%0,86%0,85Zafer Partisi%0,68%1,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Meriç’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Meriç’te oyların %25,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 20,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti2 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
B. Doganca Mah.CHP → Cumhur İttifakı26,118,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%47,4
CHP%46,2
MHP%5,2
Katılım %90,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%51,1
Recep Tayyip Erdoğan%35,3
Meral Akşener%11,9
Katılım %87,0
2018 MVMilletvekili
CHP%46,5
AK Parti%32,2
İYİ Parti%14,1
Katılım %86,9
2019 YerelYerel
CHP%61,5
AK Parti%35,2
İYİ Parti%2,9
Katılım %87,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%56,3
Recep Tayyip Erdoğan%40,8
Sinan Oğan%2,2
Katılım %88,9
2023 MVMilletvekili
CHP%41,0
AK Parti%33,0
İYİ Parti%14,9
Katılım %88,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%58,4
Recep Tayyip Erdoğan%41,6
Katılım %86,5
2024 YerelYerel
AK Parti%43,8
CHP%36,3
İYİ Parti%8,4
Katılım %85,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Meriç’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
B. Doganca Mah.AK Parti %45,1%84,5
Gazi Mah.CHP %56,2%92,0
Izzet Pasa Mah.AK Parti %41,9%93,9
K. Doğanca Mah.CHP %49,7%92,6
Merkez Mah.CHP %45,5%93,2
Sehit Mehmet Aydin Mah.AK Parti %44,3%92,4

Altın sandık

Meriç’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Meriç’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
B. Doganca Mah.%45,1
Sehit Mehmet Aydin Mah.%44,3
Izzet Pasa Mah.%41,9
En zayıf
Merkez Mah.%35,5
Gazi Mah.%36,9
Izzet Pasa Mah.%41,9
CHP
En güçlü
Gazi Mah.%56,2
Merkez Mah.%45,5
B. Doganca Mah.%34,7
En zayıf
Izzet Pasa Mah.%23,4
Sehit Mehmet Aydin Mah.%34,1
B. Doganca Mah.%34,7
İYİ Parti
En güçlü
Izzet Pasa Mah.%34,7
Sehit Mehmet Aydin Mah.%21,6
B. Doganca Mah.%8,8
En zayıf
B. Doganca Mah.%8,8
Sehit Mehmet Aydin Mah.%21,6
Izzet Pasa Mah.%34,7

Seçime katılım

2024 Yerel%85,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,5 / TR %84,1
2019 Yerel%87,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Izzet Pasa Mah.%93,9
Merkez Mah.%93,2
Sehit Mehmet Aydin Mah.%92,4
Gazi Mah.%92,0
B. Doganca Mah.%84,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
B. Doganca Mah.%84,5
Gazi Mah.%92,0
Sehit Mehmet Aydin Mah.%92,4
Merkez Mah.%93,2
Izzet Pasa Mah.%93,9

Meriç seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Meriç’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Meriç’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,8 oyla AK Parti kazandı. CHP %36,3 ile ikinci oldu.

Meriç’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Meriç’te 2.055 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 8 sandıkta kullanıldı.

Meriç’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %56,3, Recep Tayyip Erdoğan %40,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %58,4 ile önde çıktı.

Meriç’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %41,0, AK Parti %33,0, İYİ Parti %14,9, MHP %3,6, Millet İttifakı (yalnız ittifak) %0,9.

Meriç’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Meriç’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Meriç’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Meriç’te oyların %25,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 20,8 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Meriç’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları B. Doganca Mah..

Meriç’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Meriç’te etkin parti sayısı 2,96; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 7,5 puan.

Meriç’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Meriç’te geçersiz oy oranı %6,33 (Edirne: %3,23). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Meriç’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Meriç’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Meriç hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Meriç’te CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Meriç’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Meriç’teki 6 mahallenin 3 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde CHP birinci çıktı.

Meriç’in altın sandığı hangisi?

Meriç’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Meriç, B. Doganca Mah., 1007 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,45 puan saptı.

Meriç’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu B. Doganca (%45,1) mahallesinde, en düşük oyu Merkez (%35,5) mahallesinde aldı.

Meriç’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Gazi (%56,2) mahallesinde, en düşük oyu Izzet Pasa (%23,4) mahallesinde aldı.

Meriç’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Izzet Pasa Mah. (%93,9), en düşük katılım B. Doganca Mah. (%84,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Edirne il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.