Keşan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Edirne · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Keşan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 3,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Keşan’da Kemal Kılıçdaroğlu %64,4 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%53,1
2024 katılım
%82,0
yerel seçim
Seçmen
49.031
2024
Sandık
149
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Keşan sonuçları Edirne geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKeşan, Edirne · katılım %82,0KeşanEdirneCHP%53,11%46,33AK Parti%41,47%40,26İYİ Parti%2,11%8,29DEM Parti%0,98%0,71Zafer Partisi%0,84%1,27Yeniden Refah%0,59%0,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKeşan, Edirne · katılım %90,8KeşanEdirneKılıçdaroğlu%61,52%62,82Erdoğan%34,45%32,77Sinan Oğan%3,46%3,79Muharrem İnce%0,57%0,61Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKeşan, Edirne · katılım %88,1KeşanEdirneKılıçdaroğlu%64,44%66,56Erdoğan%35,56%33,44Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKeşan, Edirne · katılım %90,9KeşanEdirneCHP%44,82%39,02AK Parti%19,29%23,35MHP%13,89%7,63İYİ Parti%13,22%20,41Yeşil Sol Parti%1,51%1,85Zafer Partisi%1,25%1,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Keşan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Keşan’da oyların %8,4’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 5,8 puan.

1 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti10 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Paşayiğit Mah.AK Parti → CHP20,321,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%50,8
AK Parti%36,2
MHP%11,4
Katılım %89,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%56,3
Recep Tayyip Erdoğan%33,0
Meral Akşener%8,9
Katılım %88,5
2018 MVMilletvekili
CHP%48,3
AK Parti%29,3
İYİ Parti%12,6
Katılım %88,5
2019 YerelYerel
AK Parti%49,3
CHP%49,2
Saadet%0,7
Katılım %85,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%61,5
Recep Tayyip Erdoğan%34,5
Sinan Oğan%3,5
Katılım %90,8
2023 MVMilletvekili
CHP%44,8
AK Parti%19,3
MHP%13,9
Katılım %90,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%64,4
Recep Tayyip Erdoğan%35,6
Katılım %88,1
2024 YerelYerel
CHP%53,1
AK Parti%41,5
İYİ Parti%2,1
Katılım %82,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Keşan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ataturk Mah.AK Parti %62,1%96,0
Aydogan Mah.AK Parti %59,7%95,4
Aşağı Zaferiye Mah.CHP %56,7%82,3
Beykent Mah.CHP %50,5%82,7
Büyük Cami Mah.CHP %58,6%82,6
Cumhuriyet Mah.CHP %48,7%82,7
Cumhuriyet Mah.CHP %57,6%90,0
Inonu Mah.CHP %59,3%96,6
Istiklal Mah.CHP %56,9%94,1
Kemalpasa Mah.AK Parti %51,6%97,9
Mustafa Kemal Paşa Mah.AK Parti %50,4%82,1
Paşayiğit Mah.CHP %59,9%91,7
Yeni Mah.CHP %56,1%80,4
Yeni Mah.AK Parti %50,1%95,6
Yoruk Mah.AK Parti %57,9%83,8
Yukarı Zaferiye Mah.CHP %56,7%80,5
İspat Cami Mah.CHP %53,7%80,7
İstasyon Mah.CHP %62,8%88,9
İzzetiye Mah.CHP %72,7%91,0

Altın sandık

Keşan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Keşan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
İzzetiye Mah.%72,7
Paşayiğit Mah.%59,9
Inonu Mah.%59,3
En zayıf
Ataturk Mah.%37,9
Yoruk Mah.%38,1
Aydogan Mah.%40,3
AK Parti
En güçlü
Ataturk Mah.%62,1
Aydogan Mah.%59,7
Yoruk Mah.%57,9
En zayıf
İzzetiye Mah.%23,8
Büyük Cami Mah.%36,4
Aşağı Zaferiye Mah.%37,4

Seçime katılım

2024 Yerel%82,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,1 / TR %84,1
2019 Yerel%85,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kemalpasa Mah.%97,9
Inonu Mah.%96,6
Ataturk Mah.%96,0
Yeni Mah.%95,6
Aydogan Mah.%95,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%80,4
Yukarı Zaferiye Mah.%80,5
İspat Cami Mah.%80,7
Mustafa Kemal Paşa Mah.%82,1
Aşağı Zaferiye Mah.%82,3

Keşan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Keşan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Keşan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,5 ile ikinci oldu.

Keşan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Keşan’da 49.031 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 149 sandıkta kullanıldı.

Keşan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %61,5, Recep Tayyip Erdoğan %34,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,4 ile önde çıktı.

Keşan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %44,8, AK Parti %19,3, MHP %13,9, İYİ Parti %13,2, Yeşil Sol Parti %1,5.

Keşan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Keşan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Keşan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Keşan’da oyların %8,4’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 5,8 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Keşan’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Paşayiğit Mah..

Keşan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Keşan’da etkin parti sayısı 2,2; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 11,6 puan.

Keşan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Keşan’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Keşan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Keşan’da geçersiz oy oranı %3,26 (Edirne: %3,23). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Keşan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Keşan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Keşan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Keşan’da CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Keşan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Keşan’daki 19 mahallenin 13 tanesinde CHP, 6 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Keşan’ın altın sandığı hangisi?

Keşan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Keşan, İspat Cami Mah., 1074 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,59 puan saptı.

Keşan’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu İzzetiye (%72,7) mahallesinde, en düşük oyu Ataturk (%37,9) mahallesinde aldı.

Keşan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Ataturk (%62,1) mahallesinde, en düşük oyu İzzetiye (%23,8) mahallesinde aldı.

Keşan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kemalpasa Mah. (%97,9), en düşük katılım Yeni Mah. (%80,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Edirne il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.