İpsala Seçim Sonuçları

2014–2024 · Edirne · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

İpsala’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %30,1 oyla AK Parti kazandı. CHP %28,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 17,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İpsala’da Kemal Kılıçdaroğlu %60,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%30,1
2024 katılım
%89,3
yerel seçim
Seçmen
6.356
2024
Sandık
21
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

İpsala sonuçları Edirne geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıİpsala, Edirne · katılım %89,3İpsalaEdirneAK Parti%30,05%40,26CHP%28,01%46,33MHP%22,98%1,31İYİ Parti%15,03%8,29DP%3,32%0,11Zafer Partisi%0,15%1,27Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. Turİpsala, Edirne · katılım %90,7İpsalaEdirneKılıçdaroğlu%57,22%62,82Erdoğan%38,49%32,77Sinan Oğan%3,49%3,79Muharrem İnce%0,80%0,61Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. Turİpsala, Edirne · katılım %88,1İpsalaEdirneKılıçdaroğlu%60,23%66,56Erdoğan%39,77%33,44Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili Seçimiİpsala, Edirne · katılım %90,7İpsalaEdirneCHP%39,83%39,02AK Parti%28,46%23,35İYİ Parti%15,39%20,41MHP%7,97%7,63Zafer Partisi%1,27%1,49ittifak)%1,10%0,85Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

İpsala’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında İpsala’da oyların %23,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 5,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

3 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Fatih Mah.Millet İttifakı → MHP35,816,9
Köprü Mah.AK Parti → Millet İttifakı24,73,0
Kapucu Mah.AK Parti → Millet İttifakı20,57,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%37,3
DSP%32,3
CHP%24,5
Katılım %92,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%49,3
Recep Tayyip Erdoğan%37,7
Meral Akşener%11,7
Katılım %89,4
2018 MVMilletvekili
CHP%43,3
AK Parti%34,2
İYİ Parti%14,4
Katılım %89,4
2019 YerelYerel
İYİ Parti%48,7
AK Parti%47,2
MHP%3,8
Katılım %88,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%57,2
Recep Tayyip Erdoğan%38,5
Sinan Oğan%3,5
Katılım %90,7
2023 MVMilletvekili
CHP%39,8
AK Parti%28,5
İYİ Parti%15,4
Katılım %90,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%60,2
Recep Tayyip Erdoğan%39,8
Katılım %88,1
2024 YerelYerel
AK Parti%30,1
CHP%28,0
MHP%23,0
Katılım %89,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde İpsala’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ataturk Mah.CHP %31,4%87,4
Ataturk Mah.AK Parti %53,3%96,2
Bayrambey Mah.AK Parti %30,1%87,0
Bozkurt Mah.CHP %40,3%86,4
Cumhuriyet Mah.AK Parti %56,2%96,9
Fatih Mah.MHP %44,3%90,7
Fevzi Cakmak Mah.CHP %64,5%94,1
Gazi Mah.CHP %61,8%95,4
Inonu Mah.CHP %64,4%95,4
Kapucu Mah.AK Parti %34,9%90,8
Kurtulus Mah.AK Parti %49,7%98,3
Köprü Mah.AK Parti %33,7%92,2
Saraç İlyas Mah.CHP %28,4%90,4

Altın sandık

İpsala’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin İpsala’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%56,2
Ataturk Mah.%53,3
Kurtulus Mah.%49,7
En zayıf
Bozkurt Mah.%24,7
Saraç İlyas Mah.%27,4
Ataturk Mah.%29,2
CHP
En güçlü
Fevzi Cakmak Mah.%64,5
Inonu Mah.%64,4
Gazi Mah.%61,8
En zayıf
Köprü Mah.%20,0
Bayrambey Mah.%27,7
Kapucu Mah.%27,7
MHP
En güçlü
Köprü Mah.%25,3
Bayrambey Mah.%25,3
Ataturk Mah.%24,2
En zayıf
Inonu Mah.%0,3
Ataturk Mah.%0,3
Fevzi Cakmak Mah.%0,7

Seçime katılım

2024 Yerel%89,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,1 / TR %84,1
2019 Yerel%88,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kurtulus Mah.%98,3
Cumhuriyet Mah.%96,9
Ataturk Mah.%96,2
Gazi Mah.%95,4
Inonu Mah.%95,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Bozkurt Mah.%86,4
Bayrambey Mah.%87,0
Ataturk Mah.%87,4
Saraç İlyas Mah.%90,4
Kapucu Mah.%90,8

İpsala seçimleri hakkında sık sorulan sorular

İpsala’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

İpsala’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %30,1 oyla AK Parti kazandı. CHP %28,0 ile ikinci oldu.

İpsala’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde İpsala’da 6.356 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 21 sandıkta kullanıldı.

İpsala’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,2, Recep Tayyip Erdoğan %38,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %60,2 ile önde çıktı.

İpsala’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %39,8, AK Parti %28,5, İYİ Parti %15,4, MHP %8,0, Zafer Partisi %1,3.

İpsala’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde İpsala’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

İpsala’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında İpsala’da oyların %23,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 5,7 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

İpsala’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Fatih Mah., Köprü Mah., Kapucu Mah..

İpsala’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde İpsala’da etkin parti sayısı 4,08; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 2,0 puan.

İpsala’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde İpsala’da geçersiz oy oranı %3,54 (Edirne: %3,23). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

İpsala’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İpsala’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

İpsala hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İpsala’da AK Parti 2 kez, CHP 2 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

İpsala’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde İpsala’daki 13 mahallenin 6 tanesinde CHP, 6 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

İpsala’nın altın sandığı hangisi?

İpsala’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık İpsala, Kapucu Mah., 1013 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,83 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,86 puan sapmayla verdi.

İpsala’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cumhuriyet (%56,2) mahallesinde, en düşük oyu Bozkurt (%24,7) mahallesinde aldı.

İpsala’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Fevzi Cakmak (%64,5) mahallesinde, en düşük oyu Köprü (%20,0) mahallesinde aldı.

İpsala’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kurtulus Mah. (%98,3), en düşük katılım Bozkurt Mah. (%86,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Edirne il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.