Yığılca Seçim Sonuçları

2014–2024 · Düzce · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Yığılca’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,1 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %28,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 9,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yığılca’da Recep Tayyip Erdoğan %86,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%36,1
2024 katılım
%86,9
yerel seçim
Seçmen
2.432
2024
Sandık
10
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Yığılca sonuçları Düzce geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıYığılca, Düzce · katılım %86,9YığılcaDüzceAK Parti%36,15%39,10Yeniden Refah%28,69%23,44MHP%26,12%14,25İYİ Parti%4,05%4,62CHP%3,85%13,48Saadet%0,59%1,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurYığılca, Düzce · katılım %92,3YığılcaDüzceErdoğan%83,02%68,60Kılıçdaroğlu%12,44%24,91Sinan Oğan%3,88%6,10Muharrem İnce%0,65%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurYığılca, Düzce · katılım %89,8YığılcaDüzceErdoğan%86,29%71,93Kılıçdaroğlu%13,71%28,07Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiYığılca, Düzce · katılım %92,4YığılcaDüzceAK Parti%62,02%49,29MHP%16,25%16,16CHP%11,54%22,60Yeniden Refah%3,27%3,89Zafer Partisi%1,28%2,17ittifak)%1,16%0,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Yığılca’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yığılca’da oyların %33,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 18,9 puan.

3 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Orhangazi Mah.AK Parti → Yeniden Refah41,32,9
Ahmetçiler Mah.MHP → AK Parti38,74,0
Atatürk Mah.MHP → AK Parti24,00,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%57,4
CHP%35,3
MHP%4,3
Katılım %91,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%84,4
Muharrem İnce%9,8
Meral Akşener%4,3
Katılım %91,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%69,1
MHP%14,0
CHP%8,1
Katılım %90,8
2019 YerelYerel
MHP%47,5
AK Parti%45,2
CHP%6,9
Katılım %91,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,0
Kemal Kılıçdaroğlu%12,4
Sinan Oğan%3,9
Katılım %92,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%62,0
MHP%16,3
CHP%11,5
Katılım %92,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%86,3
Kemal Kılıçdaroğlu%13,7
Katılım %89,8
2024 YerelYerel
AK Parti%36,2
Yeniden Refah%28,7
MHP%26,1
Katılım %86,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yığılca’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahmetçiler Mah.AK Parti %40,7%95,6
Atatürk Mah.AK Parti %36,7%81,3
Maresal Fevzi Cakmak Mah.AK Parti %42,3%91,9
Orhangazi Mah.Yeniden Refah %32,4%84,6

Altın sandık

Yığılca’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Yığılca’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Maresal Fevzi Cakmak Mah.%42,3
Ahmetçiler Mah.%40,7
Atatürk Mah.%36,7
En zayıf
Orhangazi Mah.%29,4
Atatürk Mah.%36,7
Ahmetçiler Mah.%40,7
Yeniden Refah
En güçlü
Ahmetçiler Mah.%36,7
Orhangazi Mah.%32,4
Maresal Fevzi Cakmak Mah.%27,5
En zayıf
Atatürk Mah.%19,3
Maresal Fevzi Cakmak Mah.%27,5
Orhangazi Mah.%32,4
MHP
En güçlü
Atatürk Mah.%35,8
Orhangazi Mah.%25,3
Maresal Fevzi Cakmak Mah.%23,5
En zayıf
Ahmetçiler Mah.%16,4
Maresal Fevzi Cakmak Mah.%23,5
Orhangazi Mah.%25,3

Seçime katılım

2024 Yerel%86,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,8 / TR %84,1
2019 Yerel%91,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ahmetçiler Mah.%95,6
Maresal Fevzi Cakmak Mah.%91,9
Orhangazi Mah.%84,6
Atatürk Mah.%81,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Atatürk Mah.%81,3
Orhangazi Mah.%84,6
Maresal Fevzi Cakmak Mah.%91,9
Ahmetçiler Mah.%95,6

Yığılca seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yığılca’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yığılca’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,1 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %28,7 ile ikinci oldu.

Yığılca’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yığılca’da 2.432 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 10 sandıkta kullanıldı.

Yığılca’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %83,0, Kemal Kılıçdaroğlu %12,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %86,3 ile önde çıktı.

Yığılca’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %62,0, MHP %16,2, CHP %11,5, Yeniden Refah %3,3, Zafer Partisi %1,3.

Yığılca’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yığılca’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 20,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Yığılca’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yığılca’da oyların %33,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 18,9 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Yığılca’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Orhangazi Mah., Ahmetçiler Mah., Atatürk Mah..

Yığılca’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yığılca’da etkin parti sayısı 3,52; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 7,5 puan.

Yığılca’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yığılca’da geçersiz oy oranı %4,21 (Düzce: %4,29). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Yığılca’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yığılca’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Yığılca hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yığılca’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Yığılca’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yığılca’daki 4 mahallenin 3 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Yığılca’nın altın sandığı hangisi?

Yığılca’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yığılca, Maresal Fevzi Cakmak Mah., 1007 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,83 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,72 puan sapmayla verdi.

Yığılca’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Maresal Fevzi Cakmak (%42,3) mahallesinde, en düşük oyu Orhangazi (%29,4) mahallesinde aldı.

Yığılca’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Ahmetçiler (%36,7) mahallesinde, en düşük oyu Atatürk (%19,3) mahallesinde aldı.

Yığılca’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ahmetçiler Mah. (%95,6), en düşük katılım Atatürk Mah. (%81,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Düzce il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.