Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Düzce · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,3 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %29,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 7,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %70,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%40,3
2024 katılım
%78,3
yerel seçim
Seçmen
137.162
2024
Sandık
424
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Düzce geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Düzce · katılım %78,3MerkezDüzceAK Parti%40,27%39,10Yeniden Refah%29,89%23,44CHP%13,45%13,48İYİ Parti%6,14%4,62MHP%4,12%14,25Zafer Partisi%1,58%1,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Düzce · katılım %92,2MerkezDüzceErdoğan%66,85%68,60Kılıçdaroğlu%26,20%24,91Sinan Oğan%6,56%6,10Muharrem İnce%0,39%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Düzce · katılım %89,4MerkezDüzceErdoğan%70,26%71,93Kılıçdaroğlu%29,74%28,07Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Düzce · katılım %92,2MerkezDüzceAK Parti%47,90%49,29CHP%23,84%22,60MHP%15,81%16,16Yeniden Refah%4,07%3,89Zafer Partisi%2,29%2,17Memleket%1,21%1,11Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %34,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 18,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

17 salıncak mahalle10 mahallede birinci parti değişti56 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Dedeler Mah.AK Parti → Yeniden Refah50,66,4
Çamköy Mah.AK Parti → Yeniden Refah47,32,9
Derelitütüncü Mah.AK Parti → Yeniden Refah43,52,3
Çavuşlar Mah.AK Parti (aynı)43,30,7
Fevziçakmak Mah.AK Parti (aynı)37,44,3
Yeşiltepe Mah.AK Parti (aynı)37,33,5
Terzialiler Mah.Millet İttifakı → AK Parti36,314,4
Çiftepınarlar Mah.Millet İttifakı (aynı)34,90,6
Şehit Murat Demir Mah.Millet İttifakı (aynı)34,02,8
Demetevler Mah.Millet İttifakı → AK Parti33,24,9
Kiremitocağı Mah.Millet İttifakı → AK Parti31,44,9
Şıralık Mah.AK Parti (aynı)30,72,5
Çamlıevler Mah.Millet İttifakı → AK Parti29,51,3
Bahçelievler Mah.Millet İttifakı → AK Parti29,16,0
Güzelbahçe Mah.Millet İttifakı → AK Parti29,16,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%54,7
MHP%37,8
CHP%4,0
Katılım %90,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,3
Muharrem İnce%19,0
Meral Akşener%6,3
Katılım %90,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%53,6
MHP%19,6
CHP%14,7
Katılım %90,8
2019 YerelYerel
AK Parti%47,4
İYİ Parti%28,1
MHP%21,9
Katılım %85,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,9
Kemal Kılıçdaroğlu%26,2
Sinan Oğan%6,6
Katılım %92,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%47,9
CHP%23,8
MHP%15,8
Katılım %92,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,3
Kemal Kılıçdaroğlu%29,7
Katılım %89,4
2024 YerelYerel
AK Parti%40,3
Yeniden Refah%29,9
CHP%13,5
Katılım %78,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akpınar Mah.AK Parti %39,2%86,1
Akyazi Mah.AK Parti %56,6%87,0
Akınlar Mah.AK Parti %42,1%84,3
Arapçiftliği Mah.AK Parti %45,0%83,6
Aziziye Mah.AK Parti %43,7%76,4
Azmimilli Mah.AK Parti %40,3%77,0
Ağaköyü Mah.AK Parti %42,3%81,3
Bahçelievler Mah.AK Parti %35,7%75,8
Beyciler Mah.AK Parti %44,1%77,3
Burhaniye Mah.AK Parti %36,9%73,9
Camikebir Mah.AK Parti %44,3%70,5
Cedidiye Mah.AK Parti %37,3%72,5
Cumhuriyet Mah.AK Parti %44,2%80,6
Darıcı Mah.AK Parti %42,2%79,9
Dedeler Mah.Yeniden Refah %44,6%98,1
Demetevler Mah.AK Parti %33,1%78,6
Derelitütüncü Mah.Yeniden Refah %39,2%83,7
Esentepe Mah.AK Parti %36,0%75,2
Fatih Mah.AK Parti %43,8%80,5
Fevziçakmak Mah.AK Parti %37,9%78,4

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Akyazi Mah.%56,6
Tokuşlar Mah.%55,8
Mamure Mah.%51,5
En zayıf
Kazukoğlu Mah.%25,1
Şehit Murat Demir Mah.%28,8
Çiftepınarlar Mah.%29,4
Yeniden Refah
En güçlü
Çamköy Mah.%42,5
Derelitütüncü Mah.%39,2
Çavuşlar Mah.%37,3
En zayıf
Terzialiler Mah.%10,2
Kuyumcuhacıali Mah.%15,4
Kazukoğlu Mah.%16,3
CHP
En güçlü
Kazukoğlu Mah.%44,1
Kuyumcuhacıali Mah.%31,1
Şehit Murat Demir Mah.%24,8
En zayıf
Ağaköyü Mah.%3,4
Mamure Mah.%5,1
Sallar Mah.%5,1

Seçime katılım

2024 Yerel%78,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,4 / TR %84,1
2019 Yerel%85,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Sallar Mah.%94,8
Mamure Mah.%94,1
Ozanlar Mah.%92,6
Soğukpınar Mah.%92,1
Tokuşlar Mah.%91,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Orhangazi Mah.%61,3
Şehit Murat Demir Mah.%64,9
Camikebir Mah.%70,5
Cedidiye Mah.%72,5
Kültür Mah.%73,3

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,3 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %29,9 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 137.162 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 424 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,8, Kemal Kılıçdaroğlu %26,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,3 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %47,9, CHP %23,8, MHP %15,8, Yeniden Refah %4,1, Zafer Partisi %2,3.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %34,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 18,5 puan. 10 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 17 salıncak mahalle var; en oynakları Dedeler Mah., Çamköy Mah., Derelitütüncü Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 3,63; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 10,4 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %4,51 (Düzce: %4,29). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 8 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 63 mahallenin 59 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Azmimilli Mah., 1055 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,94 puan saptı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Akyazi (%56,6) mahallesinde, en düşük oyu Kazukoğlu (%25,1) mahallesinde aldı.

Merkez’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Çamköy (%42,5) mahallesinde, en düşük oyu Terzialiler (%10,2) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sallar Mah. (%94,8), en düşük katılım Orhangazi Mah. (%61,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Düzce il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.