Akçakoca Seçim Sonuçları

2014–2024 · Düzce · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Akçakoca’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 13,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Akçakoca’da Recep Tayyip Erdoğan %62,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%37,5
2024 katılım
%81,7
yerel seçim
Seçmen
20.847
2024
Sandık
64
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Akçakoca sonuçları Düzce geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAkçakoca, Düzce · katılım %81,7AkçakocaDüzceCHP%37,48%13,48AK Parti%35,93%39,10MHP%19,69%14,25İYİ Parti%2,79%4,62Yeniden Refah%2,13%23,44Zafer Partisi%0,68%1,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAkçakoca, Düzce · katılım %91,8AkçakocaDüzceErdoğan%59,55%68,60Kılıçdaroğlu%34,24%24,91Sinan Oğan%5,81%6,10Muharrem İnce%0,41%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAkçakoca, Düzce · katılım %89,3AkçakocaDüzceErdoğan%62,08%71,93Kılıçdaroğlu%37,92%28,07Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAkçakoca, Düzce · katılım %91,8AkçakocaDüzceAK Parti%42,57%49,29CHP%30,84%22,60MHP%14,32%16,16Yeniden Refah%2,97%3,89Zafer Partisi%2,23%2,17Memleket%1,35%1,11Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Akçakoca’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Akçakoca’da oyların %22,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 5,5 puan.

7 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Cumhuriyet Mah.MHP → CHP26,711,5
Hacı Yusuflar Mah.MHP → CHP26,715,1
Ayazlı Mah.MHP → AK Parti26,73,5
Orhangazi Mah.MHP → AK Parti24,44,4
Yukarı Mah.MHP → AK Parti23,44,2
Yalı Mah.MHP → CHP22,44,9
Osmaniye Mah.MHP → CHP21,30,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%36,3
MHP%34,7
CHP%26,3
Katılım %90,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,2
Muharrem İnce%27,5
Meral Akşener%7,2
Katılım %90,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%47,1
CHP%20,9
MHP%16,9
Katılım %90,2
2019 YerelYerel
MHP%41,8
AK Parti%33,2
CHP%23,8
Katılım %88,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,6
Kemal Kılıçdaroğlu%34,2
Sinan Oğan%5,8
Katılım %91,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%42,6
CHP%30,8
MHP%14,3
Katılım %91,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,1
Kemal Kılıçdaroğlu%37,9
Katılım %89,3
2024 YerelYerel
CHP%37,5
AK Parti%35,9
MHP%19,7
Katılım %81,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Akçakoca’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ayazlı Mah.AK Parti %39,6%81,0
Cumhuriyet Mah.CHP %40,2%86,4
Hacı Yusuflar Mah.CHP %43,5%83,6
Orhangazi Mah.AK Parti %38,3%81,2
Osmaniye Mah.CHP %38,3%80,6
Yalı Mah.CHP %38,3%79,9
Yeni Mah.AK Parti %41,7%84,4
Yukarı Mah.AK Parti %36,5%81,4

Altın sandık

Akçakoca’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Akçakoca’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Hacı Yusuflar Mah.%43,5
Cumhuriyet Mah.%40,2
Yalı Mah.%38,3
En zayıf
Yeni Mah.%26,4
Yukarı Mah.%32,3
Orhangazi Mah.%33,9
AK Parti
En güçlü
Yeni Mah.%41,7
Ayazlı Mah.%39,6
Orhangazi Mah.%38,3
En zayıf
Hacı Yusuflar Mah.%28,3
Cumhuriyet Mah.%28,7
Yalı Mah.%33,5
MHP
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%24,4
Yukarı Mah.%24,0
Yeni Mah.%23,9
En zayıf
Ayazlı Mah.%16,7
Osmaniye Mah.%17,1
Orhangazi Mah.%19,4

Seçime katılım

2024 Yerel%81,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,3 / TR %84,1
2019 Yerel%88,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%86,4
Yeni Mah.%84,4
Hacı Yusuflar Mah.%83,6
Yukarı Mah.%81,4
Orhangazi Mah.%81,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yalı Mah.%79,9
Osmaniye Mah.%80,6
Ayazlı Mah.%81,0
Orhangazi Mah.%81,2
Yukarı Mah.%81,4

Akçakoca seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Akçakoca’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Akçakoca’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,9 ile ikinci oldu.

Akçakoca’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Akçakoca’da 20.847 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 64 sandıkta kullanıldı.

Akçakoca’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,5, Kemal Kılıçdaroğlu %34,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,1 ile önde çıktı.

Akçakoca’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %42,6, CHP %30,8, MHP %14,3, Yeniden Refah %3,0, Zafer Partisi %2,2.

Akçakoca’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Akçakoca’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Akçakoca’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Akçakoca’da oyların %22,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 5,5 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Akçakoca’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 7 salıncak mahalle var; en oynakları Cumhuriyet Mah., Hacı Yusuflar Mah., Ayazlı Mah..

Akçakoca’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Akçakoca’da etkin parti sayısı 3,23; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 1,6 puan.

Akçakoca’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 4,5 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Akçakoca’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Akçakoca’da geçersiz oy oranı %3,76 (Düzce: %4,29). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Akçakoca’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Akçakoca’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Akçakoca hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Akçakoca’da AK Parti 3 kez, MHP 1 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Akçakoca’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Akçakoca’daki 8 mahallenin 4 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP birinci çıktı.

Akçakoca’nın altın sandığı hangisi?

Akçakoca’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Akçakoca, Osmaniye Mah., 1030 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,53 puan saptı.

Akçakoca’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Hacı Yusuflar (%43,5) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%26,4) mahallesinde aldı.

Akçakoca’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yeni (%41,7) mahallesinde, en düşük oyu Hacı Yusuflar (%28,3) mahallesinde aldı.

Akçakoca’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Cumhuriyet Mah. (%86,4), en düşük katılım Yalı Mah. (%79,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Düzce il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.