Yenişehir Seçim Sonuçları
2014–2024 · Diyarbakır · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Yenişehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %63,0 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %18,8 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yenişehir’de Kemal Kılıçdaroğlu %71,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Yenişehir sonuçları Diyarbakır geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Yenişehir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Yenişehir’de oyların %14,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 7,2 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Bozek Mah. | AK Parti → DEM Parti | 49,4 | 3,8 |
| Elidolu Mah. | DEM Parti (aynı) | 26,3 | 3,1 |
| Al Mah. | AK Parti → DEM Parti | 26,1 | 3,2 |
| Kesikağaç Mah. | AK Parti → DEM Parti | 24,0 | 13,3 |
| Tanışık Mah. | AK Parti (aynı) | 22,1 | 2,6 |
| Kooperatifler Mah. | AK Parti → DEM Parti | 21,0 | 19,1 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Yenişehir’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Al Mah. | DEM Parti %38,6 | %81,8 |
| Alangör Mah. | DEM Parti %61,2 | %90,0 |
| Alpu Mah. | DEM Parti %89,9 | %93,6 |
| Aziziye Mah. | DEM Parti %68,5 | %65,1 |
| Bahçelievler Mah. | DEM Parti %75,1 | %67,9 |
| Başil Mah. | DEM Parti %55,7 | %86,8 |
| Bozek Mah. | DEM Parti %45,7 | %86,1 |
| Cumhuriyet Mah. | DEM Parti %69,8 | %65,1 |
| Dicle Mah. | DEM Parti %82,0 | %70,6 |
| Dikentepe Mah. | AK Parti %56,4 | %75,2 |
| Dokuzçeltik Mah. | DEM Parti %83,5 | %69,5 |
| Dökmetaş Mah. | DEM Parti %52,2 | %78,0 |
| Dönümlü Mah. | DEM Parti %76,5 | %62,6 |
| Ekinciler Mah. | DEM Parti %52,4 | %78,7 |
| Elidolu Mah. | DEM Parti %47,1 | %75,9 |
| Eser Mah. | DEM Parti %49,0 | %76,1 |
| Fabrika Mah. | DEM Parti %63,8 | %61,2 |
| Ferit Köşk Mah. | DEM Parti %63,1 | %64,3 |
| Geyiktepe Mah. | AK Parti %95,7 | %97,3 |
| Gürdoğan Mah. | DEM Parti %73,2 | %66,1 |
Altın sandık
Yenişehir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Yenişehir’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Yenişehir seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Yenişehir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Yenişehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %63,0 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %18,8 ile ikinci oldu.
Yenişehir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Yenişehir’de 144.306 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 451 sandıkta kullanıldı.
Yenişehir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %71,2, Recep Tayyip Erdoğan %26,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %71,3 ile önde çıktı.
Yenişehir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
Yeşil Sol Parti %59,5, AK Parti %22,6, CHP %9,1, İYİ Parti %3,2, Yeniden Refah %1,7.
Yenişehir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Yenişehir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Yenişehir’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Yenişehir’de oyların %14,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 7,2 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.
Yenişehir’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Bozek Mah., Elidolu Mah., Al Mah..
Yenişehir’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Yenişehir’de etkin parti sayısı 2,27; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 44,2 puan.
Yenişehir’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Yenişehir’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Yenişehir’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Yenişehir’de geçersiz oy oranı %7,92 (Diyarbakır: %8,25). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 6 sandık var.
Yenişehir’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yenişehir’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Yenişehir hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yenişehir’de HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.
Yenişehir’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Yenişehir’deki 42 mahallenin 34 tanesinde DEM Parti, 7 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde HÜDA PAR birinci çıktı.
Yenişehir’in altın sandığı hangisi?
Yenişehir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yenişehir, Fabrika Mah., 1134 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,82 puan saptı.
Yenişehir’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Dokuzçeltik (%83,5) mahallesinde, en düşük oyu Tanışık (%35,5) mahallesinde aldı.
Yenişehir’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Elidolu (%44,0) mahallesinde, en düşük oyu Alangör (%7,4) mahallesinde aldı.
Yenişehir’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %61,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Alangör Mah. (%90,0), en düşük katılım Sivritepe Mah. (%41,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.