Sur Seçim Sonuçları

2014–2024 · Diyarbakır · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sur’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %63,5 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %20,0 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sur’da Kemal Kılıçdaroğlu %68,9 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%63,5
2024 katılım
%70,5
yerel seçim
Seçmen
61.064
2024
Sandık
231
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sur sonuçları Diyarbakır geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSur, Diyarbakır · katılım %70,5SurDiyarbakırDEM Parti%63,55%63,07AK Parti%20,01%17,67HÜDA PAR%8,92%7,62CHP%2,36%3,79Yeniden Refah%2,13%4,15DEVA%1,00%1,20Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSur, Diyarbakır · katılım %81,0SurDiyarbakırKılıçdaroğlu%69,70%71,95Erdoğan%29,25%26,48Sinan Oğan%0,76%1,26Muharrem İnce%0,28%0,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSur, Diyarbakır · katılım %74,7SurDiyarbakırKılıçdaroğlu%68,89%71,65Erdoğan%31,11%28,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSur, Diyarbakır · katılım %81,0SurDiyarbakırYeşil Sol Parti%62,17%62,71AK Parti%24,50%22,29CHP%6,24%7,65İYİ Parti%2,00%2,22Yeniden Refah%1,81%1,55MHP%1,05%1,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sur’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sur’da oyların %17,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 9,7 puan.

10 salıncak mahalle11 mahallede birinci parti değişti61 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kavaklıbağ Mah.AK Parti → HÜDA PAR61,630,2
Küçükakören Mah.AK Parti → DEM Parti48,352,6
Karabaş Mah.AK Parti → DEM Parti45,025,3
Cevat Paşa Mah.AK Parti → HÜDA PAR43,10,8
Dabanoğlu Mah.AK Parti → DEM Parti40,25,7
Sapanca Mah.AK Parti → DEM Parti36,624,9
Karpuzlu Mah.AK Parti → DEM Parti32,528,7
Kapaklıpınar Mah.AK Parti → DEM Parti32,447,3
Doğanlı Mah.AK Parti → DEM Parti24,711,8
Kabasakal Mah.AK Parti → DEM Parti22,113,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%54,4
AK Parti%36,0
HÜDA PAR%6,0
Katılım %83,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%65,3
Recep Tayyip Erdoğan%29,5
Muharrem İnce%4,0
Katılım %83,0
2018 MVMilletvekili
HDP%70,4
AK Parti%22,4
İYİ Parti%2,6
Katılım %82,9
2019 YerelYerel
HDP%60,8
AK Parti%36,7
CHP%1,3
Katılım %78,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%69,7
Recep Tayyip Erdoğan%29,3
Sinan Oğan%0,8
Katılım %81,0
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%62,2
AK Parti%24,5
CHP%6,2
Katılım %81,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%68,9
Recep Tayyip Erdoğan%31,1
Katılım %74,7
2024 YerelYerel
DEM Parti%63,6
AK Parti%20,0
HÜDA PAR%8,9
Katılım %70,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sur’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abdaldede Mah.DEM Parti %74,2%70,0
Alabal Mah.DEM Parti %83,8%82,9
Alcık Mah.DEM Parti %51,5%57,4
Ali Paşa Mah.DEM Parti %74,5%66,2
Alibardak Mah.DEM Parti %75,6%77,9
Arpaderesi Mah.DEM Parti %73,9%60,7
Ağaçlıdere Mah.DEM Parti %72,1%51,1
Bahçecik Mah.AK Parti %47,8%73,4
Baroğlu Mah.DEM Parti %59,8%56,7
Bağpınar Mah.DEM Parti %52,7%66,9
Bağıvar Mah.DEM Parti %66,7%74,6
Beybulak Mah.DEM Parti %76,4%87,9
Bostanpınar Mah.DEM Parti %66,9%76,4
Bozdemir Mah.DEM Parti %86,6%72,8
Büyükakören Mah.DEM Parti %64,3%81,4
Büyükkadı Mah.DEM Parti %65,4%89,8
Cami Kebir Mah.DEM Parti %62,1%63,1
Cami Nebi Mah.DEM Parti %46,6%61,0
Cemal Yılmaz Mah.DEM Parti %85,8%42,2
Cevat Paşa Mah.HÜDA PAR %36,2%58,9

Altın sandık

Sur’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sur’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Çelikli Mah.%90,9
Gölpınar Mah.%87,4
Cemal Yılmaz Mah.%85,8
En zayıf
Kavaklıbağ Mah.%29,5
Cevat Paşa Mah.%35,3
Dabanoğlu Mah.%39,9
AK Parti
En güçlü
Alcık Mah.%42,7
Kabasakal Mah.%40,6
Yenievler Mah.%36,4
En zayıf
Çelikli Mah.%4,2
Gölpınar Mah.%7,0
Kavaklıbağ Mah.%8,6
HÜDA PAR
En güçlü
Kavaklıbağ Mah.%59,7
Cevat Paşa Mah.%36,2
Dabanoğlu Mah.%34,3
En zayıf
Yeşilli Mah.%0,9
Alcık Mah.%1,0
Beybulak Mah.%1,0

Seçime katılım

2024 Yerel%70,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%81,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%74,7 / TR %84,1
2019 Yerel%78,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Koyungüden Mah.%97,1
Çelikli Mah.%93,5
Dumrul Mah.%91,3
Doğanlı Mah.%90,3
Kervanpınar Mah.%90,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Savaş Mah.%42,0
Hasırlı Mah.%42,2
Cemal Yılmaz Mah.%42,2
Fatihpaşa Mah.%45,7
Ağaçlıdere Mah.%51,1

Sur seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sur’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sur’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %63,5 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %20,0 ile ikinci oldu.

Sur’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sur’da 61.064 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 231 sandıkta kullanıldı.

Sur’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %69,7, Recep Tayyip Erdoğan %29,2 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %68,9 ile önde çıktı.

Sur’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %62,2, AK Parti %24,5, CHP %6,2, İYİ Parti %2,0, Yeniden Refah %1,8.

Sur’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sur’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Sur’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sur’da oyların %17,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 9,7 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.

Sur’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Kavaklıbağ Mah., Küçükakören Mah., Karabaş Mah..

Sur’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sur’da etkin parti sayısı 2,21; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 43,5 puan.

Sur’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Sur’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Sur’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sur’da geçersiz oy oranı %9,93 (Diyarbakır: %8,25). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Sur’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sur’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Sur hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sur’da HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Sur’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sur’daki 100 mahallenin 82 tanesinde DEM Parti, 14 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde HÜDA PAR birinci çıktı.

Sur’un altın sandığı hangisi?

Sur’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sur, Özekli Mah., 1190 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,16 puan saptı.

Sur’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Çelikli (%90,9) mahallesinde, en düşük oyu Kavaklıbağ (%29,5) mahallesinde aldı.

Sur’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Alcık (%42,7) mahallesinde, en düşük oyu Çelikli (%4,2) mahallesinde aldı.

Sur’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %70,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Koyungüden Mah. (%97,1), en düşük katılım Savaş Mah. (%42,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Diyarbakır il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.