Kayapınar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Diyarbakır · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kayapınar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %69,0 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %12,7 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kayapınar’da Kemal Kılıçdaroğlu %74,7 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%69,0
2024 katılım
%60,9
yerel seçim
Seçmen
277.079
2024
Sandık
842
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kayapınar sonuçları Diyarbakır geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKayapınar, Diyarbakır · katılım %60,9KayapınarDiyarbakırDEM Parti%68,98%63,07AK Parti%12,68%17,67HÜDA PAR%7,11%7,62CHP%4,01%3,79Yeniden Refah%3,42%4,15DEVA%1,02%1,20Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKayapınar, Diyarbakır · katılım %84,4KayapınarDiyarbakırKılıçdaroğlu%74,58%71,95Erdoğan%24,03%26,48Sinan Oğan%1,15%1,26Muharrem İnce%0,24%0,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKayapınar, Diyarbakır · katılım %78,9KayapınarDiyarbakırKılıçdaroğlu%74,73%71,65Erdoğan%25,27%28,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKayapınar, Diyarbakır · katılım %84,4KayapınarDiyarbakırYeşil Sol Parti%63,12%62,71AK Parti%20,28%22,29CHP%9,66%7,65İYİ Parti%2,25%2,22Yeniden Refah%1,68%1,55MHP%0,78%1,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kayapınar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kayapınar’da oyların %17,2’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 9,1 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti22 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%54,7
AK Parti%34,8
HÜDA PAR%4,4
Katılım %81,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%62,8
Recep Tayyip Erdoğan%26,7
Muharrem İnce%8,0
Katılım %85,5
2018 MVMilletvekili
HDP%70,1
AK Parti%20,9
İYİ Parti%2,9
Katılım %85,5
2019 YerelYerel
HDP%66,9
AK Parti%28,8
CHP%2,1
Katılım %75,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%74,6
Recep Tayyip Erdoğan%24,0
Sinan Oğan%1,2
Katılım %84,4
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%63,1
AK Parti%20,3
CHP%9,7
Katılım %84,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%74,7
Recep Tayyip Erdoğan%25,3
Katılım %78,9
2024 YerelYerel
DEM Parti%69,0
AK Parti%12,7
HÜDA PAR%7,1
Katılım %60,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kayapınar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
1 Nolu Yuksek Guvenlikli Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.DEM Parti %66,7%33,3
2 Nolu Yuksek Guvenlikli Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.DEM Parti %61,1%32,7
Avcısuyu Mah.DEM Parti %59,5%98,4
Barış Mah.DEM Parti %70,2%57,8
Baykara Mah.DEM Parti %59,7%78,7
Beneklitaş Mah.DEM Parti %90,8%69,1
Cankatran Mah.DEM Parti %89,2%72,0
Cumhuriyet Mah.DEM Parti %53,2%80,8
Cücük Mah.DEM Parti %65,8%94,9
Diclekent Mah.DEM Parti %69,9%63,3
Diyarbakir 1 Nolu T Tipi Kapali Cezaevi Mah.DEM Parti %84,6%20,1
Diyarbakir 2 Nolu T Tipi Kapali Cezaevi Mah.DEM Parti %81,3%21,3
Diyarbakir 3 Nolu T Tipi Kapali Cezaevi Mah.DEM Parti %91,3%22,4
Diyarbakir 4 Nolu T Tipi Kapali Cezaevi Mah.DEM Parti %81,5%21,2
Diyarbakir Kadin Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.DEM Parti %44,4%18,9
Esentepe Mah.DEM Parti %62,9%94,4
Fırat Mah.DEM Parti %70,5%61,7
Gözalan Mah.DEM Parti %89,5%78,0
Gözegöl Mah.DEM Parti %82,6%80,6
Güleçoba Mah.DEM Parti %75,2%87,2

Altın sandık

Kayapınar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kayapınar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Diyarbakir 3 Nolu T Tipi Kapali Cezaevi Mah.%91,3
Gözalan Mah.%89,5
Cankatran Mah.%89,2
En zayıf
Taban Mah.%27,4
Cumhuriyet Mah.%53,2
Kaldırım Mah.%53,9
AK Parti
En güçlü
Taban Mah.%40,8
Esentepe Mah.%16,7
Avcısuyu Mah.%16,7
En zayıf
Gözalan Mah.%3,5
Yolboyu Pirinçlik Mah.%3,9
Diyarbakir 3 Nolu T Tipi Kapali Cezaevi Mah.%4,4
HÜDA PAR
En güçlü
Kaldırım Mah.%24,5
Taban Mah.%22,7
Cumhuriyet Mah.%20,5
En zayıf
Diyarbakir 3 Nolu T Tipi Kapali Cezaevi Mah.%1,1
Cankatran Mah.%1,6
Güleçoba Mah.%2,4

Seçime katılım

2024 Yerel%60,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%84,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%78,9 / TR %84,1
2019 Yerel%75,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Avcısuyu Mah.%98,4
Taban Mah.%94,8
Esentepe Mah.%94,4
Güleçoba Mah.%87,2
Yolboyu Pirinçlik Mah.%81,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Diyarbakir 1 Nolu T Tipi Kapali Cezaevi Mah.%20,1
Diyarbakir 4 Nolu T Tipi Kapali Cezaevi Mah.%21,2
Diyarbakir 2 Nolu T Tipi Kapali Cezaevi Mah.%21,3
Diyarbakir 3 Nolu T Tipi Kapali Cezaevi Mah.%22,4
Huzurevleri Mah.%57,0

Kayapınar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kayapınar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kayapınar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %69,0 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %12,7 ile ikinci oldu.

Kayapınar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kayapınar’da 277.079 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 842 sandıkta kullanıldı.

Kayapınar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %74,6, Recep Tayyip Erdoğan %24,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %74,7 ile önde çıktı.

Kayapınar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %63,1, AK Parti %20,3, CHP %9,7, İYİ Parti %2,2, Yeniden Refah %1,7.

Kayapınar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kayapınar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 20,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kayapınar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kayapınar’da oyların %17,2’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 9,1 puan.

Kayapınar’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Kayapınar’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Kayapınar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kayapınar’da etkin parti sayısı 2,0; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 56,3 puan.

Kayapınar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Kayapınar’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Kayapınar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kayapınar’da geçersiz oy oranı %6,57 (Diyarbakır: %8,25). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 10 sandık var.

Kayapınar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kayapınar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kayapınar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kayapınar’da HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Kayapınar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kayapınar’daki 41 mahallenin 37 tanesinde DEM Parti, 3 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde HÜDA PAR birinci çıktı.

Kayapınar’ın altın sandığı hangisi?

Kayapınar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kayapınar, Fırat Mah., 2044 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,47 puan saptı.

Kayapınar’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Diyarbakir 3 Nolu T Tipi Kapali Cezaevi (%91,3) mahallesinde, en düşük oyu Taban (%27,4) mahallesinde aldı.

Kayapınar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Taban (%40,8) mahallesinde, en düşük oyu Gözalan (%3,5) mahallesinde aldı.

Kayapınar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %60,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Avcısuyu Mah. (%98,4), en düşük katılım Diyarbakir 1 Nolu T Tipi Kapali Cezaevi Mah. (%20,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Diyarbakır il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.