Dicle Seçim Sonuçları

2014–2024 · Diyarbakır · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Dicle’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,9 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %27,4 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Dicle’de Kemal Kılıçdaroğlu %64,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%49,9
2024 katılım
%80,4
yerel seçim
Seçmen
25.012
2024
Sandık
98
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Dicle sonuçları Diyarbakır geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDicle, Diyarbakır · katılım %80,4DicleDiyarbakırDEM Parti%49,93%63,07AK Parti%27,45%17,67Yeniden Refah%12,57%4,15HÜDA PAR%4,78%7,62DEVA%1,51%1,20CHP%1,43%3,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDicle, Diyarbakır · katılım %75,4DicleDiyarbakırKılıçdaroğlu%65,10%71,95Erdoğan%32,68%26,48Sinan Oğan%1,57%1,26Muharrem İnce%0,64%0,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDicle, Diyarbakır · katılım %66,4DicleDiyarbakırKılıçdaroğlu%64,34%71,65Erdoğan%35,66%28,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDicle, Diyarbakır · katılım %75,5DicleDiyarbakırYeşil Sol Parti%51,41%62,71AK Parti%26,33%22,29İYİ Parti%9,40%2,22CHP%6,18%7,65Yeniden Refah%2,09%1,55MHP%1,22%1,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Dicle’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Dicle’de oyların %20,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 6,8 puan.

17 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti33 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Pınar Mah.AK Parti → Yeniden Refah75,634,2
Baturköy Mah.AK Parti → Yeniden Refah63,621,9
Üzümlü Mah.AK Parti → Yeniden Refah59,113,9
Bademli Mah.AK Parti → DEM Parti49,634,7
Durabeyli Mah.AK Parti → DEM Parti44,619,0
Kaygısız Mah.AK Parti → DEM Parti43,019,3
Meydan Mah.AK Parti → DEM Parti40,520,6
Koruköy Mah.AK Parti → DEM Parti35,526,4
Yeşilsırt Mah.DEM Parti → AK Parti35,413,8
Başköy Mah.AK Parti → DEM Parti32,827,9
Sergenli Mah.AK Parti → DEM Parti32,630,2
Kırklar Mah.AK Parti → DEM Parti27,612,0
Arıköy Mah.AK Parti → DEM Parti26,97,1
Baltacı Mah.DEM Parti (aynı)26,90,9
Bağlarbaşı Mah.DEM Parti (aynı)26,53,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%49,7
AK Parti%44,8
HÜDA PAR%2,5
Katılım %86,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%58,9
Recep Tayyip Erdoğan%30,2
Muharrem İnce%4,6
Katılım %78,7
2018 MVMilletvekili
HDP%56,8
İYİ Parti%18,1
AK Parti%16,6
Katılım %78,2
2019 YerelYerel
HDP%53,1
AK Parti%44,1
Saadet%1,2
Katılım %85,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%65,1
Recep Tayyip Erdoğan%32,7
Sinan Oğan%1,6
Katılım %75,4
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%51,4
AK Parti%26,3
İYİ Parti%9,4
Katılım %75,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%64,3
Recep Tayyip Erdoğan%35,7
Katılım %66,4
2024 YerelYerel
DEM Parti%49,9
AK Parti%27,5
Yeniden Refah%12,6
Katılım %80,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Dicle’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
15 Temmuz Mah.DEM Parti %59,6%71,0
Acar Mah.AK Parti %41,7%89,1
Altayköy Mah.DEM Parti %51,7%86,5
Arıköy Mah.DEM Parti %43,4%77,7
Bademli Mah.DEM Parti %54,4%81,5
Bahçedere Mah.AK Parti %42,6%61,4
Bahçeköy Mah.DEM Parti %62,6%85,0
Baltacı Mah.DEM Parti %46,5%82,6
Baturköy Mah.Yeniden Refah %45,7%85,8
Bağlarbaşı Mah.DEM Parti %49,5%85,6
Başköy Mah.DEM Parti %51,3%80,0
Biçer Mah.DEM Parti %58,1%97,2
Bozoba Mah.DEM Parti %58,5%86,2
Boğaz Mah.DEM Parti %82,8%90,0
Boğazköy Mah.AK Parti %41,5%91,4
Dedeköy Mah.DEM Parti %55,2%92,4
Değirmenli Mah.DEM Parti %51,6%77,1
Durabeyli Mah.DEM Parti %40,1%85,9
Döğer Mah.DEM Parti %55,4%82,1
Gelincik Mah.DEM Parti %69,2%84,9

Altın sandık

Dicle’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Dicle’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Boğaz Mah.%82,8
Çelebi Mah.%71,8
Gelincik Mah.%69,2
En zayıf
Pekmezciler Mah.%5,8
Pınar Mah.%23,0
Baturköy Mah.%23,8
AK Parti
En güçlü
Pekmezciler Mah.%61,6
Yeşilsırt Mah.%53,4
Yokuşlu Mah.%50,4
En zayıf
Boğaz Mah.%7,2
Kaygısız Mah.%9,1
Yeni Kaygisiz Mah.%9,5
Yeniden Refah
En güçlü
Pınar Mah.%57,2
Baturköy Mah.%45,7
Üzümlü Mah.%44,0
En zayıf
Yeşilsırt Mah.%0,8
Bozoba Mah.%1,3
Çelebi Mah.%1,3

Seçime katılım

2024 Yerel%80,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%75,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%66,4 / TR %84,1
2019 Yerel%85,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Çavlı Mah.%93,5
Dedeköy Mah.%92,4
Boğaz Mah.%90,0
Acar Mah.%89,1
Yeni Kaygisiz Mah.%88,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Gunduz Mah.%53,0
Pınar Mah.%66,5
15 Temmuz Mah.%71,0
Meydan Mah.%76,0
Pekmezciler Mah.%76,6

Dicle seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Dicle’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Dicle’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,9 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %27,4 ile ikinci oldu.

Dicle’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Dicle’de 25.012 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 98 sandıkta kullanıldı.

Dicle’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %65,1, Recep Tayyip Erdoğan %32,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,3 ile önde çıktı.

Dicle’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %51,4, AK Parti %26,3, İYİ Parti %9,4, CHP %6,2, Yeniden Refah %2,1.

Dicle’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Dicle’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Dicle’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Dicle’de oyların %20,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 6,8 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Dicle’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 17 salıncak mahalle var; en oynakları Pınar Mah., Baturköy Mah., Üzümlü Mah..

Dicle’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Dicle’de etkin parti sayısı 2,91; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 22,5 puan.

Dicle’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Dicle’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Dicle’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Dicle’de geçersiz oy oranı %13,46 (Diyarbakır: %8,25). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Dicle’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Dicle’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Dicle hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Dicle’de HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Dicle’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Dicle’deki 48 mahallenin 33 tanesinde DEM Parti, 12 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Dicle’nin altın sandığı hangisi?

Dicle’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Dicle, Altayköy Mah., 1015 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,31 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,06 puan sapmayla verdi.

Dicle’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Boğaz (%82,8) mahallesinde, en düşük oyu Pekmezciler (%5,8) mahallesinde aldı.

Dicle’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Pekmezciler (%61,6) mahallesinde, en düşük oyu Boğaz (%7,2) mahallesinde aldı.

Dicle’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çavlı Mah. (%93,5), en düşük katılım Gunduz Mah. (%53,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Diyarbakır il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.