Çüngüş Seçim Sonuçları

2014–2024 · Diyarbakır · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çüngüş’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,4 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %43,4 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 0,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çüngüş’te Recep Tayyip Erdoğan %62,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%45,4
2024 katılım
%84,5
yerel seçim
Seçmen
7.745
2024
Sandık
48
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çüngüş sonuçları Diyarbakır geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇüngüş, Diyarbakır · katılım %84,5ÇüngüşDiyarbakırAK Parti%45,43%17,67Yeniden Refah%43,37%4,15DEM Parti%4,21%63,07CHP%3,26%3,79HÜDA PAR%1,71%7,62TKP%0,57%0,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇüngüş, Diyarbakır · katılım %77,0ÇüngüşDiyarbakırErdoğan%57,05%26,48Kılıçdaroğlu%39,46%71,95Sinan Oğan%2,48%1,26Muharrem İnce%1,01%0,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇüngüş, Diyarbakır · katılım %73,4ÇüngüşDiyarbakırErdoğan%62,07%28,35Kılıçdaroğlu%37,93%71,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇüngüş, Diyarbakır · katılım %77,2ÇüngüşDiyarbakırAK Parti%48,72%22,29Yeşil Sol Parti%17,21%62,71CHP%17,02%7,65İYİ Parti%4,89%2,22MHP%3,69%1,14Yeniden Refah%3,56%1,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çüngüş’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çüngüş’te oyların %50,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 21,4 puan.

13 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti13 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Aydınlı Mah.AK Parti → Yeniden Refah74,243,2
Camiisuk Mah.Saadet → AK Parti72,034,8
Camii Kebir Mah.Saadet → AK Parti68,833,8
Akbaşak Mah.Saadet → AK Parti68,833,8
Oyuklu Mah.Saadet → AK Parti63,58,6
Yeniköy Mah.Saadet → Yeniden Refah60,216,9
Yukarışeyhler Mah.Saadet → Yeniden Refah57,47,7
Balcılar Mah.AK Parti → Yeniden Refah54,45,0
Atalar Mah.AK Parti → Yeniden Refah53,97,5
Hoya Mah.Saadet → Yeniden Refah53,55,0
Hindibaba Mah.Saadet → Yeniden Refah52,33,9
Karşıyaka Mah.Saadet → AK Parti51,410,8
Sağtepe Mah.AK Parti → Yeniden Refah49,06,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%35,3
CHP%35,1
BDP%22,8
Katılım %84,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,6
Selahattin Demirtaş%19,3
Muharrem İnce%17,5
Katılım %76,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%49,4
HDP%27,5
CHP%9,8
Katılım %76,3
2019 YerelYerel
Saadet%50,4
AK Parti%44,8
HDP%3,4
Katılım %86,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,1
Kemal Kılıçdaroğlu%39,5
Sinan Oğan%2,5
Katılım %77,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%48,7
Yeşil Sol Parti%17,2
CHP%17,0
Katılım %77,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,1
Kemal Kılıçdaroğlu%37,9
Katılım %73,4
2024 YerelYerel
AK Parti%45,4
Yeniden Refah%43,4
DEM Parti%4,2
Katılım %84,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çüngüş’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akbaşak Mah.AK Parti %59,9%76,1
Aktaş Mah.Yeniden Refah %66,7%79,8
Albayrak Mah.Yeniden Refah %52,4%88,1
Arpadere Mah.AK Parti %40,0%83,1
Atalar Mah.Yeniden Refah %50,3%82,0
Avut Mah.AK Parti %67,2%95,6
Aydınlı Mah.Yeniden Refah %64,4%89,4
Balcılar Mah.Yeniden Refah %48,8%90,9
Camii Kebir Mah.AK Parti %62,6%84,9
Camiisuk Mah.AK Parti %64,1%88,4
Deveboynu Mah.AK Parti %83,2%81,4
Değirmensuyu Mah.AK Parti %79,4%73,5
Elmadere Mah.Yeniden Refah %50,3%85,7
Elyos Mah.AK Parti %58,3%73,7
Gökçepelit Mah.Yeniden Refah %79,3%80,0
Güneydere Mah.AK Parti %65,4%70,4
Handere Mah.AK Parti %67,9%63,6
Hindibaba Mah.Yeniden Refah %44,4%80,9
Hoya Mah.Yeniden Refah %42,1%90,0
Karakaya Mah.AK Parti %53,6%85,7

Altın sandık

Çüngüş’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çüngüş’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Camiisuk Mah.%64,1
Karşıyaka Mah.%51,5
Atalar Mah.%42,8
En zayıf
Yukarışeyhler Mah.%37,5
Yeniköy Mah.%37,7
Hindibaba Mah.%40,5
Yeniden Refah
En güçlü
Yeniköy Mah.%54,7
Atalar Mah.%50,3
Yukarışeyhler Mah.%45,2
En zayıf
Camiisuk Mah.%29,3
Karşıyaka Mah.%40,7
Hindibaba Mah.%44,4

Seçime katılım

2024 Yerel%84,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%77,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%73,4 / TR %84,1
2019 Yerel%86,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeniköy Mah.%90,8
Camiisuk Mah.%88,4
Yukarışeyhler Mah.%87,3
Karşıyaka Mah.%84,8
Atalar Mah.%82,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hindibaba Mah.%80,9
Atalar Mah.%82,0
Karşıyaka Mah.%84,8
Yukarışeyhler Mah.%87,3
Camiisuk Mah.%88,4

Çüngüş seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çüngüş’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çüngüş’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,4 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %43,4 ile ikinci oldu.

Çüngüş’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çüngüş’te 7.745 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 48 sandıkta kullanıldı.

Çüngüş’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,0, Kemal Kılıçdaroğlu %39,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,1 ile önde çıktı.

Çüngüş’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %48,7, Yeşil Sol Parti %17,2, CHP %17,0, İYİ Parti %4,9, MHP %3,7.

Çüngüş’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çüngüş’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çüngüş’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çüngüş’te oyların %50,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 21,4 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Çüngüş’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 13 salıncak mahalle var; en oynakları Aydınlı Mah., Camiisuk Mah., Camii Kebir Mah..

Çüngüş’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çüngüş’te etkin parti sayısı 2,51; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 2,1 puan.

Çüngüş’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 8,1 puan daha düşük; Yeniden Refah oyu ortalama 8,1 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Çüngüş’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çüngüş’te geçersiz oy oranı %8,08 (Diyarbakır: %8,25). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Çüngüş’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çüngüş’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çüngüş hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çüngüş’te AK Parti 4 kez, Saadet 1 kez birinci oldu.

Çüngüş’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çüngüş’teki 40 mahallenin 21 tanesinde AK Parti, 19 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Çüngüş’ün altın sandığı hangisi?

Çüngüş’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çüngüş, Karşıyaka Mah., 1028 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,57 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,66 puan sapmayla verdi.

Çüngüş’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Camiisuk (%64,1) mahallesinde, en düşük oyu Yukarışeyhler (%37,5) mahallesinde aldı.

Çüngüş’te Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Yeniköy (%54,7) mahallesinde, en düşük oyu Camiisuk (%29,2) mahallesinde aldı.

Çüngüş’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeniköy Mah. (%90,8), en düşük katılım Hindibaba Mah. (%80,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Diyarbakır il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.