Çınar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Diyarbakır · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çınar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,2 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %29,1 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çınar’da Kemal Kılıçdaroğlu %63,1 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%49,2
2024 katılım
%77,8
yerel seçim
Seçmen
44.434
2024
Sandık
179
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çınar sonuçları Diyarbakır geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇınar, Diyarbakır · katılım %77,8ÇınarDiyarbakırDEM Parti%49,21%63,07AK Parti%29,14%17,67HÜDA PAR%17,00%7,62Yeniden Refah%1,49%4,15DEVA%0,74%1,20CHP%0,69%3,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇınar, Diyarbakır · katılım %81,3ÇınarDiyarbakırKılıçdaroğlu%64,79%71,95Erdoğan%34,22%26,48Sinan Oğan%0,68%1,26Muharrem İnce%0,31%0,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇınar, Diyarbakır · katılım %74,5ÇınarDiyarbakırKılıçdaroğlu%63,14%71,65Erdoğan%36,86%28,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇınar, Diyarbakır · katılım %81,3ÇınarDiyarbakırYeşil Sol Parti%59,32%62,71AK Parti%30,35%22,29CHP%4,63%7,65MHP%1,85%1,14İYİ Parti%1,05%2,22Yeniden Refah%0,91%1,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çınar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çınar’da oyların %26,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 4,3 puan.

23 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti64 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Bulutçeker Mah.AK Parti → HÜDA PAR99,097,7
Pembeviran Mah.AK Parti → HÜDA PAR86,647,5
Alabaş Mah.AK Parti → HÜDA PAR82,165,2
Kuruyazı Mah.Saadet → AK Parti76,319,5
Tilver Mah.Saadet → DEM Parti72,62,2
Bellitaş Mah.AK Parti → HÜDA PAR69,538,5
Özgider Mah.Saadet → DEM Parti68,612,7
Yazçiçeği Mah.Saadet → DEM Parti61,61,6
Karabudak Mah.AK Parti → HÜDA PAR58,015,6
Bağacık Mah.Saadet → DEM Parti57,936,6
Şükürlü Mah.Saadet → AK Parti56,84,9
Sürendal Mah.Saadet → DEM Parti55,742,9
Çınarköy Mah.DEM Parti → HÜDA PAR50,111,4
Ağaçsever Mah.AK Parti → DEM Parti48,36,8
İnanöz Mah.DEM Parti → AK Parti47,65,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%46,9
AK Parti%37,6
HÜDA PAR%13,6
Katılım %88,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%64,3
Recep Tayyip Erdoğan%32,4
Muharrem İnce%2,2
Katılım %83,6
2018 MVMilletvekili
HDP%72,8
AK Parti%23,2
İYİ Parti%1,2
Katılım %83,6
2019 YerelYerel
HDP%43,2
AK Parti%31,7
Saadet%23,6
Katılım %86,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%64,8
Recep Tayyip Erdoğan%34,2
Sinan Oğan%0,7
Katılım %81,3
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%59,3
AK Parti%30,4
CHP%4,6
Katılım %81,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%63,1
Recep Tayyip Erdoğan%36,9
Katılım %74,5
2024 YerelYerel
DEM Parti%49,2
AK Parti%29,1
HÜDA PAR%17,0
Katılım %77,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çınar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aktepe Mah.DEM Parti %69,8%85,5
Akçomak Mah.DEM Parti %41,6%80,3
Alabaş Mah.HÜDA PAR %79,8%77,9
Alancık Mah.AK Parti %41,8%89,2
Altınakar Mah.DEM Parti %83,2%81,8
Arafat Mah.HÜDA PAR %56,3%70,5
Avdalı Mah.AK Parti %45,4%92,5
Ayveri Mah.DEM Parti %64,0%89,4
Ağaçsever Mah.DEM Parti %41,0%93,8
Aşağı Mollaali Mah.AK Parti %69,7%101,5
Aşağıkonak Mah.DEM Parti %67,2%80,1
Ballıbaba Mah.DEM Parti %47,9%91,8
Bayırkonağı Mah.AK Parti %80,0%53,5
Bağacık Mah.DEM Parti %65,3%83,5
Başaklı Mah.DEM Parti %63,6%92,1
Başalan Mah.DEM Parti %42,6%97,1
Belenli Mah.DEM Parti %46,6%79,2
Bellitaş Mah.HÜDA PAR %66,0%77,5
Beneklitaş Mah.DEM Parti %73,6%75,6
Beşpınar Mah.DEM Parti %74,0%87,5

Altın sandık

Çınar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çınar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Ortaşar Mah.%87,8
Dişlibaşak Mah.%83,2
Göktepe Mah.%82,9
En zayıf
Yarımkaş Mah.%0,3
Bulutçeker Mah.%0,8
Yıllarca Mah.%0,8
AK Parti
En güçlü
Yarımkaş Mah.%96,4
Bayırkonağı Mah.%80,0
Yıllarca Mah.%77,9
En zayıf
Bulutçeker Mah.%0,6
Dişlibaşak Mah.%7,5
Ortaşar Mah.%9,8
HÜDA PAR
En güçlü
Bulutçeker Mah.%98,5
Alabaş Mah.%79,8
Bellitaş Mah.%66,0
En zayıf
Halıören Mah.%0,8
Ortaşar Mah.%1,2
Ayveri Mah.%1,3

Seçime katılım

2024 Yerel%77,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%81,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%74,5 / TR %84,1
2019 Yerel%86,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bulutçeker Mah.%98,9
Başalan Mah.%97,1
Ağaçsever Mah.%93,8
Karabudak Mah.%93,0
Avdalı Mah.%92,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Sevindik Mah.%44,0
Kılıçkaya Mah.%47,2
Halkapınar Mah.%49,2
Bayırkonağı Mah.%53,5
Leblebitaş Mah.%56,2

Çınar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çınar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çınar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,2 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %29,1 ile ikinci oldu.

Çınar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çınar’da 44.434 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 179 sandıkta kullanıldı.

Çınar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,8, Recep Tayyip Erdoğan %34,2 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %63,1 ile önde çıktı.

Çınar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %59,3, AK Parti %30,4, CHP %4,6, MHP %1,9, İYİ Parti %1,1.

Çınar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çınar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çınar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çınar’da oyların %26,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 4,3 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Çınar’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 23 salıncak mahalle var; en oynakları Bulutçeker Mah., Pembeviran Mah., Alabaş Mah..

Çınar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çınar’da etkin parti sayısı 2,81; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 20,1 puan.

Çınar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Çınar’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Çınar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çınar’da geçersiz oy oranı %7,27 (Diyarbakır: %8,25). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.

Çınar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çınar’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Çınar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çınar’da HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Çınar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çınar’daki 101 mahallenin 63 tanesinde DEM Parti, 25 tanesinde AK Parti, 13 tanesinde HÜDA PAR birinci çıktı.

Çınar’ın altın sandığı hangisi?

Çınar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çınar, Gazi Mah., 1083 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,17 puan saptı.

Çınar’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Ortaşar (%87,8) mahallesinde, en düşük oyu Yarımkaş (%0,3) mahallesinde aldı.

Çınar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yarımkaş (%96,4) mahallesinde, en düşük oyu Bulutçeker (%0,6) mahallesinde aldı.

Çınar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bulutçeker Mah. (%98,9), en düşük katılım Sevindik Mah. (%44,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Diyarbakır il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.