Ortaköy Seçim Sonuçları

2014–2024 · Çorum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ortaköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,0 oyla AK Parti kazandı. MHP %41,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 2,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ortaköy’de Recep Tayyip Erdoğan %57,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%42,0
2024 katılım
%91,9
yerel seçim
Seçmen
2.524
2024
Sandık
9
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ortaköy sonuçları Çorum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıOrtaköy, Çorum · katılım %91,9OrtaköyÇorumAK Parti%41,98%37,86MHP%40,95%15,62CHP%16,22%27,45İYİ Parti%0,50%3,79Yeniden Refah%0,23%10,13Saadet%0,14%1,32Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurOrtaköy, Çorum · katılım %91,2OrtaköyÇorumErdoğan%55,46%61,74Kılıçdaroğlu%41,27%33,12Sinan Oğan%2,94%4,75Muharrem İnce%0,32%0,40Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurOrtaköy, Çorum · katılım %88,8OrtaköyÇorumErdoğan%57,78%64,78Kılıçdaroğlu%42,22%35,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiOrtaköy, Çorum · katılım %91,2OrtaköyÇorumCHP%38,11%30,99AK Parti%36,24%39,59MHP%17,60%20,15Yeniden Refah%1,65%3,30Zafer Partisi%1,35%1,52Yeşil Sol Parti%0,78%0,40Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ortaköy’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ortaköy’de oyların %17,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 5,5 puan.

1 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Bahçelievler Mah.CHP → AK Parti23,50,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%37,9
CHP%33,2
MHP%27,7
Katılım %94,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,8
Muharrem İnce%34,2
Meral Akşener%7,3
Katılım %90,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%41,9
CHP%25,0
MHP%15,3
Katılım %90,4
2019 YerelYerel
AK Parti%39,2
CHP%33,0
MHP%27,2
Katılım %95,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,5
Kemal Kılıçdaroğlu%41,3
Sinan Oğan%2,9
Katılım %91,2
2023 MVMilletvekili
CHP%38,1
AK Parti%36,2
MHP%17,6
Katılım %91,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,8
Kemal Kılıçdaroğlu%42,2
Katılım %88,8
2024 YerelYerel
AK Parti%42,0
MHP%41,0
CHP%16,2
Katılım %91,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ortaköy’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahçelievler Mah.AK Parti %40,7%91,7
Bahçelievler Mah.AK Parti %50,1%94,8
Cumhuriyet Mah.MHP %46,3%94,0
Sirinevler Mah.CHP %54,3%96,0
Suyolu Mah.AK Parti %51,5%90,1

Altın sandık

Ortaköy’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ortaköy’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Suyolu Mah.%51,5
Bahçelievler Mah.%50,1
Sirinevler Mah.%44,5
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%33,5
Bahçelievler Mah.%40,7
Sirinevler Mah.%44,5
MHP
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%46,3
Bahçelievler Mah.%40,6
Suyolu Mah.%36,1
En zayıf
Suyolu Mah.%36,1
Bahçelievler Mah.%40,6
Cumhuriyet Mah.%46,3
CHP
En güçlü
Sirinevler Mah.%54,3
Bahçelievler Mah.%48,7
Cumhuriyet Mah.%18,8
En zayıf
Suyolu Mah.%11,5
Bahçelievler Mah.%18,5
Cumhuriyet Mah.%18,8

Seçime katılım

2024 Yerel%91,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,8 / TR %84,1
2019 Yerel%95,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Sirinevler Mah.%96,0
Bahçelievler Mah.%94,8
Cumhuriyet Mah.%94,0
Bahçelievler Mah.%91,7
Suyolu Mah.%90,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Suyolu Mah.%90,1
Bahçelievler Mah.%91,7
Cumhuriyet Mah.%94,0
Bahçelievler Mah.%94,8
Sirinevler Mah.%96,0

Ortaköy seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ortaköy’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ortaköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,0 oyla AK Parti kazandı. MHP %41,0 ile ikinci oldu.

Ortaköy’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ortaköy’de 2.524 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 9 sandıkta kullanıldı.

Ortaköy’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,5, Kemal Kılıçdaroğlu %41,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,8 ile önde çıktı.

Ortaköy’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %38,1, AK Parti %36,2, MHP %17,6, Yeniden Refah %1,6, Zafer Partisi %1,4.

Ortaköy’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ortaköy’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,4 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Ortaköy’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ortaköy’de oyların %17,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 5,5 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Ortaköy’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Bahçelievler Mah..

Ortaköy’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ortaköy’de etkin parti sayısı 2,7; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 1,0 puan.

Ortaköy’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ortaköy’de geçersiz oy oranı %4,27 (Çorum: %4,66). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Ortaköy’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ortaköy’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ortaköy hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ortaköy’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Ortaköy’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ortaköy’deki 5 mahallenin 3 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Ortaköy’ün altın sandığı hangisi?

Ortaköy’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ortaköy, Suyolu Mah., 1007 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,84 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,94 puan sapmayla verdi.

Ortaköy’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Suyolu (%51,5) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%33,5) mahallesinde aldı.

Ortaköy’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Cumhuriyet (%46,3) mahallesinde, en düşük oyu Suyolu (%36,1) mahallesinde aldı.

Ortaköy’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %91,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sirinevler Mah. (%96,0), en düşük katılım Suyolu Mah. (%90,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Çorum il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.