Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Çorum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %37,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 2,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %58,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%40,7
2024 katılım
%75,0
yerel seçim
Seçmen
188.858
2024
Sandık
569
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Çorum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Çorum · katılım %75,0MerkezÇorumAK Parti%40,70%37,86CHP%37,11%27,45Yeniden Refah%14,52%10,13Zafer Partisi%2,10%1,50İYİ Parti%1,73%3,79Saadet%1,69%1,32Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Çorum · katılım %91,6MerkezÇorumErdoğan%55,89%61,74Kılıçdaroğlu%38,83%33,12Sinan Oğan%5,00%4,75Muharrem İnce%0,28%0,40Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Çorum · katılım %89,1MerkezÇorumErdoğan%58,64%64,78Kılıçdaroğlu%41,36%35,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Çorum · katılım %91,6MerkezÇorumCHP%37,03%30,99AK Parti%36,46%39,59MHP%17,10%20,15Yeniden Refah%3,70%3,30Zafer Partisi%1,65%1,52ittifak)%0,69%0,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %19,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 9,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti14 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%50,9
CHP%34,4
MHP%11,8
Katılım %89,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,9
Muharrem İnce%33,2
Meral Akşener%6,3
Katılım %91,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%45,3
CHP%25,0
MHP%14,2
Katılım %91,6
2019 YerelYerel
AK Parti%43,4
CHP%36,8
MHP%16,4
Katılım %84,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,9
Kemal Kılıçdaroğlu%38,8
Sinan Oğan%5,0
Katılım %91,6
2023 MVMilletvekili
CHP%37,0
AK Parti%36,5
MHP%17,1
Katılım %91,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,6
Kemal Kılıçdaroğlu%41,4
Katılım %89,1
2024 YerelYerel
AK Parti%40,7
CHP%37,1
Yeniden Refah%14,5
Katılım %75,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ak Kent Mah.AK Parti %55,1%74,3
Bahçelievler Mah.CHP %87,4%77,0
Bayat Mah.AK Parti %39,0%96,4
Buharaevler Mah.AK Parti %54,0%75,3
Corum Kapali Cezaevi Infaz Kurumu Mah.CHP %47,7%93,8
Gülabibey Mah.AK Parti %60,0%74,6
Kale Mah.CHP %82,8%75,8
Karakeçili Mah.AK Parti %43,9%74,8
Kunduzhan Mah.AK Parti %55,0%74,4
Mimarsinan Mah.AK Parti %58,9%77,0
Ulukavak Mah.AK Parti %54,9%73,7
Yavruturna Mah.CHP %81,9%75,0
Yeniyol Mah.AK Parti %47,3%71,2
Çepni Mah.AK Parti %48,6%72,7
Çöplü Mah.AK Parti %52,4%76,0
Üçtutlar Mah.AK Parti %44,8%72,6

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Gülabibey Mah.%60,0
Mimarsinan Mah.%58,9
Ak Kent Mah.%55,1
En zayıf
Bahçelievler Mah.%7,0
Kale Mah.%9,9
Yavruturna Mah.%10,6
CHP
En güçlü
Bahçelievler Mah.%87,4
Kale Mah.%82,8
Yavruturna Mah.%81,9
En zayıf
Gülabibey Mah.%11,2
Mimarsinan Mah.%11,9
Ulukavak Mah.%13,9
Yeniden Refah
En güçlü
Çöplü Mah.%22,9
Ulukavak Mah.%22,2
Kunduzhan Mah.%21,0
En zayıf
Bahçelievler Mah.%1,9
Yavruturna Mah.%2,7
Kale Mah.%3,7

Seçime katılım

2024 Yerel%75,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,1 / TR %84,1
2019 Yerel%84,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Mimarsinan Mah.%77,0
Bahçelievler Mah.%77,0
Çöplü Mah.%76,0
Kale Mah.%75,8
Buharaevler Mah.%75,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeniyol Mah.%71,2
Üçtutlar Mah.%72,6
Çepni Mah.%72,7
Ulukavak Mah.%73,7
Ak Kent Mah.%74,3

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %37,1 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 188.858 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 569 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,9, Kemal Kılıçdaroğlu %38,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,6 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %37,0, AK Parti %36,5, MHP %17,1, Yeniden Refah %3,7, Zafer Partisi %1,6.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,6 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %19,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 9,7 puan.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 3,07; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 3,6 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %4,52 (Çorum: %4,66). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 9 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 16 mahallenin 12 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Karakeçili Mah., 1322 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,75 puan saptı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Gülabibey (%60,0) mahallesinde, en düşük oyu Bahçelievler (%7,0) mahallesinde aldı.

Merkez’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Bahçelievler (%87,4) mahallesinde, en düşük oyu Gülabibey (%11,2) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %75,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Mimarsinan Mah. (%77,0), en düşük katılım Yeniyol Mah. (%71,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Çorum il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.