Mecitözü Seçim Sonuçları

2014–2024 · Çorum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Mecitözü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %34,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 7,8 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Mecitözü’de Recep Tayyip Erdoğan %57,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%43,1
2024 katılım
%88,8
yerel seçim
Seçmen
3.294
2024
Sandık
13
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Mecitözü sonuçları Çorum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMecitözü, Çorum · katılım %88,8MecitözüÇorumCHP%43,15%27,45AK Parti%34,53%37,86MHP%18,94%15,62İYİ Parti%2,26%3,79Yeniden Refah%0,40%10,13Zafer Partisi%0,29%1,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMecitözü, Çorum · katılım %92,8MecitözüÇorumErdoğan%56,10%61,74Kılıçdaroğlu%41,66%33,12Sinan Oğan%1,92%4,75Muharrem İnce%0,32%0,40Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMecitözü, Çorum · katılım %91,1MecitözüÇorumErdoğan%57,82%64,78Kılıçdaroğlu%42,18%35,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMecitözü, Çorum · katılım %92,8MecitözüÇorumCHP%39,93%30,99AK Parti%35,26%39,59MHP%18,60%20,15Yeniden Refah%1,80%3,30ittifak)%0,80%0,87Zafer Partisi%0,67%1,52Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Mecitözü’nün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Mecitözü’de oyların %18,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 1,4 puan.

1 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Tutluk Mah.CHP (aynı)18,44,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%47,6
AK Parti%47,3
MHP%3,9
Katılım %93,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,4
Muharrem İnce%37,6
Meral Akşener%4,9
Katılım %93,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%45,6
CHP%31,8
MHP%10,9
Katılım %93,3
2019 YerelYerel
CHP%50,9
AK Parti%45,1
İYİ Parti%2,1
Katılım %92,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,1
Kemal Kılıçdaroğlu%41,7
Sinan Oğan%1,9
Katılım %92,8
2023 MVMilletvekili
CHP%39,9
AK Parti%35,3
MHP%18,6
Katılım %92,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,8
Kemal Kılıçdaroğlu%42,2
Katılım %91,1
2024 YerelYerel
CHP%43,2
AK Parti%34,5
MHP%18,9
Katılım %88,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Mecitözü’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahçelievler Mah.AK Parti %43,1%88,6
Camikebir Mah.CHP %42,2%92,1
Doğu Mah.CHP %65,8%90,1
Hıdırlık Mah.CHP %52,7%89,3
Mescit Mah.CHP %55,0%84,8
Sarıdede Mah.AK Parti %47,4%88,3
Seyhler Mah.CHP %38,3%85,6
Tutluk Mah.CHP %41,0%89,4

Altın sandık

Mecitözü’nün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Mecitözü’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Doğu Mah.%65,8
Tutluk Mah.%41,0
Bahçelievler Mah.%27,4
En zayıf
Sarıdede Mah.%21,9
Bahçelievler Mah.%27,4
Tutluk Mah.%41,0
AK Parti
En güçlü
Sarıdede Mah.%47,4
Bahçelievler Mah.%43,1
Tutluk Mah.%36,3
En zayıf
Doğu Mah.%20,0
Tutluk Mah.%36,3
Bahçelievler Mah.%43,1
MHP
En güçlü
Sarıdede Mah.%28,3
Bahçelievler Mah.%26,6
Tutluk Mah.%20,3
En zayıf
Doğu Mah.%11,0
Tutluk Mah.%20,3
Bahçelievler Mah.%26,6

Seçime katılım

2024 Yerel%88,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%91,1 / TR %84,1
2019 Yerel%92,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Doğu Mah.%90,1
Tutluk Mah.%89,4
Bahçelievler Mah.%88,6
Sarıdede Mah.%88,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Sarıdede Mah.%88,3
Bahçelievler Mah.%88,6
Tutluk Mah.%89,4
Doğu Mah.%90,1

Mecitözü seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Mecitözü’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Mecitözü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %34,5 ile ikinci oldu.

Mecitözü’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Mecitözü’de 3.294 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 13 sandıkta kullanıldı.

Mecitözü’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,1, Kemal Kılıçdaroğlu %41,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,8 ile önde çıktı.

Mecitözü’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %39,9, AK Parti %35,3, MHP %18,6, Yeniden Refah %1,8, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %0,8.

Mecitözü’nün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Mecitözü’nün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,6 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Mecitözü’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Mecitözü’de oyların %18,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 1,4 puan.

Mecitözü’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Tutluk Mah..

Mecitözü’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Mecitözü’de etkin parti sayısı 2,93; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 8,6 puan.

Mecitözü’nün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Mecitözü’de geçersiz oy oranı %4,85 (Çorum: %4,66). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Mecitözü’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Mecitözü’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Mecitözü hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Mecitözü’de CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Mecitözü’nün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Mecitözü’deki 8 mahallenin 6 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Mecitözü’nün altın sandığı hangisi?

Mecitözü’nün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Mecitözü, Camikebir Mah., 1003 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,96 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,13 puan sapmayla verdi.

Mecitözü’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Doğu (%65,8) mahallesinde, en düşük oyu Sarıdede (%21,9) mahallesinde aldı.

Mecitözü’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Sarıdede (%47,4) mahallesinde, en düşük oyu Doğu (%20,0) mahallesinde aldı.

Mecitözü’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Doğu Mah. (%90,1), en düşük katılım Sarıdede Mah. (%88,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Çorum il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.