Lapseki Seçim Sonuçları

2014–2024 · Çanakkale · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Lapseki’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,7 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %34,8 ile ikinci oldu. İYİ Parti, 2019’a göre oyunu 13,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Lapseki’de Recep Tayyip Erdoğan %52,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
İYİ Parti
%56,7
2024 katılım
%85,5
yerel seçim
Seçmen
12.166
2024
Sandık
38
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Lapseki sonuçları Çanakkale geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıLapseki, Çanakkale · katılım %85,5LapsekiÇanakkaleİYİ Parti%56,66%17,29AK Parti%34,78%31,57CHP%5,73%43,18MHP%1,78%3,62Zafer Partisi%0,33%1,02Yeniden Refah%0,29%0,54Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurLapseki, Çanakkale · katılım %92,3LapsekiÇanakkaleErdoğan%49,68%39,49Kılıçdaroğlu%44,02%54,58Sinan Oğan%5,50%5,22Muharrem İnce%0,80%0,70Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurLapseki, Çanakkale · katılım %89,9LapsekiÇanakkaleErdoğan%52,79%41,91Kılıçdaroğlu%47,21%58,09Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiLapseki, Çanakkale · katılım %92,3LapsekiÇanakkaleAK Parti%38,62%31,42CHP%26,20%35,28İYİ Parti%16,41%16,57MHP%7,66%6,42Zafer Partisi%2,45%2,01Yeşil Sol Parti%1,89%1,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Lapseki’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Lapseki’de oyların %22,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 20,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

2 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Gazi Süleyman Paşa Mah.AK Parti → Millet İttifakı24,529,5
Cumhuriyet Mah.AK Parti → Millet İttifakı20,723,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%42,8
MHP%41,1
CHP%13,4
Katılım %90,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,0
Muharrem İnce%32,0
Meral Akşener%15,1
Katılım %92,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%43,8
CHP%23,8
İYİ Parti%19,0
Katılım %92,6
2019 YerelYerel
AK Parti%55,9
İYİ Parti%42,7
Saadet%0,7
Katılım %88,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,7
Kemal Kılıçdaroğlu%44,0
Sinan Oğan%5,5
Katılım %92,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%38,6
CHP%26,2
İYİ Parti%16,4
Katılım %92,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,8
Kemal Kılıçdaroğlu%47,2
Katılım %89,9
2024 YerelYerel
İYİ Parti%56,7
AK Parti%34,8
CHP%5,7
Katılım %85,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Lapseki’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Cumhuriyet Mah.İYİ Parti %54,8%86,9
Dalyan Mah.İYİ Parti %59,5%80,2
Gazi Süleyman Paşa Mah.İYİ Parti %58,0%85,0
Gaziyakupbey Mah.CHP %45,7%85,4
Tekke Mah.AK Parti %44,0%85,1
Umurbey Merkez Mah.CHP %52,1%88,4

Altın sandık

Lapseki’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Lapseki’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

İYİ Parti
En güçlü
Dalyan Mah.%59,5
Gazi Süleyman Paşa Mah.%58,0
Cumhuriyet Mah.%54,8
En zayıf
Umurbey Merkez Mah.%1,5
Gaziyakupbey Mah.%13,9
Tekke Mah.%14,0
AK Parti
En güçlü
Tekke Mah.%44,0
Umurbey Merkez Mah.%44,0
Gaziyakupbey Mah.%38,6
En zayıf
Dalyan Mah.%27,0
Gazi Süleyman Paşa Mah.%33,9
Cumhuriyet Mah.%36,8
CHP
En güçlü
Umurbey Merkez Mah.%52,1
Gaziyakupbey Mah.%45,7
Tekke Mah.%41,0
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%5,3
Gazi Süleyman Paşa Mah.%5,4
Dalyan Mah.%11,2

Seçime katılım

2024 Yerel%85,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,9 / TR %84,1
2019 Yerel%88,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Umurbey Merkez Mah.%88,4
Cumhuriyet Mah.%86,9
Gaziyakupbey Mah.%85,4
Tekke Mah.%85,1
Gazi Süleyman Paşa Mah.%85,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Dalyan Mah.%80,2
Gazi Süleyman Paşa Mah.%85,0
Tekke Mah.%85,1
Gaziyakupbey Mah.%85,4
Cumhuriyet Mah.%86,9

Lapseki seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Lapseki’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Lapseki’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,7 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %34,8 ile ikinci oldu.

Lapseki’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Lapseki’de 12.166 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 38 sandıkta kullanıldı.

Lapseki’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %49,7, Kemal Kılıçdaroğlu %44,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,8 ile önde çıktı.

Lapseki’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %38,6, CHP %26,2, İYİ Parti %16,4, MHP %7,7, Zafer Partisi %2,5.

Lapseki’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Lapseki’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,2 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Lapseki’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Lapseki’de oyların %22,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 20,4 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Lapseki’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Gazi Süleyman Paşa Mah., Cumhuriyet Mah..

Lapseki’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Lapseki’de etkin parti sayısı 2,24; yani iki partili bir yapı var. Birinci İYİ Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 21,9 puan.

Lapseki’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 5,4 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 5,8 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Lapseki’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Lapseki’de geçersiz oy oranı %2,94 (Çanakkale: %2,69). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Lapseki’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Lapseki’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Lapseki hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Lapseki’de AK Parti 4 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

Lapseki’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Lapseki’deki 6 mahallenin 3 tanesinde İYİ Parti, 2 tanesinde CHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Lapseki’nin altın sandığı hangisi?

Lapseki’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Lapseki, Gazi Süleyman Paşa Mah., 1035 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,51 puan saptı.

Lapseki’de İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Dalyan (%59,5) mahallesinde, en düşük oyu Umurbey Merkez (%1,5) mahallesinde aldı.

Lapseki’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Tekke (%44,0) mahallesinde, en düşük oyu Dalyan (%27,0) mahallesinde aldı.

Lapseki’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Umurbey Merkez Mah. (%88,4), en düşük katılım Dalyan Mah. (%80,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Çanakkale il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.