Ezine Seçim Sonuçları

2014–2024 · Çanakkale · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ezine’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,9 oyla AK Parti kazandı. CHP %43,6 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 1,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ezine’de Kemal Kılıçdaroğlu %55,8 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%51,9
2024 katılım
%88,1
yerel seçim
Seçmen
11.517
2024
Sandık
38
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ezine sonuçları Çanakkale geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıEzine, Çanakkale · katılım %88,1EzineÇanakkaleAK Parti%51,86%31,57CHP%43,56%43,18MHP%3,15%3,62İYİ Parti%0,61%17,29Zafer Partisi%0,22%1,02Yeniden Refah%0,18%0,54Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurEzine, Çanakkale · katılım %91,3EzineÇanakkaleKılıçdaroğlu%53,11%54,58Erdoğan%41,64%39,49Sinan Oğan%4,27%5,22Muharrem İnce%0,98%0,70Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurEzine, Çanakkale · katılım %88,6EzineÇanakkaleKılıçdaroğlu%55,78%58,09Erdoğan%44,22%41,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiEzine, Çanakkale · katılım %91,3EzineÇanakkaleCHP%36,22%35,28AK Parti%34,36%31,42İYİ Parti%14,20%16,57MHP%6,22%6,42Yeşil Sol Parti%1,71%1,91Zafer Partisi%1,43%2,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ezine’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ezine’de oyların %2,6’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 0,8 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%43,2
CHP%42,9
MHP%8,9
Katılım %91,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%44,1
Recep Tayyip Erdoğan%41,2
Meral Akşener%12,7
Katılım %91,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%37,0
CHP%36,0
İYİ Parti%16,4
Katılım %91,4
2019 YerelYerel
AK Parti%50,1
CHP%43,5
MHP%3,0
Katılım %88,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,1
Recep Tayyip Erdoğan%41,6
Sinan Oğan%4,3
Katılım %91,3
2023 MVMilletvekili
CHP%36,2
AK Parti%34,4
İYİ Parti%14,2
Katılım %91,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%55,8
Recep Tayyip Erdoğan%44,2
Katılım %88,6
2024 YerelYerel
AK Parti%51,9
CHP%43,6
MHP%3,2
Katılım %88,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ezine’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Camikebir Mah.AK Parti %52,1%86,5
Cumhuriyet Mah.CHP %49,9%89,8
Cumhuriyet Mah.AK Parti %55,1%85,6
Danişment Mah.AK Parti %55,0%90,2
Gazi Mah.AK Parti %49,1%90,3
Hurriyet Mah.CHP %49,4%83,4
Sarisogut Mah.AK Parti %72,7%93,5
Seferşah Mah.CHP %47,6%88,1

Altın sandık

Ezine’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ezine’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Sarisogut Mah.%72,7
Cumhuriyet Mah.%55,1
Danişment Mah.%55,0
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%43,9
Seferşah Mah.%47,3
Hurriyet Mah.%47,9
CHP
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%49,9
Hurriyet Mah.%49,4
Seferşah Mah.%47,6
En zayıf
Sarisogut Mah.%23,1
Danişment Mah.%42,8
Cumhuriyet Mah.%43,3

Seçime katılım

2024 Yerel%88,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,6 / TR %84,1
2019 Yerel%88,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Sarisogut Mah.%93,5
Gazi Mah.%90,3
Danişment Mah.%90,2
Cumhuriyet Mah.%89,8
Seferşah Mah.%88,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hurriyet Mah.%83,4
Cumhuriyet Mah.%85,6
Camikebir Mah.%86,5
Seferşah Mah.%88,1
Cumhuriyet Mah.%89,8

Ezine seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ezine’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ezine’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,9 oyla AK Parti kazandı. CHP %43,6 ile ikinci oldu.

Ezine’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ezine’de 11.517 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 38 sandıkta kullanıldı.

Ezine’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,1, Recep Tayyip Erdoğan %41,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %55,8 ile önde çıktı.

Ezine’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %36,2, AK Parti %34,4, İYİ Parti %14,2, MHP %6,2, Yeşil Sol Parti %1,7.

Ezine’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ezine’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ezine’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ezine’de oyların %2,6’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 0,8 puan.

Ezine’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Ezine’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Ezine’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ezine’de etkin parti sayısı 2,18; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 8,3 puan.

Ezine’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 8,5 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 8,2 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Ezine’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ezine’de geçersiz oy oranı %3,32 (Çanakkale: %2,69). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Ezine’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ezine’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ezine hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ezine’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Ezine’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ezine’deki 8 mahallenin 5 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde CHP birinci çıktı.

Ezine’nin altın sandığı hangisi?

Ezine’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ezine, Camikebir Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,35 puan saptı.

Ezine’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Sarisogut (%72,7) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%43,9) mahallesinde aldı.

Ezine’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Cumhuriyet (%49,9) mahallesinde, en düşük oyu Sarisogut (%23,1) mahallesinde aldı.

Ezine’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sarisogut Mah. (%93,5), en düşük katılım Hurriyet Mah. (%83,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Çanakkale il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.