Bayramiç Seçim Sonuçları

2014–2024 · Çanakkale · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Bayramiç’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %32,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 11,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bayramiç’te Kemal Kılıçdaroğlu %56,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%43,5
2024 katılım
%87,9
yerel seçim
Seçmen
12.564
2024
Sandık
40
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Bayramiç sonuçları Çanakkale geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBayramiç, Çanakkale · katılım %87,9BayramiçÇanakkaleCHP%43,53%43,18AK Parti%32,57%31,57MHP%21,32%3,62İYİ Parti%0,85%17,29Zafer Partisi%0,78%1,02Saadet%0,40%0,20Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBayramiç, Çanakkale · katılım %93,7BayramiçÇanakkaleKılıçdaroğlu%53,49%54,58Erdoğan%41,54%39,49Sinan Oğan%3,94%5,22Muharrem İnce%1,03%0,70Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBayramiç, Çanakkale · katılım %91,4BayramiçÇanakkaleKılıçdaroğlu%56,26%58,09Erdoğan%43,74%41,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBayramiç, Çanakkale · katılım %93,8BayramiçÇanakkaleCHP%36,38%35,28AK Parti%34,15%31,42İYİ Parti%15,54%16,57MHP%5,08%6,42Zafer Partisi%1,67%2,01Yeniden Refah%0,90%0,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Bayramiç’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Bayramiç’te oyların %20,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 1,1 puan.

1 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Menderes Mah.CHP (aynı)23,23,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%39,3
CHP%29,8
MHP%29,5
Katılım %91,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%43,1
Recep Tayyip Erdoğan%40,3
Meral Akşener%14,9
Katılım %93,1
2018 MVMilletvekili
CHP%37,8
AK Parti%36,8
İYİ Parti%16,8
Katılım %93,1
2019 YerelYerel
CHP%54,7
AK Parti%41,6
MHP%2,7
Katılım %91,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,5
Recep Tayyip Erdoğan%41,5
Sinan Oğan%3,9
Katılım %93,7
2023 MVMilletvekili
CHP%36,4
AK Parti%34,2
İYİ Parti%15,5
Katılım %93,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%56,3
Recep Tayyip Erdoğan%43,7
Katılım %91,4
2024 YerelYerel
CHP%43,5
AK Parti%32,6
MHP%21,3
Katılım %87,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Bayramiç’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Camicedit Mah.CHP %45,1%85,6
Camikebir Mah.CHP %44,8%88,5
Menderes Mah.CHP %38,1%93,5
Tepecik Mah.CHP %43,4%89,6

Altın sandık

Bayramiç’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Bayramiç’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Camicedit Mah.%45,1
Camikebir Mah.%44,8
Tepecik Mah.%43,4
En zayıf
Menderes Mah.%38,1
Tepecik Mah.%43,4
Camikebir Mah.%44,8
AK Parti
En güçlü
Tepecik Mah.%36,9
Menderes Mah.%34,7
Camikebir Mah.%34,0
En zayıf
Camicedit Mah.%29,9
Camikebir Mah.%34,0
Menderes Mah.%34,7
MHP
En güçlü
Menderes Mah.%24,8
Camicedit Mah.%22,6
Camikebir Mah.%19,1
En zayıf
Tepecik Mah.%16,6
Camikebir Mah.%19,1
Camicedit Mah.%22,6

Seçime katılım

2024 Yerel%87,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%93,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%91,4 / TR %84,1
2019 Yerel%91,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Menderes Mah.%93,5
Tepecik Mah.%89,6
Camikebir Mah.%88,5
Camicedit Mah.%85,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Camicedit Mah.%85,6
Camikebir Mah.%88,5
Tepecik Mah.%89,6
Menderes Mah.%93,5

Bayramiç seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Bayramiç’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Bayramiç’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %32,6 ile ikinci oldu.

Bayramiç’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Bayramiç’te 12.564 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 40 sandıkta kullanıldı.

Bayramiç’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,5, Recep Tayyip Erdoğan %41,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %56,3 ile önde çıktı.

Bayramiç’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %36,4, AK Parti %34,1, İYİ Parti %15,5, MHP %5,1, Zafer Partisi %1,7.

Bayramiç’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Bayramiç’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Bayramiç’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Bayramiç’te oyların %20,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 1,1 puan.

Bayramiç’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Menderes Mah..

Bayramiç’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Bayramiç’te etkin parti sayısı 2,93; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 11,0 puan.

Bayramiç’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 5,2 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 3,4 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Bayramiç’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Bayramiç’te geçersiz oy oranı %2,91 (Çanakkale: %2,69). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Bayramiç’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bayramiç’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Bayramiç hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bayramiç’te CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Bayramiç’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Bayramiç’teki 4 mahallenin 4 tanesinde CHP birinci çıktı.

Bayramiç’in altın sandığı hangisi?

Bayramiç’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Bayramiç, Camicedit Mah., 1019 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,59 puan saptı.

Bayramiç’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Camicedit (%45,1) mahallesinde, en düşük oyu Menderes (%38,1) mahallesinde aldı.

Bayramiç’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Tepecik (%36,9) mahallesinde, en düşük oyu Camicedit (%29,9) mahallesinde aldı.

Bayramiç’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Menderes Mah. (%93,5), en düşük katılım Camicedit Mah. (%85,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Çanakkale il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.