Ayvacık Seçim Sonuçları

2014–2024 · Çanakkale · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ayvacık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 0,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ayvacık’ta Kemal Kılıçdaroğlu %55,8 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%51,4
2024 katılım
%85,4
yerel seçim
Seçmen
7.737
2024
Sandık
26
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ayvacık sonuçları Çanakkale geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAyvacık, Çanakkale · katılım %85,4AyvacıkÇanakkaleCHP%51,36%43,18AK Parti%39,46%31,57MHP%6,09%3,62İYİ Parti%0,80%17,29Zafer Partisi%0,79%1,02Yeniden Refah%0,63%0,54Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAyvacık, Çanakkale · katılım %91,2AyvacıkÇanakkaleKılıçdaroğlu%53,16%54,58Erdoğan%41,47%39,49Sinan Oğan%4,41%5,22Muharrem İnce%0,97%0,70Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAyvacık, Çanakkale · katılım %88,7AyvacıkÇanakkaleKılıçdaroğlu%55,79%58,09Erdoğan%44,21%41,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAyvacık, Çanakkale · katılım %91,2AyvacıkÇanakkaleCHP%38,15%35,28AK Parti%31,88%31,42İYİ Parti%11,05%16,57MHP%8,76%6,42Yeşil Sol Parti%1,93%1,91Zafer Partisi%1,63%2,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ayvacık’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ayvacık’ta oyların %11,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 3,6 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%41,2
CHP%29,3
MHP%28,3
Katılım %92,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%45,9
Recep Tayyip Erdoğan%42,4
Meral Akşener%9,6
Katılım %91,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%37,2
CHP%36,6
İYİ Parti%13,7
Katılım %91,1
2019 YerelYerel
CHP%50,8
AK Parti%31,8
MHP%16,9
Katılım %88,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,2
Recep Tayyip Erdoğan%41,5
Sinan Oğan%4,4
Katılım %91,2
2023 MVMilletvekili
CHP%38,2
AK Parti%31,9
İYİ Parti%11,1
Katılım %91,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%55,8
Recep Tayyip Erdoğan%44,2
Katılım %88,7
2024 YerelYerel
CHP%51,4
AK Parti%39,5
MHP%6,1
Katılım %85,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ayvacık’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Fatih Mah.CHP %50,2%86,7
Gokcetepe Mah.CHP %54,7%86,2
Hamdibey Mah.CHP %50,1%85,2
Mihli Mah.CHP %70,2%72,9
Sahil Mah.CHP %67,2%82,4
Ümmühan Mah.CHP %56,3%84,3

Altın sandık

Ayvacık’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ayvacık’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Mihli Mah.%70,2
Sahil Mah.%67,2
Ümmühan Mah.%56,3
En zayıf
Hamdibey Mah.%50,1
Fatih Mah.%50,2
Gokcetepe Mah.%54,7
AK Parti
En güçlü
Fatih Mah.%41,0
Gokcetepe Mah.%41,0
Hamdibey Mah.%40,6
En zayıf
Mihli Mah.%25,5
Sahil Mah.%28,9
Ümmühan Mah.%34,7
MHP
En güçlü
Ümmühan Mah.%6,3
Hamdibey Mah.%6,1
Fatih Mah.%6,0
En zayıf
Sahil Mah.%1,0
Mihli Mah.%1,3
Gokcetepe Mah.%1,4

Seçime katılım

2024 Yerel%85,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,7 / TR %84,1
2019 Yerel%88,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Fatih Mah.%86,7
Gokcetepe Mah.%86,2
Hamdibey Mah.%85,2
Ümmühan Mah.%84,3
Sahil Mah.%82,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Mihli Mah.%72,9
Sahil Mah.%82,4
Ümmühan Mah.%84,3
Hamdibey Mah.%85,2
Gokcetepe Mah.%86,2

Ayvacık seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ayvacık’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ayvacık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,5 ile ikinci oldu.

Ayvacık’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ayvacık’ta 7.737 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 26 sandıkta kullanıldı.

Ayvacık’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,2, Recep Tayyip Erdoğan %41,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %55,8 ile önde çıktı.

Ayvacık’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %38,1, AK Parti %31,9, İYİ Parti %11,1, MHP %8,8, Yeşil Sol Parti %1,9.

Ayvacık’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ayvacık’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ayvacık’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ayvacık’ta oyların %11,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 3,6 puan.

Ayvacık’ta salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Ayvacık’ta salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Ayvacık’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ayvacık’ta etkin parti sayısı 2,36; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 11,9 puan.

Ayvacık’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ayvacık’ta geçersiz oy oranı %3,85 (Çanakkale: %2,69). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Ayvacık’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ayvacık’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ayvacık hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ayvacık’ta CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Ayvacık’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ayvacık’taki 6 mahallenin 6 tanesinde CHP birinci çıktı.

Ayvacık’ın altın sandığı hangisi?

Ayvacık’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ayvacık, Hamdibey Mah., 1013 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,34 puan saptı.

Ayvacık’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Mihli (%70,2) mahallesinde, en düşük oyu Hamdibey (%50,1) mahallesinde aldı.

Ayvacık’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Fatih (%41,0) mahallesinde, en düşük oyu Mihli (%25,5) mahallesinde aldı.

Ayvacık’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Fatih Mah. (%86,7), en düşük katılım Mihli Mah. (%72,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Çanakkale il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.