Yıldırım Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bursa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Yıldırım’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,1 oyla AK Parti kazandı. CHP %34,6 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 12,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yıldırım’da Recep Tayyip Erdoğan %60,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%44,1
2024 katılım
%76,5
yerel seçim
Seçmen
476.158
2024
Sandık
1.399
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Yıldırım sonuçları Bursa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıYıldırım, Bursa · katılım %76,5YıldırımBursaAK Parti%44,10%35,56CHP%34,59%40,30Yeniden Refah%7,10%6,93Zafer Partisi%4,06%3,22DEM Parti%4,05%1,92İYİ Parti%2,30%4,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurYıldırım, Bursa · katılım %90,0YıldırımBursaErdoğan%57,05%51,47Kılıçdaroğlu%35,14%40,62Sinan Oğan%7,43%7,46Muharrem İnce%0,38%0,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurYıldırım, Bursa · katılım %86,2YıldırımBursaErdoğan%60,42%54,66Kılıçdaroğlu%39,58%45,34Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiYıldırım, Bursa · katılım %90,0YıldırımBursaAK Parti%43,30%38,49CHP%18,76%24,13İYİ Parti%9,10%12,04MHP%8,23%8,45Yeşil Sol Parti%7,87%4,28Yeniden Refah%4,26%3,59Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Yıldırım’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yıldırım’da oyların %19,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 4,3 puan.

1 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti67 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kazım Karabekir Mah.AK Parti (aynı)18,93,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%50,4
MHP%25,3
CHP%16,7
Katılım %89,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,2
Muharrem İnce%24,3
Meral Akşener%6,8
Katılım %88,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%49,7
CHP%17,1
MHP%11,6
Katılım %88,8
2019 YerelYerel
AK Parti%56,4
CHP%38,3
Saadet%2,1
Katılım %84,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,1
Kemal Kılıçdaroğlu%35,1
Sinan Oğan%7,4
Katılım %90,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%43,3
CHP%18,8
İYİ Parti%9,1
Katılım %90,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,4
Kemal Kılıçdaroğlu%39,6
Katılım %86,2
2024 YerelYerel
AK Parti%44,1
CHP%34,6
Yeniden Refah%7,1
Katılım %76,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yıldırım’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
152evler Mah.AK Parti %41,8%77,9
75. Yil Mah.AK Parti %43,3%78,3
Akçağlayan Mah.AK Parti %42,6%75,7
Anadolu Mah.AK Parti %51,7%79,0
Arabayatağı Mah.AK Parti %47,5%71,9
Balaban Mah.AK Parti %79,2%93,4
Baruthane Mah.AK Parti %44,0%76,7
Bağlaraltı Mah.AK Parti %44,6%75,7
Beyazıt Mah.AK Parti %44,0%78,4
Celebi Mehmet Mah.CHP %34,4%78,6
Cumalıkızık Mah.AK Parti %40,8%87,6
Davutdede Mah.AK Parti %45,4%77,9
Davutkadı Mah.AK Parti %44,7%78,6
Demetevler Mah.AK Parti %46,5%76,9
Değirmenlikızık Mah.AK Parti %48,2%75,9
Değirmenönü Mah.AK Parti %40,0%71,9
Duaçınarı Mah.AK Parti %49,4%79,3
Emirsultan Mah.AK Parti %50,2%74,7
Erikli Mah.AK Parti %44,0%76,5
Ertuğrulgazi Mah.CHP %50,1%77,6

Altın sandık

Yıldırım’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Yıldırım’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Yavuzselım Mah.%60,5
Hamamlıkızık Mah.%57,3
Mevlana Mah.%55,6
En zayıf
Karaağaç Mah.%26,9
Kurtoğlu Mah.%27,5
Umurbey Mah.%28,3
CHP
En güçlü
Kurtoğlu Mah.%60,3
Umurbey Mah.%59,0
Karaağaç Mah.%57,9
En zayıf
Yavuzselım Mah.%17,8
Mevlana Mah.%19,2
Sakarya Mah.%22,2
Yeniden Refah
En güçlü
Sakarya Mah.%14,7
Cumalıkızık Mah.%13,0
Samanlı Mah.%12,4
En zayıf
Siteler Mah.%3,0
Umurbey Mah.%3,4
Yeşil Mah.%3,6

Seçime katılım

2024 Yerel%76,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,2 / TR %84,1
2019 Yerel%84,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Hamamlıkızık Mah.%93,7
Cumalıkızık Mah.%87,6
Vatan Mah.%82,4
Sakarya Mah.%81,3
Samanlı Mah.%81,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hocataşkın Mah.%71,0
Selimzade Mah.%71,3
Maltepe Mah.%71,7
Meydancık Mah.%71,7
Yeşil Mah.%71,9

Yıldırım seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yıldırım’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yıldırım’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,1 oyla AK Parti kazandı. CHP %34,6 ile ikinci oldu.

Yıldırım’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yıldırım’da 476.158 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.399 sandıkta kullanıldı.

Yıldırım’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,0, Kemal Kılıçdaroğlu %35,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,4 ile önde çıktı.

Yıldırım’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %43,3, CHP %18,8, İYİ Parti %9,1, MHP %8,2, Yeşil Sol Parti %7,9.

Yıldırım’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yıldırım’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Yıldırım’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yıldırım’da oyların %19,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 4,3 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Yıldırım’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Kazım Karabekir Mah..

Yıldırım’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yıldırım’da etkin parti sayısı 3,09; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 9,5 puan.

Yıldırım’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Yıldırım’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Yıldırım’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yıldırım’da geçersiz oy oranı %5,67 (Bursa: %4,67). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 13 sandık var.

Yıldırım’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yıldırım’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Yıldırım hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yıldırım’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Yıldırım’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yıldırım’daki 71 mahallenin 57 tanesinde AK Parti, 14 tanesinde CHP birinci çıktı.

Yıldırım’ın altın sandığı hangisi?

Yıldırım’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yıldırım, Bağlaraltı Mah., 2064 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,01 puan saptı.

Yıldırım’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yavuzselım (%60,5) mahallesinde, en düşük oyu Karaağaç (%26,9) mahallesinde aldı.

Yıldırım’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kurtoğlu (%60,3) mahallesinde, en düşük oyu Yavuzselım (%17,8) mahallesinde aldı.

Yıldırım’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Hamamlıkızık Mah. (%93,7), en düşük katılım Hocataşkın Mah. (%71,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bursa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.