Kestel Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bursa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kestel’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,6 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %33,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 19,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kestel’de Recep Tayyip Erdoğan %58,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%34,6
2024 katılım
%81,6
yerel seçim
Seçmen
56.604
2024
Sandık
177
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kestel sonuçları Bursa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKestel, Bursa · katılım %81,6KestelBursaAK Parti%34,64%35,56Yeniden Refah%33,01%6,93CHP%24,53%40,30Zafer Partisi%1,82%3,22Saadet%1,66%2,83DEM Parti%1,59%1,92Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKestel, Bursa · katılım %91,0KestelBursaErdoğan%55,84%51,47Kılıçdaroğlu%36,99%40,62Sinan Oğan%6,69%7,46Muharrem İnce%0,48%0,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKestel, Bursa · katılım %87,9KestelBursaErdoğan%58,77%54,66Kılıçdaroğlu%41,23%45,34Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKestel, Bursa · katılım %91,0KestelBursaAK Parti%39,74%38,49CHP%22,19%24,13MHP%10,52%8,45İYİ Parti%9,75%12,04Yeniden Refah%5,33%3,59Yeşil Sol Parti%5,03%4,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kestel’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kestel’de oyların %38,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 26,3 puan.

9 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti25 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Lütfiye Mah.AK Parti → Yeniden Refah52,422,2
Seymen Mah.AK Parti → Zafer Partisi48,91,2
Yeni Mah.CHP → Yeniden Refah48,212,1
Narlıdere Mah.AK Parti (aynı)44,82,6
Çataltepe Mah.AK Parti → Yeniden Refah43,56,2
Vanimehmet Mah.AK Parti (aynı)42,91,5
Esentepe Mah.AK Parti → Yeniden Refah41,42,2
Ahmetvefikpaşa Mah.AK Parti (aynı)38,53,5
Gölcük Mah.CHP → AK Parti29,25,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%43,9
MHP%25,7
CHP%22,1
Katılım %92,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,5
Muharrem İnce%30,5
Meral Akşener%7,7
Katılım %90,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%45,5
CHP%20,3
MHP%12,6
Katılım %90,5
2019 YerelYerel
AK Parti%54,2
CHP%38,9
Saadet%5,5
Katılım %87,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,8
Kemal Kılıçdaroğlu%37,0
Sinan Oğan%6,7
Katılım %91,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%39,7
CHP%22,2
MHP%10,5
Katılım %91,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,8
Kemal Kılıçdaroğlu%41,2
Katılım %87,9
2024 YerelYerel
AK Parti%34,6
Yeniden Refah%33,0
CHP%24,5
Katılım %81,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kestel’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahmetvefikpaşa Mah.AK Parti %36,3%80,3
Aksu Mah.AK Parti %53,1%91,9
Alaçam Mah.AK Parti %51,4%95,1
Ağlaşan Mah.AK Parti %71,6%92,5
Babasultan Mah.AK Parti %64,1%88,2
Barakfakih Mah.AK Parti %53,7%87,8
Burhaniye Mah.AK Parti %59,8%97,1
Derekızık Mah.AK Parti %48,0%91,2
Dudaklı Mah.AK Parti %43,9%91,4
Erdoğan Mah.AK Parti %48,6%95,4
Esentepe Mah.Yeniden Refah %36,0%80,5
Gölbaşı Mah.CHP %52,2%93,9
Gölcük Mah.AK Parti %36,1%90,3
Gözede Mah.AK Parti %52,9%91,8
Kale Mah.CHP %40,3%80,0
Kayacık Mah.AK Parti %45,9%97,1
Kazancı Mah.AK Parti %53,9%91,9
Kozluören Mah.AK Parti %44,6%89,5
Lütfiye Mah.Yeniden Refah %46,3%93,9
Narlıdere Mah.AK Parti %41,1%95,1

Altın sandık

Kestel’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kestel’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Serme Mah.%65,3
Babasultan Mah.%64,1
Orhaniye Mah.%62,6
En zayıf
Yeni Mah.%18,3
Kale Mah.%23,8
Seymen Mah.%30,7
Yeniden Refah
En güçlü
Yeni Mah.%43,2
Çataltepe Mah.%40,4
Narlıdere Mah.%38,5
En zayıf
Kozluören Mah.%9,0
Babasultan Mah.%9,0
Erdoğan Mah.%9,2
CHP
En güçlü
Kale Mah.%40,3
Kozluören Mah.%37,4
Yeni Mah.%31,1
En zayıf
Gözede Mah.%8,7
Serme Mah.%8,9
Orhaniye Mah.%9,1

Seçime katılım

2024 Yerel%81,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,9 / TR %84,1
2019 Yerel%87,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Orhaniye Mah.%98,3
Erdoğan Mah.%95,4
Narlıdere Mah.%95,1
Alaçam Mah.%95,1
Aksu Mah.%91,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%75,5
Kale Mah.%80,0
Vanimehmet Mah.%80,0
Ahmetvefikpaşa Mah.%80,3
Esentepe Mah.%80,5

Kestel seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kestel’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kestel’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,6 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %33,0 ile ikinci oldu.

Kestel’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kestel’de 56.604 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 177 sandıkta kullanıldı.

Kestel’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,8, Kemal Kılıçdaroğlu %37,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,8 ile önde çıktı.

Kestel’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %39,7, CHP %22,2, MHP %10,5, İYİ Parti %9,8, Yeniden Refah %5,3.

Kestel’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kestel’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,2 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Kestel’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kestel’de oyların %38,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 26,3 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Kestel’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Lütfiye Mah., Seymen Mah., Yeni Mah..

Kestel’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kestel’de etkin parti sayısı 3,45; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 1,6 puan.

Kestel’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 11,8 puan daha yüksek; Yeniden Refah oyu ortalama 7,0 puan daha düşük; CHP oyu ortalama 5,6 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Kestel’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kestel’de geçersiz oy oranı %4,35 (Bursa: %4,67). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Kestel’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kestel’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kestel hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kestel’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Kestel’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kestel’deki 35 mahallenin 28 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde Yeniden Refah, 2 tanesinde CHP, 1 tanesinde Zafer Partisi birinci çıktı.

Kestel’in altın sandığı hangisi?

Kestel’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kestel, Esentepe Mah., 1054 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,83 puan saptı.

Kestel’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Serme (%65,3) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%18,3) mahallesinde aldı.

Kestel’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Yeni (%43,2) mahallesinde, en düşük oyu Kozluören (%9,0) mahallesinde aldı.

Kestel’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Orhaniye Mah. (%98,3), en düşük katılım Yeni Mah. (%75,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bursa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.