Gürsu Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bursa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gürsu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %25,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 19,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gürsu’da Recep Tayyip Erdoğan %69,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%44,0
2024 katılım
%75,3
yerel seçim
Seçmen
70.300
2024
Sandık
207
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gürsu sonuçları Bursa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGürsu, Bursa · katılım %75,3GürsuBursaAK Parti%44,02%35,56CHP%25,81%40,30Zafer Partisi%11,10%3,22Yeniden Refah%8,41%6,93Saadet%3,79%2,83İYİ Parti%3,23%4,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGürsu, Bursa · katılım %89,3GürsuBursaErdoğan%65,20%51,47Kılıçdaroğlu%26,69%40,62Sinan Oğan%7,70%7,46Muharrem İnce%0,40%0,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGürsu, Bursa · katılım %85,4GürsuBursaErdoğan%69,40%54,66Kılıçdaroğlu%30,60%45,34Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGürsu, Bursa · katılım %89,3GürsuBursaAK Parti%47,17%38,49CHP%15,09%24,13MHP%13,27%8,45İYİ Parti%6,95%12,04Yeşil Sol Parti%4,64%4,28Zafer Partisi%4,44%3,71Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gürsu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gürsu’da oyların %25,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 6,3 puan.

2 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti13 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Canbazlarköyü Mah.AK Parti → CHP31,81,1
Karahıdırköyü Mah.CHP → AK Parti18,97,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%49,4
MHP%26,4
CHP%14,1
Katılım %90,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,6
Muharrem İnce%18,3
Meral Akşener%6,9
Katılım %88,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%52,9
MHP%16,1
CHP%12,6
Katılım %88,1
2019 YerelYerel
AK Parti%63,1
CHP%32,3
Saadet%3,5
Katılım %84,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,2
Kemal Kılıçdaroğlu%26,7
Sinan Oğan%7,7
Katılım %89,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%47,2
CHP%15,1
MHP%13,3
Katılım %89,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,4
Kemal Kılıçdaroğlu%30,6
Katılım %85,4
2024 YerelYerel
AK Parti%44,0
CHP%25,8
Zafer Partisi%11,1
Katılım %75,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gürsu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adaköy Mah.CHP %64,6%84,9
Ağaköy Mah.AK Parti %59,9%93,4
Canbazlarköyü Mah.CHP %32,6%95,2
Dışkayaköyü Mah.AK Parti %47,9%96,9
Ericekköyü Mah.CHP %46,6%100,0
Hasanköy Mah.AK Parti %39,0%88,1
Karahıdırköyü Mah.AK Parti %42,6%96,3
Kazıklıköyü Mah.AK Parti %60,1%91,0
Kumlukalan Mah.AK Parti %64,9%91,2
Kurtuluş Mah.AK Parti %42,7%74,2
Yenidoğan Mah.AK Parti %40,1%73,3
Zafer Mah.AK Parti %48,7%74,9
İpekyolu Mah.AK Parti %40,6%71,9
İstiklal Mah.AK Parti %43,3%74,4
İğdirköyü Mah.AK Parti %70,2%93,0

Altın sandık

Gürsu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gürsu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
İğdirköyü Mah.%70,2
Kumlukalan Mah.%64,9
Kazıklıköyü Mah.%60,1
En zayıf
Adaköy Mah.%25,0
Hasanköy Mah.%39,0
Yenidoğan Mah.%40,1
CHP
En güçlü
Adaköy Mah.%64,6
Hasanköy Mah.%37,6
Karahıdırköyü Mah.%34,9
En zayıf
İğdirköyü Mah.%9,8
Kazıklıköyü Mah.%12,7
Kumlukalan Mah.%13,6
Zafer Partisi
En güçlü
İstiklal Mah.%18,6
Zafer Mah.%13,4
Kurtuluş Mah.%12,6
En zayıf
İğdirköyü Mah.%1,6
Adaköy Mah.%1,9
Yenidoğan Mah.%2,9

Seçime katılım

2024 Yerel%75,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,4 / TR %84,1
2019 Yerel%84,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Karahıdırköyü Mah.%96,3
Ağaköy Mah.%93,4
İğdirköyü Mah.%93,0
Kumlukalan Mah.%91,2
Kazıklıköyü Mah.%91,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
İpekyolu Mah.%71,9
Yenidoğan Mah.%73,3
Kurtuluş Mah.%74,2
İstiklal Mah.%74,4
Zafer Mah.%74,9

Gürsu seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gürsu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gürsu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %25,8 ile ikinci oldu.

Gürsu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gürsu’da 70.300 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 207 sandıkta kullanıldı.

Gürsu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,2, Kemal Kılıçdaroğlu %26,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,4 ile önde çıktı.

Gürsu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %47,2, CHP %15,1, MHP %13,3, İYİ Parti %7,0, Yeşil Sol Parti %4,6.

Gürsu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gürsu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Gürsu’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gürsu’da oyların %25,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 6,3 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Gürsu’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Canbazlarköyü Mah., Karahıdırköyü Mah..

Gürsu’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gürsu’da etkin parti sayısı 3,54; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 18,2 puan.

Gürsu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Gürsu’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Gürsu’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gürsu’da geçersiz oy oranı %5,16 (Bursa: %4,67). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Gürsu’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gürsu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gürsu hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gürsu’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Gürsu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gürsu’daki 15 mahallenin 12 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde CHP birinci çıktı.

Gürsu’nun altın sandığı hangisi?

Gürsu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gürsu, İpekyolu Mah., 1015 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,21 puan saptı.

Gürsu’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu İğdirköyü (%70,2) mahallesinde, en düşük oyu Adaköy (%25,0) mahallesinde aldı.

Gürsu’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Adaköy (%64,5) mahallesinde, en düşük oyu İğdirköyü (%9,8) mahallesinde aldı.

Gürsu’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %75,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karahıdırköyü Mah. (%96,3), en düşük katılım İpekyolu Mah. (%71,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bursa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.