Tefenni Seçim Sonuçları
2014–2024 · Burdur · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Tefenni’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,9 oyla MHP kazandı. AK Parti %31,5 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 18,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Tefenni’de Recep Tayyip Erdoğan %53,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Tefenni sonuçları Burdur geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Tefenni’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Tefenni’de oyların %24,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 6,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Kır Mah. | MHP (aynı) | 27,8 | 4,6 |
| Yenice Mah. | MHP → AK Parti | 25,0 | 17,0 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Tefenni’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Ece Mah. | MHP %50,0 | %97,6 |
| Esentepe Mah. | MHP %44,5 | %93,6 |
| Eşeler Mah. | MHP %45,2 | %91,8 |
| Fatih Mah. | MHP %43,6 | %91,6 |
| Göktürk Mah. | MHP %44,4 | %90,5 |
| Kır Mah. | MHP %38,1 | %91,2 |
| Pazar Mah. | MHP %46,3 | %85,5 |
| Yenice Mah. | AK Parti %46,0 | %91,8 |
| Yokuş Mah. | MHP %46,8 | %83,6 |
| Zafer Mah. | MHP %50,1 | %91,3 |
Altın sandık
Tefenni’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Tefenni’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Tefenni seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Tefenni’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Tefenni’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,9 oyla MHP kazandı. AK Parti %31,5 ile ikinci oldu.
Tefenni’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Tefenni’de 5.145 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 19 sandıkta kullanıldı.
Tefenni’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %49,2, Kemal Kılıçdaroğlu %42,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,2 ile önde çıktı.
Tefenni’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
MHP %25,4, AK Parti %24,9, CHP %23,9, İYİ Parti %17,2, Zafer Partisi %1,6.
Tefenni’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Tefenni’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,1 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Tefenni’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Tefenni’de oyların %24,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 6,2 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.
Tefenni’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Kır Mah., Yenice Mah..
Tefenni’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Tefenni’de etkin parti sayısı 2,88; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 12,4 puan.
Tefenni’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Tefenni’de geçersiz oy oranı %3,61 (Burdur: %4,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Tefenni’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Tefenni’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Tefenni hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Tefenni’de MHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.
Tefenni’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Tefenni’deki 10 mahallenin 9 tanesinde MHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Tefenni’nin altın sandığı hangisi?
Tefenni’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Tefenni, Yokuş Mah., 1016 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,89 puan saptı.
Tefenni’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Zafer (%50,1) mahallesinde, en düşük oyu Yenice (%29,0) mahallesinde aldı.
Tefenni’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yenice (%46,0) mahallesinde, en düşük oyu Pazar (%24,6) mahallesinde aldı.
Tefenni’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %90,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Esentepe Mah. (%93,6), en düşük katılım Yokuş Mah. (%83,6).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.