Ağlasun Seçim Sonuçları

2014–2024 · Burdur · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ağlasun’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %65,8 oyla AK Parti kazandı. MHP %29,6 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 7,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ağlasun’da Recep Tayyip Erdoğan %70,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%65,8
2024 katılım
%91,3
yerel seçim
Seçmen
3.295
2024
Sandık
13
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ağlasun sonuçları Burdur geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAğlasun, Burdur · katılım %91,3AğlasunBurdurAK Parti%65,77%37,64MHP%29,64%17,19CHP%2,42%34,64İYİ Parti%1,58%5,10Zafer Partisi%0,25%1,33Saadet%0,14%0,77Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAğlasun, Burdur · katılım %92,3AğlasunBurdurErdoğan%66,33%51,71Kılıçdaroğlu%28,38%40,89Sinan Oğan%4,48%6,57Muharrem İnce%0,82%0,83Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAğlasun, Burdur · katılım %90,1AğlasunBurdurErdoğan%70,89%55,83Kılıçdaroğlu%29,11%44,17Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAğlasun, Burdur · katılım %92,3AğlasunBurdurAK Parti%55,20%35,96CHP%19,97%31,02MHP%10,73%13,95İYİ Parti%8,40%11,54Yeniden Refah%0,85%1,21Zafer Partisi%0,78%1,44Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ağlasun’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ağlasun’da oyların %36,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 10,2 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%50,0
AK Parti%46,6
CHP%2,3
Katılım %95,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,5
Muharrem İnce%17,1
Meral Akşener%12,5
Katılım %90,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%58,0
İYİ Parti%14,6
CHP%12,9
Katılım %90,2
2019 YerelYerel
AK Parti%58,1
İYİ Parti%29,5
CHP%10,4
Katılım %91,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,3
Kemal Kılıçdaroğlu%28,4
Sinan Oğan%4,5
Katılım %92,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%55,2
CHP%20,0
MHP%10,7
Katılım %92,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,9
Kemal Kılıçdaroğlu%29,1
Katılım %90,1
2024 YerelYerel
AK Parti%65,8
MHP%29,6
CHP%2,4
Katılım %91,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ağlasun’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bala Mah.AK Parti %69,3%93,2
Hamam Mah.AK Parti %65,6%89,7
Kum Mah.AK Parti %67,0%90,9
Kıraç Mah.AK Parti %70,3%98,0
Sakarca Mah.AK Parti %64,6%92,3
Çınar Mah.AK Parti %58,3%85,4

Altın sandık

Ağlasun’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ağlasun’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Bala Mah.%69,3
Kum Mah.%67,0
Hamam Mah.%65,6
En zayıf
Çınar Mah.%58,3
Sakarca Mah.%64,6
Hamam Mah.%65,6
MHP
En güçlü
Çınar Mah.%35,6
Sakarca Mah.%32,2
Hamam Mah.%27,9
En zayıf
Bala Mah.%26,4
Kum Mah.%27,4
Hamam Mah.%27,9

Seçime katılım

2024 Yerel%91,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%90,1 / TR %84,1
2019 Yerel%91,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bala Mah.%93,2
Sakarca Mah.%92,3
Kum Mah.%90,9
Hamam Mah.%89,7
Çınar Mah.%85,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Çınar Mah.%85,4
Hamam Mah.%89,7
Kum Mah.%90,9
Sakarca Mah.%92,3
Bala Mah.%93,2

Ağlasun seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ağlasun’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ağlasun’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %65,8 oyla AK Parti kazandı. MHP %29,6 ile ikinci oldu.

Ağlasun’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ağlasun’da 3.295 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 13 sandıkta kullanıldı.

Ağlasun’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,3, Kemal Kılıçdaroğlu %28,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,9 ile önde çıktı.

Ağlasun’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %55,2, CHP %20,0, MHP %10,7, İYİ Parti %8,4, Yeniden Refah %0,8.

Ağlasun’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ağlasun’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ağlasun’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ağlasun’da oyların %36,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 10,2 puan.

Ağlasun’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Ağlasun’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Ağlasun’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ağlasun’da etkin parti sayısı 1,92; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 36,1 puan.

Ağlasun’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ağlasun’da geçersiz oy oranı %5,25 (Burdur: %4,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Ağlasun’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ağlasun’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ağlasun hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ağlasun’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Ağlasun’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ağlasun’daki 6 mahallenin 6 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Ağlasun’un altın sandığı hangisi?

Ağlasun’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ağlasun, Bala Mah., 1003 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,62 puan saptı.

Ağlasun’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Bala (%69,3) mahallesinde, en düşük oyu Çınar (%58,3) mahallesinde aldı.

Ağlasun’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Çınar (%35,5) mahallesinde, en düşük oyu Bala (%26,4) mahallesinde aldı.

Ağlasun’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %91,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bala Mah. (%93,2), en düşük katılım Çınar Mah. (%85,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Burdur il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.