Tatvan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bitlis · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Tatvan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,5 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %33,0 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Tatvan’da Kemal Kılıçdaroğlu %57,7 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%48,5
2024 katılım
%70,7
yerel seçim
Seçmen
55.414
2024
Sandık
168
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Tatvan sonuçları Bitlis geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıTatvan, Bitlis · katılım %70,7TatvanBitlisDEM Parti%48,53%34,28AK Parti%33,02%37,13Yeniden Refah%9,07%14,02HÜDA PAR%3,31%2,22CHP%1,78%2,21Gelecek%1,68%0,90Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurTatvan, Bitlis · katılım %84,3TatvanBitlisKılıçdaroğlu%57,51%50,91Erdoğan%39,91%46,45Sinan Oğan%2,26%2,25Muharrem İnce%0,33%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurTatvan, Bitlis · katılım %78,6TatvanBitlisKılıçdaroğlu%57,70%50,21Erdoğan%42,30%49,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiTatvan, Bitlis · katılım %84,3TatvanBitlisYeşil Sol Parti%48,48%40,84AK Parti%31,11%36,81İYİ Parti%11,73%13,21MHP%3,45%3,55Yeniden Refah%2,06%2,10Memleket%0,67%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Tatvan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Tatvan’da oyların %18,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 8,2 puan.

5 salıncak mahalle9 mahallede birinci parti değişti22 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeşilmezra Mah.AK Parti → DEM Parti28,435,5
Saray Mah.AK Parti → DEM Parti28,23,6
Dumlupınar Mah.AK Parti → DEM Parti24,110,9
Aydınlar Mah.AK Parti → DEM Parti22,59,2
Tuğ Mah.AK Parti → DEM Parti18,915,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%58,4
BDP%36,3
Saadet%1,2
Katılım %81,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%47,0
Recep Tayyip Erdoğan%44,5
Muharrem İnce%5,5
Katılım %83,8
2018 MVMilletvekili
HDP%50,7
AK Parti%39,0
MHP%2,4
Katılım %83,8
2019 YerelYerel
AK Parti%45,6
HDP%44,7
MHP%4,2
Katılım %79,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%57,5
Recep Tayyip Erdoğan%39,9
Sinan Oğan%2,3
Katılım %84,3
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%48,5
AK Parti%31,1
İYİ Parti%11,7
Katılım %84,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%57,7
Recep Tayyip Erdoğan%42,3
Katılım %78,6
2024 YerelYerel
DEM Parti%48,5
AK Parti%33,0
Yeniden Refah%9,1
Katılım %70,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Tatvan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aydınlar Mah.DEM Parti %44,6%67,4
Bahçelievler Mah.DEM Parti %56,6%77,1
Cumhuriyet Mah.AK Parti %46,9%70,9
Dumlupınar Mah.DEM Parti %46,0%75,6
Esentepe Mah.DEM Parti %59,3%75,0
Fatih Mah.DEM Parti %45,1%72,8
Fuar Mah.DEM Parti %58,1%77,0
Hidayet Mah.DEM Parti %46,5%70,2
Kale Mah.DEM Parti %50,3%66,6
Karataş Mah.DEM Parti %55,2%74,2
Karşıyaka Mah.DEM Parti %53,1%71,1
Kültür Mah.DEM Parti %44,9%68,3
Pınarbaşı Mah.DEM Parti %43,3%75,6
Sahil Mah.DEM Parti %47,3%67,6
Saray Mah.DEM Parti %41,4%59,0
Sosyal Mah.DEM Parti %49,6%72,3
Tuğ Mah.DEM Parti %48,8%67,0
Yeni Mah.DEM Parti %56,0%76,7
Yeşilmezra Mah.DEM Parti %58,3%82,8
Çağlayan Mah.DEM Parti %65,7%80,8

Altın sandık

Tatvan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Tatvan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Çağlayan Mah.%65,7
Esentepe Mah.%59,3
Yeşilmezra Mah.%58,3
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%33,4
Saray Mah.%41,4
Pınarbaşı Mah.%43,3
AK Parti
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%46,9
Pınarbaşı Mah.%39,4
Saray Mah.%37,8
En zayıf
Yeşilmezra Mah.%22,7
Çağlayan Mah.%23,1
Esentepe Mah.%23,3
Yeniden Refah
En güçlü
Pınarbaşı Mah.%11,5
Kültür Mah.%11,3
Yeşilmezra Mah.%11,3
En zayıf
Çağlayan Mah.%3,5
Kale Mah.%6,1
Karşıyaka Mah.%7,0

Seçime katılım

2024 Yerel%70,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%84,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%78,6 / TR %84,1
2019 Yerel%79,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeşilmezra Mah.%82,8
Çağlayan Mah.%80,8
Bahçelievler Mah.%77,1
Fuar Mah.%77,0
Yeni Mah.%76,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Saray Mah.%59,0
Kale Mah.%66,6
Tuğ Mah.%67,0
Aydınlar Mah.%67,4
Sahil Mah.%67,6

Tatvan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Tatvan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Tatvan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,5 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %33,0 ile ikinci oldu.

Tatvan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Tatvan’da 55.414 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 168 sandıkta kullanıldı.

Tatvan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,5, Recep Tayyip Erdoğan %39,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,7 ile önde çıktı.

Tatvan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %48,5, AK Parti %31,1, İYİ Parti %11,7, MHP %3,5, Yeniden Refah %2,1.

Tatvan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Tatvan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Tatvan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Tatvan’da oyların %18,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 8,2 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.

Tatvan’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Yeşilmezra Mah., Saray Mah., Dumlupınar Mah..

Tatvan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Tatvan’da etkin parti sayısı 2,82; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 15,5 puan.

Tatvan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 5,0 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Tatvan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Tatvan’da geçersiz oy oranı %8,03 (Bitlis: %7,11). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Tatvan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Tatvan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Tatvan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Tatvan’da AK Parti 2 kez, HDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Tatvan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Tatvan’daki 22 mahallenin 21 tanesinde DEM Parti, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Tatvan’ın altın sandığı hangisi?

Tatvan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Tatvan, Hidayet Mah., 1062 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,84 puan saptı.

Tatvan’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Çağlayan (%65,7) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%33,4) mahallesinde aldı.

Tatvan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cumhuriyet (%46,9) mahallesinde, en düşük oyu Yeşilmezra (%22,7) mahallesinde aldı.

Tatvan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %70,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeşilmezra Mah. (%82,8), en düşük katılım Saray Mah. (%59,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bitlis il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.