Mutki Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bitlis · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Mutki’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,2 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %33,4 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 8,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Mutki’de Recep Tayyip Erdoğan %79,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%58,2
2024 katılım
%88,3
yerel seçim
Seçmen
1.833
2024
Sandık
6
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Mutki sonuçları Bitlis geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMutki, Bitlis · katılım %88,3MutkiBitlisAK Parti%58,17%37,13Yeniden Refah%33,38%14,02CHP%6,30%2,21BTP%1,04%0,34Saadet%0,62%3,47Gelecek%0,48%0,90Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMutki, Bitlis · katılım %79,4MutkiBitlisErdoğan%76,09%46,45Kılıçdaroğlu%21,90%50,91Sinan Oğan%1,48%2,25Muharrem İnce%0,52%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMutki, Bitlis · katılım %76,7MutkiBitlisErdoğan%79,36%49,79Kılıçdaroğlu%20,64%50,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMutki, Bitlis · katılım %79,4MutkiBitlisAK Parti%64,81%36,81Yeşil Sol Parti%15,52%40,84İYİ Parti%6,79%13,21MHP%5,89%3,55Yeniden Refah%3,47%2,10BBP%0,46%0,32Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Mutki’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Mutki’de oyların %43,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 12,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeni Mah.Millet İttifakı → AK Parti44,721,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%46,1
AK Parti%41,7
Saadet%10,7
Katılım %86,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,9
Selahattin Demirtaş%13,7
Muharrem İnce%3,8
Katılım %82,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%73,9
HDP%14,4
İYİ Parti%5,8
Katılım %82,5
2019 YerelYerel
AK Parti%49,9
İYİ Parti%44,9
HDP%3,4
Katılım %90,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,1
Kemal Kılıçdaroğlu%21,9
Sinan Oğan%1,5
Katılım %79,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%64,8
Yeşil Sol Parti%15,5
İYİ Parti%6,8
Katılım %79,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,4
Kemal Kılıçdaroğlu%20,6
Katılım %76,7
2024 YerelYerel
AK Parti%58,2
Yeniden Refah%33,4
CHP%6,3
Katılım %88,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Mutki’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Arpaliseki Mah.AK Parti %77,8%85,4
Cami Mah.AK Parti %66,1%88,9
Cimen Mah.AK Parti %79,1%81,4
Golbasi Mah.AK Parti %76,1%82,5
Orta Mah.Yeniden Refah %66,0%88,0
Pınarbaşı Mah.AK Parti %62,2%89,0
Taşlı Pınar Mah.AK Parti %59,6%86,0
Yeni Mah.AK Parti %55,7%87,5
Yeni Mah.AK Parti %65,3%88,7
Yenibağ Mah.AK Parti %49,7%93,5
Yuksekova Mah.AK Parti %70,4%83,5

Altın sandık

Mutki’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Mutki’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Arpaliseki Mah.%77,8
Golbasi Mah.%76,1
Pınarbaşı Mah.%62,2
En zayıf
Yeni Mah.%55,7
Taşlı Pınar Mah.%59,6
Pınarbaşı Mah.%62,2
Yeniden Refah
En güçlü
Yeni Mah.%34,0
Taşlı Pınar Mah.%32,8
Pınarbaşı Mah.%31,1
En zayıf
Arpaliseki Mah.%19,4
Golbasi Mah.%23,9
Pınarbaşı Mah.%31,1
CHP
En güçlü
Yeni Mah.%8,0
Taşlı Pınar Mah.%5,7
Pınarbaşı Mah.%5,3
En zayıf
Pınarbaşı Mah.%5,3
Taşlı Pınar Mah.%5,7
Yeni Mah.%8,0

Seçime katılım

2024 Yerel%88,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%79,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%76,7 / TR %84,1
2019 Yerel%90,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Pınarbaşı Mah.%89,0
Yeni Mah.%87,5
Taşlı Pınar Mah.%86,0
Arpaliseki Mah.%85,4
Golbasi Mah.%82,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Golbasi Mah.%82,5
Arpaliseki Mah.%85,4
Taşlı Pınar Mah.%86,0
Yeni Mah.%87,5
Pınarbaşı Mah.%89,0

Mutki seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Mutki’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Mutki’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,2 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %33,4 ile ikinci oldu.

Mutki’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Mutki’de 1.833 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 6 sandıkta kullanıldı.

Mutki’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,1, Kemal Kılıçdaroğlu %21,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,4 ile önde çıktı.

Mutki’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %64,8, Yeşil Sol Parti %15,5, İYİ Parti %6,8, MHP %5,9, Yeniden Refah %3,5.

Mutki’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Mutki’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Mutki’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Mutki’de oyların %43,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 12,6 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Mutki’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Yeni Mah..

Mutki’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Mutki’de etkin parti sayısı 2,2; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 24,8 puan.

Mutki’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Mutki’de geçersiz oy oranı %7,91 (Bitlis: %7,11). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Mutki’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Mutki’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Mutki hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Mutki’de AK Parti 4 kez, BDP 1 kez birinci oldu.

Mutki’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Mutki’deki 11 mahallenin 10 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Mutki’nin altın sandığı hangisi?

Mutki’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Mutki, Yeni Mah., 1006 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,0 puan saptı.

Mutki’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Arpaliseki (%77,8) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%55,7) mahallesinde aldı.

Mutki’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Yeni (%34,0) mahallesinde, en düşük oyu Arpaliseki (%19,4) mahallesinde aldı.

Mutki’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Pınarbaşı Mah. (%89,0), en düşük katılım Golbasi Mah. (%82,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bitlis il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.