Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bitlis · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,3 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %37,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 5,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %51,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%38,3
2024 katılım
%72,3
yerel seçim
Seçmen
34.998
2024
Sandık
114
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Bitlis geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Bitlis · katılım %72,3MerkezBitlisAK Parti%38,32%37,13DEM Parti%37,47%34,28Yeniden Refah%7,69%14,02HÜDA PAR%5,30%2,22Saadet%3,25%3,47CHP%2,07%2,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Bitlis · katılım %84,0MerkezBitlisKılıçdaroğlu%48,76%50,91Erdoğan%47,99%46,45Sinan Oğan%2,81%2,25Muharrem İnce%0,44%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Bitlis · katılım %78,7MerkezBitlisErdoğan%51,57%49,79Kılıçdaroğlu%48,43%50,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Bitlis · katılım %84,0MerkezBitlisAK Parti%38,51%36,81Yeşil Sol Parti%35,81%40,84İYİ Parti%15,90%13,21MHP%3,02%3,55Yeniden Refah%2,67%2,10Memleket%0,82%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %22,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 5,0 puan.

10 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti13 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Saray Mah.AK Parti → DEM Parti31,621,4
Sekiz Ağustos Mah.AK Parti → DEM Parti28,92,3
Muştakbaba Mah.AK Parti (aynı)28,23,9
Atatürk Mah.AK Parti → DEM Parti27,54,6
Gazi Bey Mah.AK Parti (aynı)25,94,4
Taş Mah.AK Parti → DEM Parti24,46,2
İnönü Mah.AK Parti → DEM Parti23,42,4
Zeydan Mah.AK Parti (aynı)23,13,0
Hüsrev Paşa Mah.AK Parti → DEM Parti22,31,8
Yükseliş Mah.DEM Parti (aynı)19,12,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%44,2
AK Parti%40,4
HÜDA PAR%5,9
Katılım %83,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,4
Selahattin Demirtaş%29,2
Muharrem İnce%11,0
Katılım %83,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%49,9
HDP%34,6
İYİ Parti%4,9
Katılım %83,1
2019 YerelYerel
AK Parti%43,8
HDP%33,1
Saadet%18,7
Katılım %80,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%48,8
Recep Tayyip Erdoğan%48,0
Sinan Oğan%2,8
Katılım %84,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%38,5
Yeşil Sol Parti%35,8
İYİ Parti%15,9
Katılım %84,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,6
Kemal Kılıçdaroğlu%48,4
Katılım %78,7
2024 YerelYerel
AK Parti%38,3
DEM Parti%37,5
Yeniden Refah%7,7
Katılım %72,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Atatürk Mah.DEM Parti %40,9%71,7
Beş Minare Mah.AK Parti %45,2%68,4
Bitlis E Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.AK Parti %52,2%120,0
Gazi Bey Mah.AK Parti %38,3%77,5
Hersan Mah.DEM Parti %50,6%75,8
Hüsrev Paşa Mah.DEM Parti %38,1%72,2
Muştakbaba Mah.AK Parti %40,8%79,9
Saray Mah.DEM Parti %49,2%77,2
Sekiz Ağustos Mah.DEM Parti %38,7%68,8
Taş Mah.DEM Parti %41,7%75,7
Yükseliş Mah.DEM Parti %41,1%78,5
Zeydan Mah.AK Parti %40,7%77,7
İnönü Mah.DEM Parti %39,1%71,2
Şemsi Bitlis Mah.DEM Parti %43,5%82,8

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Beş Minare Mah.%45,2
Muştakbaba Mah.%40,8
Zeydan Mah.%40,7
En zayıf
Şemsi Bitlis Mah.%27,1
Saray Mah.%27,9
Hersan Mah.%30,0
DEM Parti
En güçlü
Hersan Mah.%50,6
Saray Mah.%49,2
Şemsi Bitlis Mah.%43,5
En zayıf
Beş Minare Mah.%30,1
Gazi Bey Mah.%33,9
Muştakbaba Mah.%36,9
Yeniden Refah
En güçlü
Şemsi Bitlis Mah.%12,2
Hüsrev Paşa Mah.%8,7
Beş Minare Mah.%8,5
En zayıf
Zeydan Mah.%4,4
Muştakbaba Mah.%4,7
Sekiz Ağustos Mah.%5,5

Seçime katılım

2024 Yerel%72,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%84,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%78,7 / TR %84,1
2019 Yerel%80,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Şemsi Bitlis Mah.%82,8
Muştakbaba Mah.%79,9
Yükseliş Mah.%78,5
Zeydan Mah.%77,7
Gazi Bey Mah.%77,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Beş Minare Mah.%68,4
Sekiz Ağustos Mah.%68,8
İnönü Mah.%71,2
Atatürk Mah.%71,7
Hüsrev Paşa Mah.%72,2

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,3 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %37,5 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 34.998 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 114 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %48,8, Recep Tayyip Erdoğan %48,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,6 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %38,5, Yeşil Sol Parti %35,8, İYİ Parti %15,9, MHP %3,0, Yeniden Refah %2,7.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,7 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %22,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 5,0 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Saray Mah., Sekiz Ağustos Mah., Muştakbaba Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 3,35; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 0,9 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda Yeniden Refah oyu ortalama 1,6 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %7,98 (Bitlis: %7,11). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 4 kez, BDP 1 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 14 mahallenin 9 tanesinde DEM Parti, 5 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Beş Minare Mah., 1031 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,65 puan saptı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Beş Minare (%45,2) mahallesinde, en düşük oyu Şemsi Bitlis (%27,1) mahallesinde aldı.

Merkez’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Hersan (%50,6) mahallesinde, en düşük oyu Beş Minare (%30,1) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %72,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Şemsi Bitlis Mah. (%82,8), en düşük katılım Beş Minare Mah. (%68,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bitlis il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.